نگهداری از ایمپلنت دندان برای افزایش طول عمر اون

[ad_1]

برای چی باید از ایمپلنت دندان نگهداری کنیم؟

مواد به کار رفته در ساخت ایمپلنت دندان، معمولاً تیتانیوم یا سرامیک می باشند که به خودی خود وابسته پوسیدگی نمی شوند اما عدم نگهداری صحیح از آنها و استفاده از برخی محصولات که ممکن است ساییدگی ساختن نمایند، می تواند دلیل خوردگی و صدمه به ایمپلنت دندان شوند. به طوری که حتی منجر به تعویض روکش یا کامپوزیت برای دندان‌های مجاور ایمپلنت میشوند، زیرا صدمه و خوردگی ایمپلنت، دلیل صدمه به دندان‌های مجاور نیز می‌گردد. حتی در شکل عدم وجود پوسیدگی، بافت لثه همیشه در معرض بیماری قرار دارد و در اینجا میتوان گفت حتی مشکل در ایمپلنت، دلیل صدمه رسیدن به لثه‌ها میگردد. عفونت التهابی از جمله بیماری های لثه می باشد که به دلیل تجمع پلاک و باکتری های زیان آور در دور و بر و زیر خط لثه ساختن می شود. در صورتی که عفونت التهابی معالجه نشود ممکن است منجر به بیماری پریودنتیت یا پری ایمپلنتیت شود.

پری ایمپلنتیت می تواند منجر به موارد زیر گردد:

  • تخریب استخوان
  • شکسته شدن ایمپلنت
  • خارج ساختن ایمپلنت
  • خدمات دندانپزشکی اضافی
  • تأثیرات منفی روی سایر دندان ها

بنابراین آشنایی با نحوه ی نگهداری از ایمپلنت دندان از با ارزش و مهم بودن بسیاری برخوردار است.

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

در شکل نگهداری صحیح، در ۹۰ درصد موارد، ایمپلنت دندان بیش از بیست سال دوام می آورد. برای اطمینان از اینکه بهترین نگهداری را از ایمپلنت دندان خود به عمل می آورید دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید. همچنین به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

نکاتی برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان

هرچند افزایش طول عمر ایمپلنت دندان تا اندازه زیادی به متخصص ایمپلنت بستگی دارد اما نگهداری روزانه از اون به وظیفه شماست. با انجام کارها زیر می توانید طول عمر ایمپلنت دندان را افزایش دهید.

نگهداری های سپس از جراحی ایمپلنت

پس از انجام ایمپلنت، از مصرف هر گونه غذای سفت که می تواند به ایمپلنت شما صدمه برساند، خودداری نمایید. به وقت ۷ روز از مواد غذایی آرام استفاده کنید. توجه داشته باشید که تا ۱۲ هفته باید به طور مخصوص مواظب ایمپلنت دندان خود باشید. همچنین ممکن است به مسکن یا آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. در شکل بروز درد یا هرگونه ناراحتی و تورم با پزشک خود تماس بگیرید.

نخ دندان کشیدن و مسواک زدن

مراقبت از ایمپلنت دندان برای افزایش طول عمر آن

 

نگهداری از ایمپلنت نیز همانند دندان های طبیعی انجام می شود که برای کسب بهترین نتیجه باید حداقل دو بار در روز از مسواک برقی یا دستی استفاده کرد و نخ دندان کشید. این کارها از تجمع پلاک و باکتری های دهان پیشگیری می نمایند. معمولا دندانپزشکان به افرادی که دارای ایمپلنت هستند، توصیه می‌کنند تا از مسواک‌های برقی تایمر دار استفاده نمایند تا یادشان نرود چه مدتی باید مسواک بزنند. اما اگر بنظرتان هزینه مسواک‌های برقی بالا است، میتوانید از مسواک‌های دستی استفاده نمایید و خودتان تاریخ بگیرید؛ زیرا هردو، یعنی مسواک‌های برقی و دستی برای رفع پلاک‌های دندان‌ها موثر هستند و مهم تر از انتخاب آنها، روش مسواک زدن شما است که با ارزش و مهم بودن دارد.

استفاده از واتر فلاسر

استفاده از واتر فلاسر به کاهش التهاب، خونریزی و پاکسازی مناطق دور از دسترس کمک می کند. هرچند واتر فلاسر در بسیاری از موارد جایگزین مناسبی برای نخ دندان نیست اما در صورتی که نمی توانید از نخ دندان استفاده کنید واتر فلاسر می تواند کمک کننده باشد.

سبک زندگی

مراقبت از ایمپلنت دندان برای افزایش طول عمر آن

 

طول عمر ایمپلنت دندان علاوه بر نحوه ی نگهداری از دندان تا حدود زیادی به سبک زندگی شما نیز مرتبط است. به نام مثال سیگار کشیدن از جمله عواملی است که می تواند بر سلامت کلی دهان و دندان شما نشان بگذارد و دلیل بروز مشکلاتی در ایمپلنت دندان شود.

نگه داری سلامت دهان

اجزای بدن ما از هم جدا نیستند و این تصور که سلامت کلی بدن بر ایمپلنت دندان دلیل‌ نمی گذارد نادرست می باشد. بدن یک سیستم کامل است و در صورتی که می خواهید طول عمر ایمپلنت دندان و سلامت اون را افزایش دهید به سلامت کلی بدن نیز توجه مخصوص ای داشته باشید.

مسواک بین دندانی

برای نگهداری از ایمپلنت دندان خود از مسواک بین دندانی استفاده نمایید. این مسواک ها به پاکسازی باقیمانده ی ذرات غذا و پلاک های دور و بر ایمپلنت کمک می کنند و خطر بیماری های لثه را کاهش می دهند.

دهانشویه

علاوه بر مسواک زدن و کشیدن نخ دندان،  استفاده از دهانشویه آنتی میکروبیال نیز می تواند باکتری های دور و بر ایمپلنت را از بین ببرد.

معاینه مرتب دندانپزشکی

 

تلاش کنید حتماً معاینات دندانپزشکی را به طور مرتب در برنامه خود بگنجانید و توسط دندانپزشک خود ویزیت شوید. انجام این کار دلیل می شود دندانپزشک شما به طور مؤثری بر میزان موفقیت ایمپلنت و سلامت اون  نظارت داشته باشد و در شکل نیاز  اون را به طور شغل ای پاکیزه نماید.

به توصیه‌های دندانپزشک خود توجه کنید.

به توصیه های دندانپزشک خود درباره ی نحوه ی نگهداری از ایمپلنت دندان گوش کنید. این توصیه ها ممکن است شامل دوری از غذاهای خاصی باشد یا نکاتی در مورد نحوه ی پاکیزه کردن ایمپلنت که واجب است برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان خود به اون ها توجه نمایید.

عوامل پرخطر

برخی از بیماری های زمینه ای همانند دیابت کنترل نشده یا صدمه پذیری نسبت به بیماری لثه یا انس هایی همانند مصرف سیگار می تواند بر طول عمر ایمپلنت دندان دلیل‌ منفی بگذارد و منجر به بروز برخی عوارض گردد. برای کسب بهترین نتیجه و افزایش طول عمر ایمپلنت دندان قدم اول انتخاب یک دندانپزشک استاد و کاربلد است. سپس رعایت بهداشت دهان و دندان و نگهداری از ایمپلنت می تواند به افزایش طول عمر ایمپلنت دندان کمک نماید. همچنین اگر وقت کافی را برای نگهداری مداوم از ایمپلنت‌های خود ندارید، میتوانید با مشاوره با دندانپزشک خود از ایمپلنت‌های دیجیتال دندان استفاده نمایید.

[ad_2]