واکنش فرمانده یگان‌ مخصوص به لباس خبرساز زنان پلیس

[ad_1]

در پی تداوم اعتراضات در سرزمین، چند روز قبل تصاویری از وجود زنان یگان مخصوص در سطح شهرها در شبکه های اجتماعی منتشر شد، اما آنچه بیش از همه مورد توجه قرار گرفت لباس متفاوت اون ها بود، برای چی که برخلاف همیشه، این بار در یونیفورم زنان یگان مخصوص خبری از چادر نبود.

photo 2022 10 04 21 34 53 1 1

فرمانده یگان‌ های مخصوص انتظامی سرزمین، سردار حسن کرمی، گفتگوی جدیدی با خبرگزاری فارس درباره ی تاکتیک های یگان مخصوص در مواجهه با اعتراضات اخیر داشته که در بخشی از اون به لباس خبرساز زنان یگان مخصوص پرداخته و از نقش این نیروها که به گفته ی او «یگان زینبی» نام دارند، در مواجهه با اعتراضات گفته است.

14010720000062 Test PhotoN

در ادامه این گفتگو را می خوانید:

سردار، آنچه که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دشمن نمایش داده می‌شود وجود فعال افراد معترض در خیابان‌ها و معابر است در حالی که با واقعیت موجود در اون ثانیه و اون معبر متفاوت است؛ به نظر شما چطور این تصویرسازی در شبکه‌ها نقش و قوت گرفته است؟

یک داستان که مردم باید به اون توجه کنند جنگ روانی دشمن است که فراوان توانا است. دشمن در عرصه رسانه و شبکه‌های غیر واقعی فراوان توانا عمل کرد و اخبار کذب و ساختگی را بارگذاری می‌کند تا با به عکس‌سازی واقعیت افراد را   فریب دهند. نکته مهم در این دوره از ناآرامی‌ها این بود که برای اینکه ناآرامی‌ها زیادتر جلوه داده شود به شکل محل‌اساس اقدام می‌کردند یعنی در نقاط کوچک نزدیک به هم مستقر می‌شدند تا علامت دهند که در همه جا این ناآرامی‌ها مستقر است. اگرچه یک دهم فراوانی آشوبگران در سال ۹۸ را هم نداشتند اما با برنامه‌ریزی به شکل پخش مستقر شده بودند تا بازتاب خبری خوبی داشته باشد و از طرفی با خشونت بالا کمبود فراوانی را می‌خواستند جبران کردند اگرچه ما هم برای برخورد با آنها تاکتیک خود را داشته و واحدهای ضربت را متحرک کرده بودیم.

سردار در برخی شبکه‌های معاند تصاویری پخش می‌شود که مأموران یگان مخصوص را به خشونت و رفتار زشت متهم می‌کنند از سوار شدن در ماشین‌های سازمان ‌های مختلف به نام لباس گرفته تا شکستن شیشه‌های خودروی مردم در چراغ قرمز و تصاویری از این دست؛ واقعیت چیست؟

باید بگویم که یگان مخصوص هیچ وقت از لباس استفاده نمی‌کند. تاکتیک ما این است که آشکار برویم و در جایی قرار بگیریم تا آشوبگران ما را ببینند؛ ابدا فلسفه یگان مخصوص این است که خوف را در قلب ناامن‌کنندگان بیندازد. ما به شکل ستونی ماشین‌ها و ادوات خود را پشت سر هم ردیف کرده و نزد می‌رویم تا دیده شویم و نشان روانی خود را داشته باشیم و ابدا لباس برای ما معنا ندارد؛ جدید اگر بخواهیم لباس داشته باشیم خودمان تجهیزات واجب را داریم و نیازی به خودروهای شرکت‌های دیگر نداریم. این‌ها همه تبلیغات منفی دشمن است تا آثار روانی بر عملکرد ما و ارتباط مردم با پلیس بگذارد. در خصوص اون فیلمی که فردی شیشه ماشینی را می‌شکست ما نمی‌دانیم در معرکه چه اتفاقی افتاده و از روی فیلم نمی‌توانیم تشخیص بدهیم که چه نیت و هدفی در کار بوده است.

در صحبت‌های خود گفتید اغتشاشگران این بار خشونت داشتند به نظر شما برای چی آشوبگران این گونه عمل کردند؟ چه تاکتیکی در بین بود؟

به نظر من چون می‌دانستند مردم استقبال خوب و مناسبی از جریاناتی که آنها می‌خواهند نمی‌کنند این سری خشونت را بالا بردند به طوری که به وفور از اسلحه سرد استفاده کردند. شما افرادی را که شهید یا زخمی شدند اگر ببینید اکثرا با سلاح سرد مصدوم یا به شهادت رسیده‌اند یا اینکه سطح تخریب‌ها بالا بوده است.

یک سوال مخصوص؛ در سخنان خود گفتید هسته اصلی اغتشاشگران با موتور تردد می کردند؛ یگان مخصوص چگونه وسیله نقلیه اغتشاشگران را شناسایی می‌کند؟

باید بگویم ما سیستم‌هایی داریم که شمارش می‌کنند که هر وسیله نقلیه اعم از موتور یا ماشین چند دور می زند؛ بطور مثال یک دستگاه موتور چند بار دور میدان می‌چرخد یا چند بار این منطقه را رفته و آمده است.

سپس از شمارش تعداد دور یا تردد چه می‌کنید؟

سپس از شمارش به اون موتور یا وسیله نقلیه که تعداد ترددش بالاست ابتدا تذکر می‌دهیم که منطقه را ترک کند؛ سپس اگر در محل باقی ماند با توجه به آنکه پلیس نمی‌تواند بایستد و ببیند کسی بیاید به ارکان و انقلاب توهین کند؛ اموال عمومی و خصوصی را آتش بزند و دلیل سلب آسایش شود با اون برخورد می کنیم.

برخی افراد عنوان می کنند که جزو آشوبگران نبوده اما وسیله نقلیه شان صدمه دیده یا با آنها برخورد شده است؛ چطور این داستان چهره داده است؟

همانطور که قبلا هم گفتم یگان مخصوص قبل از انجام فعالیت‌ اخطار می‌دهد حتی خودروها را از معرکه دور می‌کند تا نکند عمدا ماشینی مورد تخریب قرار گیرد؛ اگرچه احتمال دارد در درون معرکه کسی بیگناه صدمه ببیند برای چی که به تذکر و اخطارها بها نداده و نرفته و فقط ایستاده تا ببیند در بین معرکه چه اتفاقی می‌افتد. دقت کنید هنگامی یگان مخصوص حالت عملیاتی به خود می‌گیرد شناسایی برایش مقاوم است و به هیچ وجه عمدی در کار نیست برای چی که ما قبل از اینکه فعالیت‌ برق‌آسا انجام دهیم در چند مرحله تذکر، اخطار و زمان و حوصله و صبر به خرج می‌دهیم اما در بین فعالیت‌ دیگر امکان ندارد که تشخیص دهیم چه کسی بیگناه است و چه کسی آشوبگر. بعضا هم افرادی را دستگیر کرده‌ایم که اشرار بوده و لباس پلیس را به بدن داشته‌اند و با این لباس به مردم صدمه زده و حتی در موردی به منزل افراد درون شده و خسارت درون کرده و فیلمبرداری کرده و در شبکه‌های معاند به نمایش گذاشته‌اند.

پلیسزن 1

در منظره‌ ناآرامی‌های اخیر مشاهده کردیم در بسیاری از مقاطع زنان و دختران کم سن به نام لیدر در محل وجود داشته و جو ناآرامی‌ها را هدایت می‌کردند. پلیس مخصوص برای دستگیری این افراد چه اقدامی انجام داد؟

با توجه به اینکه برای رعایت موازین شرعی و مسائل اعتقادی باید از زنان استفاده می‌کردیم «یگان زینبی» پلیس مخصوص درون عمل شد. این یگان متشکل از بانوانی است که به شکل مقام‌دار و افسر آموزش‌های کامل را دیده و به شکل یک واحد عملیاتی توانا در تهران سازمان‌دهی شده است و در مواقعی که خانم‌هایی در اجتماعات مقابل ما هستند سپس از ارشاد و تذکر و کار عملیاتی اگر نیاز به دستگیری باشد و معذوریت شرعی وجود داشته باشد این زنان یگان مخصوص هستند که درون عمل می‌شوند. در ناآرامی‌های اخیر زنان یگان مخصوص ۵ مرحله فعالیت‌ انجام دادند اون هم به شکل فراوان برنده و اون ضعفی را که ما در فتنه ۹۸ در مقابل زنان آشوبگر داشته و مامور زن نداشتیم را جبران کردند. خوشبختانه عملکرد یگان زنان ما دشمن را فراوان ناراحت و درمانده کرد برای چی که توانستند افراد اصلی را دستگیر کنند.

در فیلمی که از زنان یگان مخصوص در فضای غیر واقعی منتشر شد زنان با مانتو، شلوار و مقنعه و کلاه نظامی دیده می‌شدند برخی معاندین نیز بر این اصرار داشتند که اگر چادر حجاب اصلی است پس برای چی نیروهای یگان مخصوص چادر به سر ندارند در این خصوص چه می‌فرمایید؟

این شبهه‌اندازی کار ضدانقلاب است اگر چه با چادر می‌شود فعالیت‌ انجام داد اما با توجه به اینکه مأموران ما در منظره‌ فعالیت‌ برای دستگیری اقدام می‌کنند با توجه به استنادات شرعی و رعایت حدود شرعی این لباس را برای آنها به کار بردیم. اگرچه اعتقاد داریم حجاب محدودیت نیست و چادر حجاب برتر است اما مأموران ما در عین رعایت حجاب و پوشیدن مقنعه و گذاشتن کلاه، لباس ضدضربه‌ای متناسب با مأموریت را به بدن دارند. لباس فرمی که کاملا پوشیده بوده و بدن‌نما هم نیست و با توجه به مأموریت آنها طراحی شده است؛ همانطور که ورزشکاران ما در منظره‌ ورزش نیز از لباس‌های پوشیده استفاده می‌کنند که منافاتی با رعایت حجاب ندارد.خوشبختانه یگان زنان زینبی در فعالیت‌ اخیر فراوان برنده عمل کردند.

اصلی‌ترین ویژگی وجود آشوبگران در ناآرامی‌های اخیر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اصلی‌ترین ویژگی که ناآرامی‌های اخیر داشت این بود که کار به شکل تشکیلاتی بوده و افراد به شکل ویژه آموزش دیده بودند.از طرفی دیگر ناآرامی‌های اخیر نسبت به فتنه‌های قبل در سال ۹۶ و ۹۸ از نظر فراوانی کاملاً‌ متمایز بود برای چی که بدنه مردم از آنها استقبال نکرده و این داستان کاملا ملموس بود. از سوی دیگر تحرک و خشونت بالا و استفاده از سلاح‌های سرد و ساچمه‌ای و جنگی از جمله دیگر ویژگی‌های ناآرامی‌های اخیر بود؛ همچنین وجود آدم‌های سابقه‌دار و خلافکاری که فقط برای دلار یا واریز رمزارز به کارت‌شان درون منظره‌ شده بودند از جمله موارد ویژه این دوره بود. آدم‌های شاخص و عمده لات‌های آماده در محل را که دستگیر کردیم در اعترافات‌شان گفتند که تحرک بالا و خشونت و دعوت و بکارگیری سایر اراذل و اوباش از جمله دستوراتی بود که به آنها داده شده بود.

در ادامه ناآرامی‌ها، با کشف حجاب چند نفر از سلبریتی ها مواجه بودیم؛ آیا اقدام این چند نفر تاثیری بر ادامه روند اعتراضات داشت؟

همانطور که می‌دانید در ایران آحاد مختلف مردم به داستان حجاب حساسیت دارند و مردم به چادر تعصب خاصی دارند؛ در این بین چند نفر سلطنت‌طلب و منافق روسری از سر برداشته و فکر کردند خیزش سراسری را رقم زدند در حالی که هیچکس همکاری با آنها نکرد.

عمده افراد دستگیر شده در چه گروه سنی بودند؟

همانطور که گفتم افراد در این دوره متحرک بودند یعنی موتورسوارانی در تیم‌های ۴ تا ۵ نفره که یک جا سر و صدا کرده و سپس به جای دیگر می‌رفتند بعضا کم سن‌سال بودند. در اجتماعات نیز ابتدا با افرادی مواجه شدیم که برای دید می‌آمدند یعنی فعالیت‌ و حرکت و تجهیزات یگان مخصوص برای‌شان جذاب بود.برخی از آنها سپس از دادن اخطارها پخش می‌شدند اما برخی دیگر برای‌شان جذاب بود که بمانند و ببینند برای چی که می‌خواستند آنچه را که در فضای غیر واقعی تبلیغ می‌شود با آنچه را که در منظره‌ است سنجیدن کنند. این داستان در اصل ضعف فرهنگی جامعه را علامت می‌دهد برای چی که دو سال علم‌آموزان و دانشجویان ما در کرونا به سو فضای غیر واقعی رفته و این روزها نیز همین فضا ذهن آنها را با اخبار متفاوتی پر کرده بود که روشنگری نیز اتفاق نیفتاد.

رسانه‌های معاند در فضاسازی‌های اخیر به دنبال ساختن شکاف بین پلیس و حاکمیت با افراد تحصیلکرده و علم آموز بوده و هستند؛ رفتار پلیس با دانشجویان و علم آموزان چگونه است؟

خوشبختانه در این ناآرامی‌ها مشکل خاصی با طیف تحصیل‌کرده از جمله دانشجو و علم‌آموزان نداشتیم. می‌رفتند و می‌آمدند و شعاری می‌دادند و دوباره متفرق می‌شدند.

تاکتیک یگان مخصوص در شناسایی و دستگیری مجرمان چگونه است؟

ما در دستگیری‌ها به شکل هدفمند عمل می‌کنیم یعنی تعدادی عناصر اصلی را در همان منظره‌ درگیری شناسایی و دستگیر کرده و تعداد دیگری را که شناسایی می‌کنیم تحت تعقیب قرار می‌دهیم.

آیا در جریانات اخیر مردم از شما امدادخواهی و کمک هم می‌خواستند؟

بله به وفور، آخرین مورد هم در امامزاده حسن بود که اراذل و اوباش آمده بودند و تمام شیشه‌ها را شکسته بودند.مردم از بالای پنجره‌ها داد می‌زدند و خطاب به ماموران ما می‌گفتند این‌ها را جمع کنید و ببرید، زندگی‌مان را از بین برده اند.

یگان مخصوص در منظره‌ مستندسازی هم دارد؟ ابدا دستگیری لیدرها بر چه اساسی شکل می گیرد؟

با توجه به اینکه ما در کف میدان در روباه‌روی اغتشاشگران هستیم و آنها در تیررس ما هستند به شکل کاملا مستند و زبر دست آنها را شناسایی کرده و با فیلم و عکس و مستند اقدام به دستگیری آنها می‌کنیم و لیدرهای اصلی را نیز اینگونه متوقف کردیم. ذکر این نکته ضروری است که ما امسال در دسته‌های «مغیرات» یگان مخصوص فقط دستگیری لیدرها و افرادی را که منظره‌ را هدایت می‌کردند در دستور داشتیم. افرادی که بقیه را تحریک می‌کردند و هدفمند عمل می‌کردند روی آنها تمرکز ویژه داشتیم که زیادتر آدم‌های شر، خلافکار و اراذل و اوباش بودند.

سردار از مستندسازی و تهیه عکس و فیلم برای دستگیری ها گفتید؛ ابزار یگان مخصوص در این خصوص چیست؟

باید بگویم که تمامی گردان های یگان مخصوص مجهز به ریز پرنده هستند و ما ریز پرنده ها را برای شناسایی عناصر اصلی در اغتشاشات به کار گیری کرده ایم.بعضا در ناآرامی‌ها و تجمعات شاهد هستیم که افراد محرک به درون معابر و کوچه های باریک و باریک فرار می کنند و در همین راستا ریز پرنده ها را برای شناسایی افراد محرک فرستاده و در ادامه سپس از شناسایی در عملیاتی دستگیر می‌کنیم. همچنین همه فرماندهان یگان مخصوص دست افزار داشته و کل منظره‌ عملیاتی را کنترل می‌کنند حتی چند خیابان و چند منطقه اون سو‌تر نیز تحت کنترل فرمانده است؛ برای چی که تعدادی از ماموران به دوربین آنلاین البسه متصل هستند.

از جمله افراد شاخص دستگیرشده‌ یگان مخصوص چه افرادی بودند؟

ما چند تبعه خارجی را نیز در رویدادها اخیر دستگیر کردیم.این داستان علامت می‌دهد که دشمن برای این ناآرامی‌ها برنامه‌ریزی‌ داشته و حتی از عناصر خود در محل برای هدایت و رهبری جو فرماندار استفاده می‌کرد. در ضمن افرادی را داشتیم در سطوح مختلف؛ از افرادی که پول گرفته بودند تا دو ردیف شعار نوشته و عکس بگیرند و بفرستند تا پولش را بگیرند تا افرادی که برای چند بار شعار دادن در بین معرکه پول یک گوشی تلفن هوشمند را گرفته بودند.

[ad_2]