نزد بینی قیمت طلا و سکه فردا یکشنبه 16 مرداد 1401

[ad_1]

برای نرمی فراوان این عنصر، ساخت زیورآلات، انواع سکه یا اشکال مختلف هندسی نیاز به ترکیب با فلزات دیگر برای مقاوم تر کردن اون وجود دارد. بنابراین، طلا را وقت ذوب، با فلزات دیگری همانند نقره و مس قاتی می کنند و آلیاژی که به دست می آید، درصدی طلا و درصدی فلز دیگر است. عیار طلا دقیقا به همین معنا است.

عیار طلا نشانگر وجود چه مقدار طلا و چه مقدار فلز دیگر در آلیاژ است. نمایش عیار استاندارد در برخی کشورها برای طلای خالص، عدد «۲۴» است و هرچه از خلوص طلا کمتر شود، از این عدد هم کاسته می شود. طلای ۲۴عیار یعنی طلای خالص.

در ایران و بسیاری از کشورها نمایش عیار با عدد ۱۰۰۰ نیز وجود دارد. البته عیار 1000 برای آسان کردن درصد خلوص طلا به کار می رود چون شمش ها با عیار 9/999 معامله می شوند و یک هزارم درصد ناخالصی احتمالی در نظر گرفته می شود.

تفاوت طلا 18 عیار و 24 عیار در چیست؟

به طلای با مقام خالصی فراوان بالا طلای 24 عیار گفته می شود.خلوص طلای 24 عیار 9/99 درصد است.به سبب همین خالصی نیز مقام شکنندگی این نوع طلا فراوان بالا است. به طوریکه اگر طلا را زیر دندان قرار دهید جای دندان در اون باقی می ماند.یکی از راههای تشخیص خالص بودن طلا نیز در قبل همین کار بوده است.

اگر جای دندان در طلا باقی می ماند یعنی طلا خالص است.هر چه از خالص بودن طلا کم شود از عیار اون نیز کم خواهد شد. پس از طلای 24 عیار در رده بندی عیارها به طلای ۱۸ عیار می رسیم این نوع طلا آلیاژی است که در ۷۵ درصد اون طلا وجود دارد و 25 درصد دیگر با یک فلز پایه همانند نیکل یا مس ترکیب شده است.

در طلای ۱۴ عیار هم ۵/۵۸ درصد طلا وجود دارد. معمولا هرقدر عیار طلا بالاتر باشد، طلای ۱۴ عیار دوام بالاتری نسبت سایر عیارها دارد؛ زیرا با فلز دیگری ترکیب شده که به اون مقاومت می بخشد. حلقه هایی که از طلای ۱۴ عیار ساخته شده باشند، از دوام بیشتری برخوردارند.

پیش بینی قیمت طلا فردا
نزد بینی قیمت طلا فردا

مثقال طلا چیست؟

مثقال یک واحد اندازه گیری است که ریشه اون عربی است.در گذشته دو نوع وزن برای مثقال در نظرگرفته می شد.مثقال شرعی و مثقال صیرفی.وزن معادل مثقال شرعی 18 نخود و مثقال صیرفی 24 نخود تعیین شده بود.مثقال 18 نخودی 3.456 گرم است و مثقال 24 نخودی 4.608 گرم و معادل یک شانزدهم سیر محاسبه می شود.در معاملات طلا مثقال صیرفی مبنا قرار می گیرد که بر پایه اون هر مثقال طلا 4.608 گرم است.

استفاده از واحد مثقال برای فروش عمده در بازار طلا است.اصطلاحا خریداران و فروشندگان طلا در سطح مثقال را بنکداران می گویند.بنکداران عکس معامله گران عقل معاملات طلا را بر پایه گرم انجام نمی دهند و بلکه در سطح مثقال اقدام به خرید و فروش طلا می کنند.در بازار طلا بنکداران زمانی می خواهند قیمت مثقال طلا را پرسیدن کنند از زبان مظنه استفاده می کنند.

گرم طلا چیست؟

گرم یکی از واحدهای محاسبه وزن است اگر هر اونس طلا 31.1 گرم باشد هر گرم 32 هزارم اونس طلا برآورد می شود. استفاده از گرم در بازار طلا معمولا در قسمت طلاهای ساخته شده کاربرد دارد.سازندگان،طلای آب شده را بر پایه گرم ارزشگذاری می کنند و قیمت اجرت ساخت طلا را نیز به شکل گرم محاسبه می کنند.

معمولا در بازار مشتریان گرمی طلا خریداران عقل هستند که سبد اصلی خریدشان زیورآلات طلا است.برای تبدیل گرم طلا به مثقال کافی است قیمت گرم را در عدد پابرجا 3318/4 ضرب کنید.

چطور مثقال طلا را به گرم تبدیل کنیم؟

مثقال یکی از واحدهای وزن رایج برای اندازه گیری جرم طلا است که از زبان عربی به فارسی درون شده و معادل 6083/4 گرم طلای 17 عیار (5/70 درصد) است. اما طلای مورد استفاده در ایران طلای 18 عیار یا به عبارت دیگر با خلوص 75 درصد است. بنابراین برای تبدیل هر مثقال طلا به گرم، ابتدا باید عیار مثقال را از 17 به 18 تبدیل کنیم. بنابراین 5/70 درصد که خلوص طلای 17 عیار است را بر 75 درصد که خلوص طلای 18 عیار است تقسیم باید کنیم و در مرحله بعدی در وزن هر مثقال به گرم که معادل 6083/4 گرم است ضرب می کنیم.

در نهایت از این ضرب و تقسیم ها عدد 3318/4 بدست می آید که درواقع وزن یک مثقال طلای 18 عیار یا همان 75 درصد است. طلافروشان عموما قیمت یک گرم طلا را از تقسیم قیمت مثقال طلا بر 3318/4 بدست می آورند. برای نمونه اگر یک مثقال دو میلیون 145 هزار تومان باشد این رقم را باید بر عدد 3318/4 تقسیم کرد.نتیجه کار قیمت گرم است که در حدود 495 هزار تومان است.بنابراین ساده ترین روش برای تبدیل قیمت مثقال طلا به گرم طلا تقسیم قیمت هر مثقال بر عدد پابرجا 3318/4 است.

طلای آب شده چیست؟

به قطعه زرد که پس از ذوب، به دست می آید، طلای آب شده می گویند چون از آب کردن و ذوب طلاهای کهنه و دست دوم، نتیجه می شود و «آب شده» است. قطعه های آب شده، بین کارخانجات طلاسازی و طلافروشان جابه جا می شود و مواد مصرفی مورد نیاز این صنف است تا در ساخت زیورآلات طلا استفاده شود.کارخانه طلاسازی هم برای رسیدنِ اون آبشده به عیار مطلوب، فلزات دیگر (مثلا نقره و مس) یا شمش خالص طلا را به اون می افزاید و دوباره ذوبش می کند و سپس در چرخۀ تولید قرار می گیرد و به زیورآلات تبدیل می شود. معمول طلای آب شده در بازار به شکل کیلویی خرید و فروش می شود.

پیش بینی قیمت طلا فردا
نزد بینی قیمت طلا فردا

ریشه عیار چیست؟

این کلمه از دانه های گیاه کاروب (Carob) گرفته شده که بعدها در زبان لاتین به کرات (Carat) یا قیراط تبدیل شده است. این دانه ها در تاریخ باستان توسط بازرگانان برای میزان کردن ترازوها در سرتاسر بازارهای خاورمیانه استفاده می شد.

طلای سفید چیست؟

طلای سفید یک عنصر طبیعی نیست. درحقیقت طلای سفید ترکیب فلزات دارای رنگ روشن تر با طلا است. سفیدترین نمونه اون با ترکیب رادیوم (فلزی از خانواده پلاتینیوم) آب داده می شود.

معنای عبارت های طلای قرمز و طلای پر شده چیست؟

طلای قرمز، نقره با عیار صحیح است که آب طلا خورده باشد. طلای پر شده یک فلز پایه همانند نیکل است که با یک پوسته نازک طلا پوشانده شده است. قیمت این نوع از جواهرات کم ارزش است، اما با گذر تاریخ پوسته طلا از بین می رود.

تأییدیه سپرده طلا چیست؟

تأییدیه سپرده کالایی با مفهوم قبض انبار در سرزمین ما نیز از ابزارهای نوپای بازار اندوخته به شمار می رود که پتانسیل های فراوان بالایی را درون خود دارد، این اوراق علاوه بر تسهیل معاملات انواع کالاها در بستری مرتب و شفاف ، امکان تامین مالی دارندگان انواع کالاها را نیز آماده می کند.

بورس کالای ایران نیز درصدد استفاده از این ابزار مالی جدید در راستای توسعه معاملات کالایی و نیز استفاده گیری ذی نفعان و فعالان بازار از مزایای اون است.

برخی از مزایای تأییدیه های سپرده کالایی شامل امکان ساختن تامین مالی، کشف نرخ پی در پی برای کالای پشتوانه تأییدیه سپرده کالایی، نمایش وضعیت موجودی انبار محصولات مختلف و ارایه ضمانت برای انجام معاملات نقدی در سایر گروههای کالایی است البته معرفی یک ابزار جدید بر مبنای کالا، نیازمند اون است که کالای پایه برخی ویژگیها و ظرفیت ها را دارا باشد.

انواع کالاها قابلیت معرفی تأییدیه سپرده کالایی بر روی آنها را دارند. در مجموع برخی از مهم ترین مشخصه های یک کالا که بتوان اون را به نام یک ثروت پایه مطلوب برای معاملات تأییدیه سپرده کالایی منظور کرد عبارتند از : استانداردپذیری کالا، قابلیت ماندگاری کالا برای یک دوره زمانی قابل قبول، وجود مازاد عرضه برای کالا و قابلیت تفکیک کالا به محموله های استاندارد.

فرمول به دست آوردن مظنه طلا در ایران

برای بدست آوردن مظنه طلا در ایران از فرمول زیر عمل می کنند . همانطور که مشاهده می شود نرخ دلار و قیمت طلای جهانی هر دو در قیمت طلا ایران در ایران تاثیر گذار هستند لذا هر عواملی که موجب افزایش قیمت دلار شود به دنبال خود افزایش قیمت طلا در ایران را به دنبال دارد و همچنین نوسانات و تحولات سیاسی و اقتصادی که بر قیمت اونس جهانی دلیل‌ کند نیز بر قیمت طلا و سکه در ایران دلیل‌ می گذارد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا و سکه چه چیزهایی هستند؟

از طرفی برای به دست آوردن قیمت سکه همانطور که گفتیم مظنه قیمت طلا مهم است که مظنه قیمت طلا نیز در قطعه قبل بررسی شد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا

عوامل تاثیر گذار بر قیمت اونس طلای جهانی :

  • سیاست‌های پولی اتخاذی توسط فدرال رزرو
  • اطلاعات و داده‌های اقتصادی
  • صندوق‌های اندوخته‌گذاری طلا
  • عرضه و تقاضا
  • نوساناتِ قیمت دلار
  • نرخ تورم

به دنبال افزایش قیمت طلای جهانی و اونس طلا باید صبر افزایش قیمت طلا و سکه را در ایران داشت. با توجه به تحولات و بد شدن وضعیت اقتصادی و سیاست های پولی افزایش حجم اندوخته گذاری ها در کشورهای اروپایی و به دنبال اون بالا رفتن نرخ تورم در امریکا و بیماری کرونا که در بدتر شدن وضعیت اقتصادی کشورها نقش فراوان بسزایی داشته است لذا انس جهانی طلا تغییرات بسیاری را با خود به دنبال داشته است.

 

زیادتر بخوانید:

[ad_2]