میزان سود سهام عدالت ۱۴۰۱ چقدر است؟ + تاریخ واریز سود سهام عدالت 

[ad_1]

آسیه کرمی – صفحه اقتصاد امسال سود مردم از محل سهام عدالت در حوزه شرکت‌های بورسی و غیر بورسی ۲ و نیم برابر افزایش یافته است. سود سهام عدالت امسال چقدر است؟
سهام عدالت از تاریخ دولت نهم به مردم واگذار شد و با هدف گسترش سهم قسمت تعاون در اقتصاد ایران عرضه شد و از تاریخ واگذاری تاکنون در خصوص این داستان خبرهای زیادی منتشر شده است.
در جدیدترین خبر این روزها تاریخ واریز و میزان سود سهام عدالت عنوان شده است.
بر پایه اخبار منتشر شده، محمدرضا پورابراهیمی از میزان سود سهام عدالت خبر داده است. در این میان باید چشم به راه ماند که آیا پرداخت سود سهام عدالت به وقت انجام می شود؟ سود سهام عدالت چقدر است؟ سود سهام عدالت چند برابر شده است؟

سود سهام عدالت هر نفر چقدر است؟

همچنین دستیار مخصوص و مشاور گذشته رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفته بود: نزد بینی شده است که سود سهام عدالت دو برابر برسد. بر همین پایه سهامداران سهام عدالت ۱ میلیون تومانی در حدود ۲ میلیون تومان و سهامداران ۵۳۲ هزار تومانی در حدود یک میلیون و یکصد هزار تومان سود سهام عدالت دریافت می کنند.

نحوه واریز سود سهام عدالت در سال 1401

سود عملکرد سهام عدالت در سال ۹۸ طی دو مرحله اسفند ۹۹ و تیر ۱۴۰۰ واریز شد. و همچنین سود عملکرد ۹۹ به شکل یک مرحله‌ای در اسفند ۱۴۰۰ واریز شد. بنابراین نحوه پرداخت کاملا وابسته به همکاری شرکت‌ها می باشد.

حدادی، دستیار مخصوص و مشاور گذشته رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در  خصوص تاریخ اجرای سود سهام عدالت اعلام کرده بود که در صورتی که شرکت‌های اندوخته پذیر سهام عدالت همکاری واجب را انجام دهند، احتمال دارد که برنامه ریزی به گونه ای شکل گیرد که واریز سهام عدالت طی ۲ مرحله، مثلا انتهای پاییز ۱۴۰۱ و انتهای زمستان 1401 واریز شود.

روز ۲۳ مهرماه محمدرضا پور ابراهیمی در باره روند افزایش اندوخته شرکت‌های غیر بورسی عنوان کرد: سود شرکت‌های غیر بورسی درگیر فرایند افزایش اندوخته می باشد که این سود به میزان ۴.۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. و طی ۲ هفته آینده فرایند افزایش اندوخته شرکت‌های غیر بورسی شکل می گیرد و تا اواسط آبان ماه منابع ناشی از سود سهام شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت مشخص خواهد شد.

تاریخ دقیق واریز سود سهام عدالت کی است؟ 

بر پایه گفته ی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در سال جاری سود سهام شرکت‌های بورسی افزایش فراوان خوبی داشته است به طوری که از ۲۹ هزار میلیارد تومان به حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که اگر با سود غیر بورسی‌ها حساب کنیم، حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد.

وی همچنین اضافه کرده است که بر همین پایه هفته قبل در وزارت اقتصاد پیشنهادی مطرح شد که علاوه بر پیگیری پرداخت سود سهام شرکت‌های غیر بورسی، بورسی‌ها هم نیز سریع‌تر کارشان نهایی شود. همچنین سود شرکت‌های بورسی و غیر بورسی در یک بازه زمانی به حساب سهامداران عدالت واریز شود.

سود سهام عدالت امسال دو برابر شده است؟

طبق اعلام رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، امسال سود مردم از محل مالکیت سهام عدالت در حوزه شرکت‌های بورسی و غیر بورسی ۲ و نیم برابر افزایش پیدا خواهد کرد.
بر پایه بررسی ها و اخبار منتشر شده در حال آماده سود شرکت‌های غیر بورسی درگیر فرایند افزایش اندوخته می باشد که این سود در کل به میزان 4.5 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. و طی 2 هفته آینده فرایند افزایش اندوخته شرکت‌های غیر بورسی انجام خواهد شد و سپس تا اواسط آبان ماه منابع ناشی از سود سهام شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت مشخص می‌شود.

نحوه تغییر شماره شبا سهام عدالت 

دریافت شماره شبا فراوان کار ساده می باشد. کافی است با تبدیل شماره کارت به شبا، اون را تحویل بگیرید. برای این کار هم کافی با هر اطلاعاتی از حساب بانکی – همانند شماره حساب یا شماره کارت یا سایت‌ بانک حساب موردنظر، کد ۲۴رقمی شبا را دریافت کنید.

برای تغییر و ویرایش شماره شبا در سامانه سهام عدالت باید به آدرس samanese.ir مراجعه کنید. اما آیا می‌توان شماره شبا سهام عدالت را در این سامانه تغییر داد؟ پاسخ این سوال به انتخاب روش مدیریت سهام عدالت شما بستگی دارد. افرادی که روش مدیریتی مستقیم را انتخاب کرده باشند، اجازه ثبت و تغییر شماره شبا را در این سامانه دارند. اما در صورتی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت انتخاب کرده اید، سامانه سهام عدالت در حال آماده اجازه ثبت شماره شبا را به دارندگان سهام عدالت نخواهد داد.
بنا بر این در حال آماده امکان تغییر یا ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت ممکن نیست.
اگر تاکنون سود سهام عدالت خود را دریافت نکرده اید، باید چشم به راه اطلاعیه‌های مربوط به سهام عدالت باشید. بر پایه این اطلاعیه‌ها، در تاریخ‌های معینی از سال سامانه سهام عدالت دوباره خواهد شد و در سامانه امکان دریافت شماره شبا یا تغییر اون ممکن می شود.

نحوه نام نویسی سهام عدالت جدید

بر پایه اخبار منتشر شده قرار بود تیر ماه سال جاری روند واگذاری سهام عدالت به جاماندگان شروع شود اما تاکنون خبری از واگذاری نیست و شاید تا آخر امسال این واگذاری انجام شود. جاماندگان نیازی به ثبت‌نام نخواهند داشت و تنها مشمولانی که توسط دولت مشخص شده‌اند می‌توانند اون را دریافت کنند.
چند وقت نزد معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی سرزمین گفته بود که مشمولان جدید نیازی به ثبت‌نام و ارائه مدارک نخواهند داشت. اسامی افراد در سازمان بهزیستی کل سرزمین موجود است.
همچنین مقرر شده که این سازمان لیست همه افرادی که جزو مشمولان جدید هستند را در اختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار بدهد. و پس از اینکه سازمان خصوصی‌سازی کارهای قانونی و اداری را انجام دهد، برای افراد جامانده مستقیما سهام عدالت اجرا می‌شود.
بر پایه گفته ی این مسئول، مشمولان جدید به هیچ عنوان برای ثبت‌نام به جایی مراجعه نکنند و هیچ هزینه‌ای برای ثبت‌نام جدید نپردازند. این روند از راه ارتباط بهزیستی با سازمان خصوصی‌سازی انجام خواهد شد.

طبق بررسی های شکل گرفته،۲۰ میلیون جامانده سهام عدالت وجود دارد و تنها افراد تحت لباس کمیته امداد، بهزیستی و مجموعه ایثارگران سها عدالت دریافت خواهند کرد و در باره بقیه افراد فعلا حرفی زده نشده است.

[ad_2]