نگرانی ویتالیک بوترین از سلامت بلندمدت بیت کوین

[ad_1]

ویتالیک بوترین در سخنرانی اخیر خود دو سبب برای نگرانی از سلامت بلندمدت بیت کوین ارائه داد. به عقیده بوترین، BTC در آینده به PoS ادغام خواهد شد.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، دو نگرانی خود در مورد سلامت بلندمدت بیت کوین را بیان کرد. وی به مسائل مربوط به کارمزد معاملات نشانه کرد و استدلال کرد که مکانیسم اثبات سهام (PoS) کارآمدتر خواهد بود.

آرون گروپس

زیادتر بخوانید: اتریوم در سال 2022 ؛ نزد بینی قیمت، آینده و نقشه راه ETH

نگرانی‌ها درباره سلامت بلندمدت بیت کوین

ویتالیک بوترین دلواپس است که سطح امنیت بیت کوین در سال‌های آینده به اندازه کافی توانا نباشد. بوترین در مصاحبه‌ای با نوآ اسمیت (Noah Smith)، دو سبب برای نگرانی خود بیان کرد. اولین مورد این بود که امنیت بلندمدت بیت کوین به آهستگی از پاداش استخراج به کارمزد تراکنش تغییر پیدا می‌کند.

پاداش استخراج هر چهار سال یکبار کاهش می‌یابد. به عقیده بوترین کارمزد تراکنش‌های فعلی به اندازه کافی بالا نیست تا سطح امنیت یکسانی را آماده کند. بوترین اظهار کرد که امنیت و سلامتی بلندمدت بیت کوین از کارمزدها ناشی خواهد شد و BTC در به دست آوردن سطح کارمزد مورد نیاز جهت ایمن‌سازی سیستم چند تریلیون دلاری خود برنده نیست.

نگرانی ویتالیک بوترین از سلامت بلندمدت بیت کوین

بوترین خاطرنشان کرد که کارمزد روزانه بیت کوین حدود 300 هزار دلار است. این رقم در طول پنج سال قبل رشد چندانی نداشته است. ماینرهای بیت کوین نیز در حال آماده حدود 18.5 میلیون دلار حقوق روزانه دارند.

سنجیدن میان مکانیسم PoW و PoS

بوترین ادعا می‌کند که مکانیسم اثبات سهام (PoS) نسبت به مکانیسم اثبات کار (PoW) روشی کارآمدتر برای فراهم‌ امنیت شبکه بلاک چین به شمار می‌رود. اتریوم به زودی و در ماه جاری فرآیند ادغام (Merge) را سپری خواهد کرد. این اتفاق به احتمال فراوان برای بیت کوین نخواهد افتاد، زیرا اکثر علاقه‌مندان BTC فراوان زیاد با این طرح مخالف هستند. علی‌رغم نگرانی‌ها، بوترین همچنان خوشبین است که ادغام برای BTC نیز چهره خواهد داد. وی در این راستا افزود:

در صورتی که بیت کوین مورد حمله قرار گیرد، صبر دارم که تصمیم سیاسی برای تغییر به اثبات سهام (حتی به شکل ترکیبی) به سرعت چهره دهد. طبق انتظارات من این انتقال دردناک خواهد بود.

ویتالیک بوترین اعتقاد دارد که مکانیسم اثبات سهام فشار متمرکز توانا‌تری دارد. او گفت: «این‌ها قطعاً همان چیزهایی هستند که من دلواپس اون هستم. به عقیده من مردم در مورد این مسائل اغراق می‌کنند». بوترین برخی از مشکلات مربوط به وضعیت فعلی استیکینگ اتریوم (نظیر فعال نشدن امکان برداشت) را برجسته نمود. وی وعده داد که مشکلات مربوطه طی یکسال آینده برطرف می‌شود.

بنیان‌گذار اتریوم در ادامه به سنجیدن میان استیکینگ و ماینینگ پرداخت. به عقیده بوترین استخراهای استخراج عظیم به برخی دولت‌ها نزدیک هستند. این داستان منجر به سانسور احتمالی در آینده خواهد شد و اتریوم نیز ممکن است با این داستان دست و پنجه لطیف کند. ویتالیک در ادامه گفت:

دوران اولیه مکانیسم اثبات کار فراوان زیبا بود. این مکانیسم کمک زیادی به برابری مالکیت ارزهای دیجیتال کرد، اما PoW ناپایدار بوده و دیگر شاهد این سیستم در اتریوم نیستیم.

زیادتر بخوانید:

نظر شما درباره نگرانی ویتالیک بوترین از سلامت بلندمدت بیت کوین چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی به اشتراک بگذارید.

منبع: theblock

[ad_2]