موج جدید بیکاری با قطعی اینترنت از راه می‌رسد؛ 350 هزار کسب و کار برچیده شد!

[ad_1]

موج جدید بیکاری با قطعی اینترنت و محدودیت‌های اخیر، موجب نگرانی جدی فعالان اقتصادی و همچنین بیش از 350 هزار صاحبان کسب و کار های آنلاین شده است.

در طی چند سال قبل، وضعیت اشتغال و بیکاری و همچنین وضعیت اقتصادی، نگرانی‌ها و چالش‌هایی را برای مردم سرزمین در پی داشته است. حال به سبب موج جدید بیکاری با قطعی اینترنت و تعطیل شدن کسب و کارهای آنلاین طی هفته‌های قبل، آمار افزایش بیکاری در سرزمین، بیش‌تر از هر وقت دیگر به چشم می‌آید.

کارشناسان نیز در این باره معتقدند که قطع اینترنت و اعمال محدودیت برای اینترنت، دلیل افت چشمگیر رشد اقتصادی سرزمین می‌شود. در واقع می‌توان گفت با افزایش بیکاری در سرزمین، به طور همزمان افت تقاضا و همچنین کاهش تولید چهره می‌دهد.

زیادتر بخوانید: وزارت ارتباطات خبر از رفع محدودیت های اینترنتی داد!

موج جدید بیکاری با قطعی اینترنت صدمه جدی به اقتصاد سرزمین درون خواهد کرد

حمید حاج‌اسماعیلی کارشناس حوزه کار، در این باره اعلام کرده است: «شاید در برخی موارد نرخ بیکاری فراوان بالایی در سرزمین اعلام نشود، اما این علامت از وضعیت مطلوب کسب و کار و توسعه اقتصاد نیست بلکه نشانگر رشد ناکافی فراوانی فعال سرزمین است».

وی همچنین بیان کرد:

پس از یک دوره نسبتاً طولانی محدودیت‌های کرونایی در سرزمین رفع شد و صبر برای بازگشت رواج به کسب و کار‌ها به مخصوص در قسمت خدمات بالاگرفت، اما متأسفانه این روز‌ها با اعمال فیلترینگ و قطعی اینترنت نگرانی‌های زیادی در این قسمت ساختن شده است. این وضعیت دلیل از بین رفتن تعداد زیادی مشاغل و افزایش بیکاری شد.

موج جدید بیکاری با قطعی اینترنت

وی تصریح داشت: «وزارت کار نمی‌تواند ادعا کند که نرخ اشتغال مبتنی بر برنامه‌های اشتغال‌زایی افزایش پیدا کرده است؛ چون بخشی از احیای مشاغل به رفع محدودیت‌های کرونایی در قسمت خدمات مربوط می‌شود و همین داستان دلیل بازگشت رواج مجدد به قسمت‌های گردشگری، حمل‌ونقل و افزایش معاملات در بستر اقتصاد ساختن کرد». او نیز در رابطه با عدم رشد فراوانی فعال نسبت به فراوانی سرزمین گفت:

مرکز آمار ایران افرادی که مشارکت اقتصادی دارند یا کارجو هستند را جزو فراوانی فعال به حساب می‌آورد، در صورتی که اسامی فراوان از افراد همانند زنان که وضعیت‌شان طی سال‌های قبل به واسطه تغییرات اجتماعی و اقتصادی وابسته تغییرات وسیعی شده، ثبت نمی‌شود.

وی تصریح داشت: «در صورتی که با چیز تازه‌های اجتماعی، چون بالا رفتن سن اشتغال، افزایش آمار طلاق یا مشکلات اقتصادی، زنان جزو کارجویان جدی در سرزمین می‌باشند».

او همچنین بیان کرد:

نرخ بیکاری به‌مخصوص در قسمت جوانان راحت‌التحصیلان و زنان بسیاربالاست. مدتی است که متولیان و صاحبان قدرت در سرزمین از ساختن مشاغل جدید و تحول در قسمت اشتغال سرزمین خبر می‌دهند و همیشه بر حمایت از شغل‌های نوین تأکید دارند؛ اما بر خلاف این ایده و طرح توسعه اشتغال در سرزمین، امروز شاهد قطع اینترنت و فیلترینگ شبکه‌های غیر واقعی از سوی دولت هستیم.

این کارشناس حوزه کار در رابطه با موج جدید بیکاری با قطعی اینترنت گفت: «قطعا نبود اینترنت بسیاری از کوشش‌ها و کسب و کار‌های آنلاین در سرزمین را وابسته مشکل کرده است تا جایی که طبق برآورد‌ها تنها در وقت تاریخ یک ماه قبل دقیقاً پس از قطع اینترنت و فیلتر شدن برخی شبکه‌های غیر واقعی حدود ۳۵۰ هزار شغل آنلاین تعطیل شده‌اند».

این فعال کارگری گفت:

وزارت کار و تعاون سرزمین بدون وزیر است و این بیشترین صدمه را به کسب و کار‌ها درون کرده است. در حال آماده نه وزارت کار نه وزارت ارتباطات پاسخگوی چرایی و چگونگی جبران خسارت درون شده از قطعی اینترنت نیست.

وی با توجه به موج جدید بیکاری با قطعی اینترنت گفت: «با توجه به رویکرد جدید کوشش‌های اقتصادی در دنیا یکی از زمان‌های خوب برای رواج اشتغال، استفاده از بستر اینترنت و فضای غیر واقعی است».

او همچنین عنوان کرد:

فراوان از مشاغل در فضای غیر واقعی شکل گرفته اند و همین دلیل کاهش هزینه‌ها شده و استفاده‌روی در این قسمت‌ها افزایش یافته که نکته مهمتر این است با علایق جوانان، مشاغل جدید در این فضا ساختن خواهد شد.

وی تصریح داشت: «با توجه به سرعت شکل گیری ساختن شغل در فضای غیر واقعی، به جای مهیا سازی زیرساخت‌ها، محدودیت‌ها در خارج کردن شبکه‌ها و اینترنت از خدمت رسانی زیادتر شده که دلیل صدمه‌های فراوان به کسب‌وکار‌های کوچک، متوسط و حتی عظیم شده و تعطیلی کسب و کار‌ها را به دنبال داشت».

وی در آخر گفت با ادامه وضعیت قطعی اینترنت و فیلتر شدن شبکه‌های غیر واقعی شغل‌های زیادی تعطیل شدند و در نتیجه افزایش موج جدید بیکاری با قطعی اینترنت را می‌توان نتیجه سیاست دولت فهمید.

زیادتر بخوانید:

نظر شما در رابطه با صدمه جدی موج جدید بیکاری با قطعی اینترنت به اقتصاد سرزمین، چیست؟ نظراتتان را با ما در قسمت کامنت‌ها با جونی در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

[ad_2]