همه چیز از بسته تشویقی “شهرسازانه” دولت برای احیای بافت‌های فرسوده

[ad_1]

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در راستای بسته تشویقی شهرسازانه در بافت‌های فرسوده، برای اسکان موقت این ساکنان ۶۰ میلیون تومان پرداخت می‌کنیم.
به شرح صفحه اقتصاد، محمد آئینی با بیان این‌که 2.7 میلیون بنای ناپایدار در بافت‌های فرسوده داریم که بسیاری از آنها خشت گلی بوده و تاب توان در برابر بلاهای طبیعی ندارند، اظهار کرد‌: از این تعداد بنای ناپایدار، حدود 210 هزار واحد تخریب و نوسازی شده است.یعنی معادل 600 هزار واحد ساخته شده که حدود 10 درصد را شامل می شود.
وی افزود:باید ساخت این واحدها مردمی سازی شود و با استفاده از ظرفیت سازندگان و فراوان سازان این واحدها را نوسازی کنیم. در واقع بایدبرای نوسازی واحدهای فرسوده ساکنان سازندگان توانمند شریک شوند از سوی دیگر این اقدام در سند تحول دولت سیزدهم اعلام شده است. به طوری که نوسازی محل و اصلاح اون با حمایت مخصوص از توسعه گران اجرایی خواهد شد.
وی با نشانه به بسته‌های تشویقی شهرسازانه در بافت‌های فرسوده شهری،‌ادامه داد:  در بسته های تشویقی هزینه صدور پروانه 50  تا 100درصد  تخفیف اعمال می‌شود و طبق  قانون دولت  عوارض پروانه را پرداخت می کند. قسمت دیگری از تشویق‌ها مربوط به  قطعه مالی است و 60 میلیون تومان کمک ودیعه  برای اسکان موقت پرداخت خوهد شد..
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهرهای ایران تاکید کرد: آنچه که در این بسته دلیل‌ گذار است مربوط به قسمت های تراکم های تشویقی به طوری که در  پارکینگ و اجازه ساخت دو تا سه طبقه داده شده است. اخیرا  در شورای عالی معماری و شهرسازی این بسته تشویقی  مصوب شده و اجرای  اون در حوزه نوسازی فراوان موثر است.
آئینی با تاکید بر این که بافت های تاریخی به هیچ عنوان مشمول دریافت این تسهیلات نمی شوند همچنین  واحدهای مسکونی فرسوده  هم باید در محدوده های مصوب باشند، گفت:سازندگان و توسعه‌گرانی که نسبت به نوسازی محل‌ای و یا از روش تجمیع پلاک‌ها استفاده می‌کنند، از امتیازات و مشوق‌های بیشتری از جمله اضافه تراکم، کسر پارکینگ، کاهش تاریخ صدور پروانه، تخفیفات نظام مهندسی و عوارض شهرداری و سرعت در اخذ مجوز‌های مربوط به دستگاه‌های خدمات رسان همچون آب، برق، گاز استفاده‌مند می‌شوند.
وی بیان کرد: ضمن این‌که مالکان واحد‌های مسکونی در محلات هدف بازآفرینی در طول تاریخ نوسازی و بهسازی واحد‌های مسکونی خود می‌توانند از تسهیلات ودیعه مسکن برای اسکان موقت استفاده کنند.
به گفته وی، دفاتر نوسازی و تسهیل گری در محلات هدف بازآفرینی شهری می‌توانند سهم زیادی در مشارکت مردمی و تجمیع بافت‌های فرسوده داشته باشند،  تسهیل‌گران و گروه‌های جهادی تخصصی می‌توانند با ارائه مشاوره‌های تخصصی و آموزش‌های واجب به شهروندان اون‌ها را به نوسازی بافت‌های فرسوده تشویق کنند.

بلوک‌سازی در بافت‌های فرسوده

آئینی همچنین با بیان این‌که در بناهای فرسوده به هیچ عنوان آسمانخراش سازی نمی شود، اضافه کرد: در  محلات هفد ساختن به‌شکل  بلوک سازی است. در بناهای نوسازی شده اجازه داده می شود که یک طبقه به شکل واحدهای تجاری و یا اداری داده شده است.همچنین معابر بن بست طرح ها به پروژه ها داده می شود و این امر با اجازه شهرداری ها شکل می گیرد.
وی گفت: در طرح بلوک سازی تمامی اصول معماری ایرانی و اسلامی در نظر گرفته می شود.حریم ها در تمامی با بلوک ها رعایت شده و اولویت ها در نوسازی بافت های فرسوده  جان ساکنان این واحدها است.
آئینی یادآور شد: تاکنون 127 توسعه گر مجوز کار گرفتند و بنابر قانون مجوز کارگذاری و تسهیل گری را صادر می کند. اگر یکی از ساکنان مخالف باشد توسعه گر و سازنده از تمامی سیاست های تشویقی برای بلوک سازی محروم می شود.
وی تصریح کرد: متقاضیان نوسازی بافت فرسوده هم امکان استفاده از تسهیلات نوسازی بافت را خواهند داشت. این تسهیلات در چهار کلانشهر تهران، قم، مشهد و شیراز در محدوده بافت‌های فرسوده 600 میلیون تومان و در سایر محدوده‌های تهران 450 میلیون تومان است. همچنین در سایر کلانشهرها 400 میلیون تومان با نرخ سود حدود 11 درصد و سایر شهرها 350 میلیون تومان با نرخ سود حدود 10 درصد است.

منبع: تسنیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]