ناکامی هکرهای پروتکل Bridge : فعالیت‌ اکسپلویت ناموفق بود!

[ad_1]

هک پروژه‌های دیفای در سال جاری و قبل به امری عادی تبدیل شده است. ناکامی هکرهای پروتکل Bridge در اکسپلویت پروژه منجر به از دست رفتن 5 اتریوم از اندوخته اون‌ها شد.

اکثر توکن‌های دیفای آماده در لیست 100 رمزارز برتر بازار هفته پرپیچ و خمی را سپری کردند. برخی از این توکن‌ها با فرو ریختگی قیمت مواجه شده و برخی دیگر نیز برنده به کسب سود دو رقمی شدند.

آبان تتر

در هفته قبل شاهد تحولات عظیمی در حوزه رمزارزها بودیم. فرآیند ادغام اتریوم در تاریخ 15 سپتامبر انجام خواهد شد. صرافی بیتفینکس (Bitfinex) هم جدیدترین صرافی رمزارزی به شمار می‌رود که حمایت خود از ادغام اتریوم به مکانیسم اثبات سهام (PoS) علامت می‌دهد.

زیادتر بخوانید: 8 تصور غلط درباره مرج اتریوم : ادغام آنطور که فکر می‌کنید نیست!

ناکامی هکرهای پروتکل Bridge

در سال اخیر هک DeFi bridgeها به امری عادی تبدیل شده است. اخیرا توسعه‌دهندگان پل رنگین تیر و کمان (Rainbow Bridge) برنده شدند در عرض چند ثانیه یک حمله هکری را خنثی کنند. این حمله منجر به از دست رفتن سپرده اندوخته‌گذاران می‌شد اما ناکامی هکرهای پروتکل Bridge منجر به از دست رفتن موجودی کیف پول اون‌ها شد.

توسعه دهنده Tornado Cash که هفته نزد دستگیر شده بود، به منظور بررسی اتهامات وارده به وقت 90 روز بازداشت شد. این امر برای جامعه رمزارزها که به طور فعال حمایت خود از این توسعه‌دهنده را علامت داده بودند، خوشایند نبود.

ناکامی هکرهای پروتکل Bridge : عملیات اکسپلویت ناموفق بود!

تست نت کاردانو و بروزرسانی واسیل در هفته جاری مجدداً با مشکل روبرو شد. چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیانگذار کاردانو در توییتر ادعا کرد که مسائل مربوط به هاردفورک “فوق‌العاده صدمه رسان” است. 100 توکن دیفای برتر از لحاظ حرکت قیمتی هفته‌ای متفاوت را سپری کردند. اکثر این رمزارزها در نمودار هفتگی با فرو ریختگی قیمت مواجه شدند، برخی از این توکن‌ها نیز رشد دو رقمی را علامت دادند.

هکرها تلاش می‌کنند تا پروتکل bridge را اکسپلویت کنند. پل‌های زنجیره‌ای به طور فزاینده‌ای مورد هدف نهادهای مخرب قرار گرفته‌اند، اما تمامی این هکرها برنده به سرقت چند میلیون دلار اندوخته‌ نخواهند شد. برخی از اون‌ها حتی اندوخته‌ درون کیف پول خود را نیز از دست می‌دهند.

الکس شوچنکو (Alex Shevchenko)، مدیرعامل Aurora Labs، در یک تاپیک توییتری قصـه هکری را تعریف نمود که تلاش داشت از پل رنگین تیر و کمان سواستفاده کند اما در نهایت 5 اتریوم از اندوخته خود را نیز از دست داد. ارزش دلاری اندوخته از دست رفته هکر در تاریخ نگارش به 8000 دلار می‌رسد.

انتشار توکن CST قبل از ادغام اتریوم

iFinex، شرکتی که مسئول معاملات فیوچرز و مشتقات Bitfinex‌ است، روز سه‌شنبه از راه‌اندازی یک سرویس جدید قبل از ادغام مورد صبر اتریوم خبر داد. این صرافی هم الآن توکن Ethereum Chain Split (CST) را منتشر کرده است.

توکن‌های منتشر شده علامت‌دهنده دو سیستم درگیر در ادغام هستند. سیستم‌های مرتبط با ادغام اتریوم شامل سیستم سهام کار ETHW و سیستم اثبات سهام ETHS می‌شود. Bitfinex برای آماده کردن امکان معامله کاربران اقدام به انتشار توکن‌های CST نمود. این توکن ها از راه پلتفرم مشتقات Bitfinex در دسترس معامله‌گران خواهند بود.

واکنش منفی جامعه به دستگیری توسعه‌دهنده Tornado Cash

یک قاضی در هلند حکم داد که الکسی پرتسف (Alexey Pertsev)، توسعه‌دهنده تورنادو کش می‌بایست برای رفع اتهامات 90 روز دیگر در زندان بازداشت بماند. در نتیجه این امر جوامع کریپتوکارنسی برای درخواست آزادی توسعه‌دهنده تورنادو کش تجمع کردند.

رایان آدامز (Ryan Adams)، اندوخته‌گذار ارزهای دیجیتال، در یک پیام توییتری استدلال کرد که الکسی پرتسف کارها مفیدی برای جامعه انجام داده است. به عقیده آدامز چند شخص از کد شخصی آدامز سوءاستفاده کردند و الآن توسعه‌دهنده تورنادو کش می‌بایست عواقب اون را متحمل شود.

آخرین اطلاعات درباره هارد فورک واسیل

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیانگذار کاردانو به رد ادعاهای مبنی بر شکست فاجعه‌بار شبکه آزمایشی کاردانو ادامه داد. هاسکینسون در تاپیک توییتری روز یکشنبه، ناامیدی خود از انتقاد کاربران را به اشتراک گذاشت. منشأ اصلی انتقادات کاربران، موضوعی بود که روز جمعه توسط آدام دین (Adam Dean)، توسعه دهنده کاردانو در توییتر به اشتراک گذاشته شد.

داده‌های تحلیلی علامت می‌دهد که ارزش کل قفل شده DeFi به دلیل افت بازار در آخر هفته، 3 میلیارد دلار نسبت به هفته قبل کاهش یافته است. ارزش کل قفل شده DeFi در تاریخ نگارش این مقاله برابر با 63.26 میلیارد دلار است. داده‌های Cointelegraph Markets و TradingView علامت می‌دهد که 100 توکن برتر دیفای رفتار قیمتی متفاوتی از خود علامت می‌دهند.

توکن TFUEL با افزایش قیمت هفتگی 19.94 درصدی، بیشترین سود را تجربه کرد. پس از TFULE، توکن Curve DAO با رشد قیمتی 11.76 درصدی رتبه دوم را به خود اختصاص داد. رتبه‌های سوم و چهارم بهترین رمزارزهای DeFi هفته قبل به Convex Finance ( با رشد 9.48 درصدی) و Pancake Swap ( با رشد 7.56 درصدی) اختصاص دارد.

زیادتر بخوانید:

نظر شما درباره ناکامی هکرهای پروتکل Bridge چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی به اشتراک بگذارید.

منبع: cointelegraph

[ad_2]