همکاری مایکروسافت و بایت دنس در زمینه هوش مصنوعی

[ad_1]

با وجود رقابت شدید چین و آمریکا در همه حوزه‌ها، همکاری مایکروسافت و بایت دنس با هدف استفاده‌مندی از پیشرفت‌های علمی و منابع انسانی دو سرزمین رقیب شروع شده است.

آبان تتر

رقابت شدید بین چین و آمریکا برای برتری در حوزه هوش مصنوعی دلیل شده که قانونگذاران آمریکایی روز به روز زیادتر دلواپس پیشرفت‌های چین شوند؛ اما با وجود رقابت این کشورها در این حوزه، همکاری‌هایی هم بین آنها مشاهده می‌شود. حتی برخی از کارشناسان معتقدند که همکاری بین مرزی برای استفاده‌برداری حداکثری از پیشرفت‌های دنیای علمی ضروری است.

در همین راستا، به تازگی خبر همکاری مایکروسافت و بایت دنس (شرکت مالک تیک انگور) منتشر شده است. قرار است این دو روی لطیف‌افزاری کار کنند که با هدف اجرای کارآمدتر اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی طراحی شده است.

زیادتر بخوانید: هوش مصنوعی به کمک توسعه شبکه برق چین می‌آید؛ رفع خاموشی‌ها در عرض 3 ثانیه

شروع همکاری مایکروسافت و بایت دنس از اجلاس Ray

این هفته در اجلاس Ray که در سانفرانسیسکو برگزار شد، جیاشین چنگ مهندس لطیف‌افزار بایت دنس و علی کانسو مهندس لطیف‌افزار مایکروسافت با کارشناسان حوزه یادگیری ماشینی، علوم داده و توسعه‌دهندگان دیگری که علاقمند به تولید اپلیکیشن با استفاده از لطیف‌افزار اپن سورس Ray هستند، درباره پیشرفت‌هایشان صحبت کردند.

شا و کانسو درباره جزئیات فنی KubeRay گفتگو کرده و کاربردهای این لطیف‌افزار را برای اجرای اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی روی کامپیوترهای مختلف (رایانش توزیع شده) توضیح دادند.

همکاری مایکروسافت و بایت دنس

کانسو که دکتری علوم کامپیوتر دارد، گفت «من و جیاشین یک سال روی یک پروژه اپن سورس کار کردیم؛ زیبایی گردهمایی اجتماعی همین است. ما عضو یک شرکت نیستیم اما هر هفته با هم جلسه و همکاری داریم.» شان که قبلاً مهندس وب‌سرویس‌های آمازون بوده، در سیاتل و نزدیک تشکیلات مایکروسافت زندگی می‌کند.

معمولاً چنین شرکت‌هایی با هم روی پروژه‌های اپن سورس کار می‌کنند. این رویکرد در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده و دلیل راه‌اندازی استارتاپ‌های مختلف شده است. همکاری مایکروسافت و بایت دنس از این جهت قابل توجه است که رقابت چین و آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و مالکیت معنوی روزبروز زیادتر می‌شود و نگرانی‌هایی درباره استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژیکی توسط دولت چین برای نظارت بر مردم وجود دارد.

مایکروسافت با رقبای دیگری همانند آمازون، آلفابت (شرکت پدر گوگل)، متا و اپل هم همکاری‌های مختلفی در حوزه هوش مصنوعی دارد. قبلاً گوگل اعلام کرده بود که مایکروسافت یک آزمایشگاه تحقیقات هوش مصنوعی در چین دارد که به این شرکت برای دسترسی به برترین استعدادهای دانشگاهی چین کمک می‌کند.

در عین حال با افزایش محبوبیت تیک انگور در سال‌های اخیر، بایت دنس هم تصمیم به کار روی پروژه‌های اپن سورس مختلف در حوزه هوش مصنوعی گرفته است. مثلاً در سال 2020 بایت دنس از مجموعه ابزار NeurST برای ترجمه گفتار با کمک هوش مصنوعی رونمایی کرد. سال نزد هم این شرکت از لطیف‌افزار اپن سورس سازمانی CloudWeGo رونمایی کرده بود.

نشست Ray توسط استارتاپ Anyscale تولید کننده لطیف‌افزار Ray برگزار شد. این استارتاپ در سال 2019 توسط گروهی از مهندسان از جمله آیان استویکا دانشمند علوم کامپیوتر آمریکایی ساخت شد. استویکا سابقه‌ای طولانی در حوزه طراحی لطیف‌افزارهای اپن سورس دارد و یکی از بنیانگذاران شرکت تحلیل داده Databricks است که سال قبل ارزش اون 38 میلیارد دلار اعلام شد.

شرکت‌های بزرگی همانند مایکروسافت و متا معمولاً از پروژه‌های اپن سورس برای انتشار ایده‌های خودشان بین جامعه توسعه‌دهندگان استفاده می‌کنند. همچنین آنها از این رویکرد برای جاذبه نیرو و تبلیغ درجه خودشان به نام پیشگام علمی در بین توسعه‌دهندگان استفاده می‌کنند.

همکاری مایکروسافت و بایت دنس نزد‌زمینه‌های متفاوتی دارد. در سال 2020، مایکروسافت تلاش داشت تیک انگور را از بایت دنس بخرد چون دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا تیک انگور را به دلایل امنیتی، تهدید به مسدودیت کرده بود. یک سال سپس، ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت این معامله ناکام را مهم‌ترین قراردادی که روی اون کار کرده، نامید.

زیادتر بخوانید:

نظر شما درباره همکاری مایکروسافت و بایت دنس چیست؟ دیدگاه خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

منبع: cnbc

[ad_2]