نقد و بررسی فیلم Nope 2022 ؛ ترسی که ناشناخته می‌ماند!

[ad_1]

پاسخ منفی یک فیلم ترسناک علمی تخیلی آمریکایی به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی مشترک جوردن پیل است که توسط مانکی‌پا پروداکشنز ساخته شده‌است. با نقد و بررسی فیلم Nope 2022 دنبال با جونی بمانید.

در این فیلم دنیل کالویا، کیکه پالمر، استیون ین، براندون پریا، مایکل وینکات، رن اشمیت و کیث دیوید به ایفای نقش پرداخته‌اند. قصـه این فیلم، تلاش دو خواهر و برادر مالک یک کشتزار را علامت می‌دهد که کوشش دارند شواهد ویدئویی از یک شیء ناشناس پرنده را ضبط کنند.

نقد و بررسی فیلم Nope 2022

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار نقد فیلم نوپ خواهید خواند به شرح زیر است:

نقد و بررسی فیلم Nope 2022
نقد و بررسی فیلم Nope 2022

پیل به‌طور رسمی سومین فیلم کارگردانی بدون عنوان خود را در نوامبر ۲۰۱۹ معرفی کرد. پالمر و کالویا در فوریه ۲۰۲۰ به این گروه ملحق شدند و ین در ماه سپس انتخاب شد و پیل عنوان اصلی فیلم را در ژوئیه ۲۰۲۱ آشکار کرد. فیلمبرداری در پاییز ۲۰۲۱ در شمال شهرستان لس آنجلس انجام شد و در اواخر نوامبر به آخر رسید.

مشخصات فیلم

 • کارگردان جوردن پیل
 • تهیه‌کننده جردن پیل و ایان کوپر
 • نویسنده جردن پیل
 • موسیقی مایکل آبلز [en]
 • فیلم‌بردار هویته ون هویتما

بازیگران

نقد و بررسی فیلم Nope 2022
نقد و بررسی فیلم Nope 2022
 • دنیل کالویا در نقش او.جی. هیوود، پسر اوتیس
 • کیکه پالمر در نقش امرالد هیوود، خواهر او.جی.
 • استیون ین در نقش ریکی «ژوپ» پارک، بازیگر گذشته کودک و مالک/ آفریننده کارناوال «ژوپیترز کلیم»
 • براندون پریا [en] در نقش آنجل تورس، فروشنده محصولات علمی
 • مایکل وینکات در نقش آنتلرز هولست، یک فیلم‌بردار معروف
 • رن اشمیت در نقش امبر پارک، همسر ژوپ
 • کیث دیوید در نقش اوتیس هیوود سنیور، مالک کشتزار اسب‌های هیوود هالیوود
 • دونا میلز در نقش بانی کلیتون
 • باربی فریرا [en] در نقش نسی
 • ادی جمیسن در نقش باستر
 • آز پرکینز در نقش فین باخمن
 • دوون گرای در نقش رایدر مایبریج، خبرنگار تی‌ام‌زی
 • تری نوتاری در نقش گوردی، یک شامپانزه و ستارهٔ کمدی خانه گوردی
 • اندرو پاتریک رالستون [en] در نقش تام روگان، بازیگر نقش برت هیوستون در خانه گوردی
 • جنیفر لافلور در نقش فیلیس مایبری، بازیگر نقش مارگارت هیوستون در خانه گوردی

پاسخ منفی در ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۲ در سالن نمایش چینی گرامن در لس آنجلس به نمایش حقوق و چهار روز سپس توسط یونیورسال پیکچرز به‌طور پهناور در ایالات متحده اکران شد. این فیلم با بودجه ۶۸ میلیون دلاری بیش از ۱۱۷ میلیون دلار فروش داشته‌است و به سبب اصالت، بلندپروازی، اجراها و کارگردانی پیل، نقدهای مثبتی از منتقدان دریافت کرد، اگرچه فیلمنامهٔ اون منتقدان را دو قطبی کرده‌است.

ساختار روایی فیلم

نقد و بررسی فیلم Nope 2022
نقد و بررسی فیلم Nope 2022

در سال ۱۹۹۸، شامپانزه‌ای به نام گوردی که بازیگر عنوان برنامه‌ای تلویزیونی با عنوان خانهٔ گوردی است، پس از ترکیدن یک بادکنک روی منظره‌ٔ فیلم‌برداری مبهوت می‌شود و به چند نفر از دوست‌های انسان خود حمله می‌کند و اون‌ها را می‌کشد.

کم سن‌ترین بازیگر سریال، ریکی «ژوپ» پارک (Ricky “Jupe” Park)، زیر یک میز پنهان می‌شود و آسیبی ندیده‌است، هرچند که از این تجربه صدمه روانی دیده‌است. شامپانزه سرانجام ژوپ را پیدا کرده و دستش را به‌منظور برقراری ارتباط به سوی او بلند می‌کند، اما در همان ثانیه توسط مقامات کشته می‌شود.

مالکیت

نقد و بررسی فیلم Nope 2022
نقد و بررسی فیلم Nope 2022

در تاریخ حال، اوتیس هیوود سنیور یک مالک کشتزار، اسب‌هایش را برای تولیدات سینمایی و تلویزیونی آموزش می‌دهد و محافظت می‌کند. هنگامی که او توسط یک سکهٔ کوارتر از راه چشمش کشته می‌شود که به‌طور غیرقابل توضیحی از آسمان می‌افتد، فرزندانش اوتیس جونیور هیوود ملقب به «اوجی» (Otis Jr. “OJ” Haywood؛ دنیل کالویا) و اِمرالد هیوود ملقب به «اِم» (Emerald “Em” Haywood؛ کیکه پالمر) کشتزار را به ارث می‌برند.

اوجی کوشش می‌کند معامله را سرپا نگه دارد و میراث پدرش را نگه داری کند، در حالی که اِم به دنبال شهرت و ثروت در هالیوود است. هیوودها ادعا می‌کنند که سوارکاری ناشناس در «پلیت ۶۲۶» از سری تصاویر حرکت حیوانات [en] دلیل‌ ادوارد مایبریج، جد اون‌ها بوده‌است.

مشکلات مالی

شش ماه سپس، در حین فیلمبرداری یک آگهی تبلیغاتی با فیلم‌بردار برجسته آنتلرز هولست (Antlers Holst؛ مایکل وینکات)، یکی از اسب‌ها هنگامی خدمه او را بهت‌زده می‌کنند، واکنش شدیدی علامت می‌دهد و هیوودها از پروژه اخراج می‌شوند.

مشکلات مالی کشتزار، اوجی را مجبور کرده‌است که اسب‌های خود را به ژوپ بالغ (استیون ین) بفروشد، که در نزدیکی ژوپیترز کلیم (Jupiter’s Claim)، یک پارک موضوعی غربی کوچک را اداره می‌کند، که در اون از قصـه کشتن‌عام خانهٔ گوردی برای کسب سود استفاده می‌کند.

حضوری ناشناخته

نقد و بررسی فیلم Nope 2022
نقد و بررسی فیلم Nope 2022

ژوپ منظور خرید کشتزارٔ هیوودها را می‌دهد، پیشنهادی که اِم و اوجی را به پذیرش اون تشویق می‌کند. در اون شب، هیوودها متوجه نوسانات برق و ناپدیدشدن اسب‌هایشان می‌شوند و فراوان زیاد به حضوری ناشناخته واکنش علامت می‌دهند.

اون‌ها یک شیء ناشناس پرنده (یوفو) به شکل بشقاب پرنده را در آسمان کشف می‌کنند که اسب‌های اون‌ها را می‌بلعد و هرگونه زبالهٔ معدنی را خارج می‌ریزد که دلیل مرگ پدرشان شده‌است. با انگیزه میل به ثروت و شهرت، خواهر و برادر تصمیم می‌گیرند شواهدی مبنی بر وجود بشقاب پرنده را ثبت کنند و انجل تورس، کارمند شرکت فرای را برای نصب دوربین‌های نظارتی استخدام می‌کنند.

ابر

با اینحال تداخل الکتریکی یوفو و وجود یک آخوندک روی یکی از دوربین‌ها سد از دریافت تصاویر آشکار می‌شود، اما انجل متوجه ابری در دور و بر می‌شود که هیچ وقت حرکت نمی‌کند. اون‌ها استنباط می‌کنند که این مکان مخفیگاه اون «بشقاب پرنده» است و همچنین اینکه این وسیله هربار با نزدیکی به زمین تمام وسایل الکترونیکی در منطقه را از کار می‌اندازد.

ژوپ یک نمایش زنده را در ژوپیترز کلیم معرفی می‌کند و تصمیم دارد با اسبی که از هیوودها خریداری کرده بود، در مقابل تماشاگران از اون به نام خوراکی برای   فریب‌دادن «بشقاب پرنده» استفاده کند. بشقاب پرنده از راه می‌رسد اما ژوپ و تمام تماشاگران را می‌بلعد.

غارتگر

اوجی استنباط می‌کند که این بشقاب پرنده یک «سفینهٔ فضایی» نیست، بلکه موجودی زنده و غارتگر است که از جهانی ناشناخته سرچشمه می‌گیرد و هر چیزی را که مستقیماً به سوراخ میانی اون (که به نام چشم یاد می‌شود) دید کند می‌بلعد.

هولست

بررسی Nope
بررسی Nope

اوجی با استفاده از روش‌هایی مشابه که برای شکستن و آموزش اسب‌ها استفاده می‌شود، معتقد است که اون‌ها می‌توانند بر رفتار این موجود نشان بگذارند تا بدون کشته‌شدن، فیلمی از اون موجود ضبط کنند. هیوودها به این موجود نام مستعار «جین جکت» (Jean Jacket) را می‌دهند و تصمیم می‌گیرند که هولست را برای کمک استخدام کنند. هولست در ابتدا امتناع می‌کند، اما در نهایت پس از شنیدن اخبار حادثه در رسانه‌ها تجدید نظر می‌کند.

هولست برای دور زدن تأثیرات «جین جکت» بر روی وسایل الکترونیکی، یک دوربین فیلمبرداری دستی را برای ضبط فیلم آورده‌است. گروه با همراهی انجل، نقشه‌ای را برای پنهان شدن‌کردن به این موجود فضایی طرح می‌کنند و به تماشای میدانی مملو از عروسک‌های هوارقصان می‌پردازند که به‌منظور دیدن نقص‌های الکتریکی طراحی شده تا مکان «جین جکت» را در آسمان استنتاج کنند.

عروس دریایی

با این حال، یکی از خبرنگاران تی‌ام‌زی درون زمین می‌شود و هنگامی که موتورسیکلت برقی او در نزدیکی «جین جکت» خاموش می‌شود، به روی زمین پرتاب می‌شود. او متعاقباً در حالی که از اوجی خواهش می‌کند تا از این حادثه فیلم‌برداری کند، توسط «جین جکت» بلعیده می‌شود.

اگرچه هولست عکس این موجود را می‌گیرد، اما اجازه می‌دهد دنبال با دوربینش بلعیده شود و سه نفر باقی‌مانده را مجبور به فرار می‌کند. انجل از حمله «جین جکت» جان تندرست به در می‌برد و در سیم خاردار گیر می‌افتد و دلیل می‌شود که این موجود خود را از شکل نعلبکی‌مانندش به شکل یک عروس دریایی دگرگون کند.

اوجی، «جین جکت» را از خواهرش اِم دور می‌کند، در حالی که اِم با موتورسیکلت به سو ژوپیترز کلیم می‌رود و گره‌های یک بالون غول جسم را دوباره می‌کند. او از یک دوربین آنالوگ از راه یک جاذبه برای عکاسی از «جین جکت» استفاده می‌کند که بالای سرش پرواز می‌کند و کوشش می‌کند بالونِ رهاشده را ببلعد که در پی اون منفجر شده و ظاهراً کشته می‌شود. با این عکس به نام مدرک برای وجود این موجود و رسیدن خبرنگارانی به نزدیکی محل، اِم برادرش اوجی را بدون صدمه روی اسب می‌بیند که به سو ژوپیترز کلیم می‌رود.

انحرافات روایی

نوپ از مسیرهای انحرافی خود در ساختار فیلمنامه استفاده می‌کند تا قصـه‌های موازی را ترسیم کند که شخصیت‌های او را شکل می‌دهند، به مخصوص جوپ، با بازی استیون یون. روشی که پیل برای پیشبرد ساختار روایی فیلمنامه‌اش استفاده می‌کند طرح قصـه را تعلیق‌گونه می‌کند، به بیننده اجازه می‌دهد تا از قصـه اصلی فاصله بگیرد و در نتیجه باتری روایت را مجدد شارژ کند، فکر می‌کنم تا حدودی اون را ضروری می‌کند. همچنین به سبب بازی‌ای است که با تعلیق موجود در طرح می‌کند، که در اون بیننده موشی است که قطعه‌های پنیر را تعقیب تا تمام غذا را ببیند.

پیل و نمایش امیدوار کننده اش

نقد فیلم Nope 2022
نقد فیلم Nope 2022

فیلم شناسی جردن پیل بدون شک برای طرفداران فیلم‌های ویژه و روانشناختی که می‌خواهند مزه‌های جدیدی را در ذهن خود فرو کنند، جذاب به نظر می‌رسد. نوپ بلندپروازانه‌ترین فیلم این کارگردان از نظر معنا، روایت و از نظر بودجه می‌باشد. فیلم جدید پیل یک ماجراجویی بی نظیر را ارائه می‌دهد، زیرا اگر چیزی در Nop غالب باشد، اون حس ماجراجویانه فیلم است.

قصـه در شرایط شگفت آور شروع می‌شود، تماشاگر با یک نزد‌فرض انتزاعی درون قفس غافل‌گیرکننده جردن پیل می‌شود. پیل قبلاً شخصیت فراوان متفاوت دنیل را به ما علامت می‌دهد. وی، OJ را به نام یک شخصیت درونگرا و عاشق اسب‌ها که کمترین ارتباط را با انسان‌ها دارد به ما معرفی می‌کند.

در سو مقابل، خواهرش امرالد فردی برون‌گرا، پرحرف و با توانایی قابل قبولی در جلب توجه مردم است. دو بازیگر به شکلی باشکوه یکدیگر را تکمیل می‌کنند و به طور طبیعی بخشی از روایت را تا سر حد مرگ برای شما ملموس به عکس می‌کشند.

ماجراجویی

نقد فیلم Nope 2022
نقد فیلم Nope 2022

جردن پیل با این مسافرت علمی تخیلی فراوان پرتعلیق خود همه‌ی بینندگان را غافلگیر می‌کند… در حدی که می‌تواند ما را به یاد کوسه سرشناس اسپیلبرگ نیز بیاندازد. برای من چشمگیرترین و در رابطه با فیلم شناسی کارگردان E.T. روح ماجراجویانه‌ای است که فیلم جردن پیل دارد.

این نکته، بیش از هر چیز، در تاریخ تشریح آخر اون اتفاق می‌افتد، جایی که برنامه‌ریزی و خوش‌بینی‌ای که دمیده می‌شود، عواطف تماشاگر را از وجود در برابر ماجرایی حماسی پر از حس تا آخرین ثانیه‌اش برمی‌انگیزد. ماجرایی که هنگامی شروع به بوییدن اون می‌کنید از قبل می‌دانید که تا زمان‌ها دیگر چنین چیزی را تجربه نخواهید کرد.

طراحی منظره‌

بررسی Nope
بررسی فیلم Nope

جردن پیل نزد از این فیلم با دو دلیل‌ قبلی خود به سروصدای مردم و منتقدان دست یافته بود. نوپ دلیل شده است که یکی دیگر از جنبه‌های او را که در فیلم این کارگردان زیادتر به چشم می‌خورد، متوجه شوم. به همین مناسبت، کارگردان نیویورکی دستی در طراحی منظره‌ هم دارد، آنقدر که غافلگیر می‌کند و به همین سبب است که حس می‌کنم این بار از خودش پیشی گرفته است.

او به تعادل بین آنچه که به عکس می‌کشد و آنچه بیننده در هر ثانیه می‌خواهد ببیند، تجاور می‌کند. اما در نحوه چیدمان منظره‌‌ها، زاویه‌ای که پیل در نظر می‌گیرد برای دیدن متفاوت است، او به خوبیاز اینکه چه چیزی را با دوربین می‌خواهد علامت دهد، آگاه است. او در طراحی منظره‌ و قاب‌بندی پابرجا می‌کند که یک جادوگر است، او با ترکیب‌بندی منحصر به فردش کاری می‌کند که فشار بر عواطف تماشاگر عملی شود و بیننده راه فراری از وجود خفقان نداشته باشد.

از نظر بصری فیلمی قابل توجه است، چه در روز و چه در شب تصاویر اون پتانسیل باورنکردنی دارد. همچنین، جلوه‌های بصری دلیل می‌شوند که کنش و حس منتقل شده بر بیننده را به موثرترین شکلش ساختن کند، به شکلی که ذهن بیننده بین رویا و واقعیت تفاوتی قائل نشود.

منتقدان

نقد فیلم Nope 2022
بررسی فیلم Nope

در وبسایت بازبینی‌خوانی راتن تومیتوز، ٪۸۲ از ۳۷۳ بررسی منتقدین مثبت است و این فیلم میانگینِ امتیاز ۷٫۴/۱۰ را در اختیار دارد. اجماع این وب‌سایت چنین می‌نویسد: «پاسخ منفی، حتی زمانی که دامنه‌اش فراتر می‌رود، برای اصالت و بلندپروازی‌اش تمجید‌برانگیز است و چشم‌اندازی اسپیلبرگی را به زرادخانه رو به رشد جردن پیل اضافه می‌کند.»

این فیلم در متاکریتیک، که از میانگین وزنی استفاده می‌کند، بر پایه نظر ۶۳ منتقد امتیاز ۷۷ از ۱۰۰ را کسب کرده که علامت‌گر «نقدهای عموماً مطلوب» است. تماشاگران شرکت‌کننده در نظرسنجی سینماسکور به فیلم نمره متوسط «B» را در مقیاس «A+» تا «F» دادند، در حالی که پست‌ترک شرح داد که ۷۹٪ تماشاگران به اون نمرهٔ مثبت داده‌اند.

دنباله‌ی پاسخ منفی

براندون پریا [en] در ژوئیه ۲۰۲۲ اعلام کرد که پیل و مدیران یونیورسال را متقاعد کرده‌است، که در مقامٔ اول به سبب علاقه به دنباله احتمالی، سرنوشت شخصیتش را در اوج فیلم از کشته‌شدن تغییر دهند و گفت: «هیچ راهی وجود ندارد که قصـه در ذهن من تمام شده‌باشد. ابداً امکان ندارد. با توجه به اینکه همه چیز در آخر چقدر قهرمانانه به نظر می‌رسد، من فکر می‌کنم هیچ راهی وجود ندارد که قهرمانان را این‌چنین رها کنیم. این تنها شروع چیزی جدید است».

جان دبیری [en]، طراح «جین جکت» در مصاحبه با تریلیست منظور کرد که این موجود در آخر فیلم از مرگ ظاهری خود جان تندرست به در برده‌است.

نتیجه گیری

Nope دلیل‌ جردن یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک سال 2022 و یا حتی از بهترین فیلم های 2022 است که باید ببینید. یک ماجراجویی پر از تعلیق که از ابتدا تا پایان با معمای آماده در لابلای ساختار روایی فیلم باید دست و پنجه آرام کنید. کمتر کارگردانی می‌داند که چگونه این حس را در بیننده ساختن کند که تکراری نباشد و جردن پیل این کار را می‌کند.

زیادتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بررسی فیلم Nope سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به نام نویسنده مهمان در سایت جونی عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با اون بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان گرامی می‌توانید به اینستاگرام جونی جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و کوتاه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.[ad_2]