پتروپالایشگاه لاوان به مرحله اجرا رسید

[ad_1]

شرکت مردمی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرد: پتروپالایشگاه لاوان درون مرحله اجرا شد. پتروپالایشگاه لاوان درون فاز اجرا شد؟
به شرح صفحه اقتصاد، شرکت مردمی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گزارشی از عملکرد یک‌ساله این شرکت در دولت سیزدهم منتشر کرد.
بر پایه این شرح، با اجرای طرح های راهبردی و تغییر راه از سوخت محوری به سود محوری با پالایش روزانه دو میلیون و دویست هزار بشکه نفت‌ناپخته و میعانات گازی و تولید 112 میلیون لیترگازوئیل، 100 میلیون لیتر بنزین، افزایش 23 درصدی تامین و توزیع سوخت وجابجایی 135 میلیارد لیترفرآوده‌های نفتی در شعاع 500 کیلومتردر سرزمین، ثبت رکورد انتقال 128 میلیارد لیترنفت ناپخته و فرآورده‌های نفتی، تثبیت و افزایش ذخایر استراتژیک سوخت سرزمین، تامین خوراک 95 نیروگاه‌ تولید برق و انرژی در جهت پیشگیری از خاموشی‌های پهناور در سرزمین به میزان 18 میلیارد و 600 میلیون لیتر ، ارسال سوخت به صنایع عظیم به میزان 5 میلیارد و 300میلیون لیتر، تبدیل کارگاهی بیش از 100 هزار خودروی عمومی تاکسی و وانت به دوگانه سوز به شکل رایگان، آماده نمودن زیر ساخت و صادرات دریایی گاز مایع در پایانه شهید باهنر و پیشگیری از انباشت و سوزاندن 2000 بدن در روز با حدود ارزش صادراتی 365 میلیون دلار در سال، اضافه شدن این شرکت به فهرست سازمان های توسعه ای، انعقاد تفاهمنامه مطالعات فنی و مهندسی احداث پالایشگاه های جدید و توسعه پالایشگاه های موجود در کشورهای حوزه کارائیب با هدف پیشگیری از ناپخته فروشی و ساختن ارزش اضافه، را میتوان از خدمت رسانی به مردم ایران در دولت سیزدهم برشمرد.

خنثی‌سازی توطئه بنزینی

دراین اثنا و در آبان ماه سال قبل طی دسیسه‌ای که معاندان و دشمنان سوگند خورده جمهوری اسلامی اون را طراحی کرده بودند برای صنعت پالایش و پخش یک اختلال پهناور در سامانه هوشمند سوخت ساختن کرد که دراین امر با اطلاع‌رسانی دقیق و به‌وقت و وجود مدیران ارشد صنعت و دست اندرکاران شرکت مردمی پالایش و پخش و پخش فرآورده‎های نفتی و بسیج تمامی کارکنان و نیروهای متخصص، این معضل در حداقل تاریخ ممکن و تحت شرایط فورسماژور نزد آمده از ساختن یک فاجعه و بحران در امر سوخت‌رسانی پیشگیری شد. بدین نظم با اعزام و استقرار نیروهای متخصص و همکاری مردم و وجود بی صبر مدیران، یک فعالیت‌ نگهداری عظیم سایبری 4 هزار نفره در سطح سرزمین اجرایی شد. دراین فرآیند نیروهای فنی و متخصص داخلی برای بازگرداندن سامانه و بررسی عمق صدمه‌ای که بر سامانه درون آمده بود، تلاش و بررسی را شروع کردند و مشخص شد همه نازل‌ها در 54 هزار نقطه از دست رفته است، بنابراین تصمیم گرفته شد تک به تک، با لپتاپ در محل آماده و فعالیت‌ بازگرداندن از راه نصب مجدد آرام‌افزار اجرایی شود که در کمترین تاریخ ممکن این فعالیت‌ انجام و سوخترسانی به شرایط عادی بازگشت.

از تامین خوراک نیروگاه‌ها تا سوخت‌رسانی به پمپ بنزین‌ها

صنعت پالایش و پخش در دوره سرد سال، تعهدات جدیدی را علاوه بر تامین سوخت روزانه صنایع و قسمت خانگی و درجه‌های عرضه سوخت متحمل می‎شود. کمبود گاز در نیروگاه‌ها طی دو سال قبل دوصنعت برق و گاز را با بحرانی جدی روبرو کرده بود. در این بین با ارسال روزانه حدود 37 میلیون لیتر سوخت مایع به نیروگاه‌های سرزمین، در6 ماهه نخست سال 1400 منجر به عدم خاموشی پهناور در سرزمین شد. براساس آمار موجود در سال 1400،حدود 18میلیارد و 600میلیون لیتر سوخت مایع به نیروگاه‌های سرزمین تحویل داده شده است.

همچنین در فرآیند تامین و توزیع سوخت به بازارهای داخلی نیز آمار گویای این است که از نیمه دوم سال 1400 تا تیرماه 1401 بیش از 61 میلیارد لیتر سوخت شامل گازوئیل و بنزین به درجه‌های عرضه سوخت در سراسر سرزمین ارسال شده است.

واجب به ذکر است که صنعت پالایش در دولت سیزدهم رشد 6 درصدی پالایش نفت ناپخته و میعانات گازی و افزایش 23 درصدی تامین و توزیع سوخت خودروها نسبت به سال قبل را تجربه کرده است. همچنین 80 درصد از تعهدات خود را نسبت به تحویل وکیوم باتوم تهاتری به شرکت های قیرساز عملیاتی نموده است.

برنامه‌ریزی بلند‌وقت برای توسعه سوخت سبزCNG در سبد خودروها

بانگاهی به الگوی مصرف بنزین می‎توان دریافت که یک حرکت قابل توجه در مصرف بنزین رقم خواهد خورد به گونه ای که طی سال 1405 به 117 میلیون لیتر در روز، در سال 1410 به 134 میلیون لیتر در روز و در کنار آسمان سال 1420 به بیش از 153 میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

از این رو مدیریت بهینه مصرف سوخت برای پیشگیری از بحران نزد رو در صدر برنامه‌های اجرایی قرار گرفته است. در این فرآیند از جمله اقداماتی که انجام شد در قسمت تبدیل کارگاهی، یک قرارداد با گروه صنعتی ایران ماشین به منظور تولید 45 هزار خودروی دوگانه‌سوز اعم از تاکسی و وانت در آذرماه سال 1400 به ارزش 20 میلیون دلار منعقد شد تا ضمن مدیریت مصرف بنزین صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی را رقم بزند.

این درحالی است که بر پایه مصوبه شورای اقتصاد، مقرر شد یک میلیون و 206 هزار ماشین مجهز به سیستم دوگانه‌سوز شوند که براساس آمار موجود از تیرماه سال قبل تا تیرماه سال جاری بالغ بر 100هزار خودروی عمومی با تسهیلات رایگان دوگانه‌سوز شده‌اند.

اقدام برای مکانیزه ساختن رویه صدور مجوز درجه سوخت مایع

آغاز سال جاری برای یکپارچه‌سازی و ساماندهی صدور مجوزهای ساخت درجه‌های عرضه سی‌ان‌جی و سوخت مایع و به منظور شفاف سازی، حذف فرآیند بروکراسی در صدور مجوز و حذف امضاهای زرد، سامانه‌ای با عنوان «درگاه مردمی درخواست مجوز درجه سوخت» به آدرس http://niordc-station.ir راه‎ اندازی شد؛ به‌منظور سهولت دریافت مجوز ساخت درجه‌ها سی‌ان‌جی و سوخت مایع از سوی متقاضیان و قسمت خصوصی، سامانه یادشده فعال و در دسترس عموم متقاضیان برای استفاده قرار گرفت.

بهنگام‌سازی فروش در قسمت هوشمندسازی CNG

باتوجه به با ارزش و مهم بودن روند دستیابی به پتانسیل‌های پیدا و مخفی صنعت سی ان جی، دولت سیزدهم تمرکز مخصوص‌ای را برای رشد این صنعت مبذول داشته است. به همین منظور مراسم رونمایی از اجرای طرح بهنگام سازی فروش در قسمت هوشمندسازی سی ان جی در سال جاری برگزار شد. از جمله اهداف این طرح می توان به: عدالت در توزیع یارانه‌های قسمت حمل و تعریف-زیرساخت کارآمد، انعطاف پذیری، سیاست پذیری-کاهش چشمگیر هزینه‌ها، افزایش شفافیت و فساد ستیزی- افزایش حقوق دولت از محل تحدید قاچاق و انحراف فرآورده‌ها-سریع سازی و کوچک سازی دولت در راستای اصل 44 قانون اساسی-مدیریت توزیع و اعمال سیاست‌های تشویقی و امکان توسعه طرح‌های مردمی نشانه کرد.

راه‌اندازی نظام الکترونیکی منسجم برای توزیع LPG

سامانه سدف به منظور توزیع الکترونیکی برای توزیع ال‌پی‌جی در راستای ممانعت از انحراف تغییر راه ال‌پی‌جی به سبد سوخت خودروها، آغاز سال 1400 به طور کامل راه‌اندازی شد. در سامانه سدف 2/2 میلیون خانواری که نیازمند ال‌پی‌جی هستند ثبت‌نام کرده‌اند.

گفتنی است روزانه 6500 بدن ال.پی.جی در پالایشگاه‌ها تولید می‎‌شود و به طور میانگین روزانه 5100 بدن در درون سرزمین توزیع می‌شود که با نظارت صحیح در مصرف، راه جدیدی برای صادرات و ارزآوری اون در کانال اقتصادی سرزمین ساختن شد.

ساختن ارزش اضافه زیادتر در زنجیره تولید

هم‌الآن در راستای کاهش و دوری از ناپخته‌فروشی نفت ناپخته براساس سیاست ابلاغی رتبه معظم رهبری (مدظله العالی) این مهم در صدر برنامه‌های شرکت مردمی پالایش و پخش قرار گرفته است.

امری که به دفعات از سوی مسئولان ذی‌ربط مطرح شده و مورد تاکید بوده است، برمبنای پوست‌اندازی خط مشی صنعت پالایش و تغییر راه از سوخت‌محوری به سو سودمحوری قرار گرفته بوده است. قراردادن نسل جدیدی از محصولات در سبد پالایشگاه‌ها که تاکنون فقط بر تولید انواع سوخت متمرکز بوده، اقدامی است که می‌تواند راه درآمدزایی سرزمین را بیش از نزد تسهیل کند.

رونمایی از نخستین پروژه در حوزه تلفیق پالایش و پتروشیمی

طرح احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی از جمله طرح‌هایی است که در حرکت به سو سودمحوری در اولویت اجرا و به استفاده‌برداری رسیدن قرار گرفته است. طرح 300 هزار بشکه‌ای با هدف افزایش ظرفیت پالایشی و تامین فرآورده‌های مورد نیاز با تاکید بر زنجیره ارزش در استان هرمزگان و در مجاورت پالایشگاه‌های بندرعباس و ستاره دریا فارس احداث خواهد شد.

پتروپالایشگاه لاوان درون فاز اجرایی می‌شود

طرح احداث پتروپالایشگاه لاوان به ظرفیت 150 هزار بشکه از جمله طرح‌های نزد‌بینی شده با خوراک نفت ناپخته است.

براین پایه خوراک این پتروپالایشگاه نفت ناپخته بوده که در فاز اولیه و در مرحله نخست محصولات نفتی و در فاز دوم محصولات و فرآورده‌های پتروشیمی تولید خواهد شد.

هدف از ساخت پتروپالایشگاه لاوان تکمیل زنجیره‌های ارزش، توقف ناپخته‌فروشی، ساختن اشتغال، توسعه پایدار، پیشگیری از خروج ارز، استفاده حداکثری از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی و کسب بازارهای هدف در اقتصاد بین‌المللی است. همچنین واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه لاوان با استفاده از توان داخلی و شرکت‌های علم بنیان با هدف  افزایش یک میلیون لیتر تولید  روزانه بنزین یورو 4 و رشد 50 درصدی در تولید راه‌اندازی شده است.

گفتنی است، احداث پالایشگاه 180 هزار بشکه‎ای خوزستان نیز در دستور کار قرار گرفته است.

خط لوله تابش

اواخر دیماه سال 1400 یک تفاهمنامه بین شرکت مردمی پالایش و پخش و بانک ملت برای احداث خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی رفسنجان – مشهد تابش (تامین بازار انرژی شرق)به طول 978 کیلومتر منعقد شد.

استقرار این کریدور اقتصادی باتوجه به اینکه 50 درصد سوخت مصرفی در نیمه شمالی سرزمین مصرف از راه خط لوله ری فراهم‌ می‌شود می‎تواند شبکه سوخت را از تک بعدی بودن خارج کند.

از جمله اهداف این پروژه می‌توان به

*انتقال فرآورده با ظرفیت 150 هزار بشکه در روز

*تامین پایدار سوخت موردنیاز شرق و شمال شرق سرزمین (استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی)

*کوتاه شدن راه انتقال فرآورده

*کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های حمل

*تسهیل صادرات فرآورده به کشورهای همجوار

*استفاده از خط لوله به نام جایگزین حمل و تعریف جاده‌ای، نشانه کرد.

* احداث خط لوله پارس

امضای تفاهمنامه خط لوله پارس با هدف تامین کسری و توزیع بهینه سوخت مورد نیاز استان فارس، کاهش تردد نفتکش‌های جاده‌ای، ‌افزایش حجم ذخیره سازی فرآورده‌های نفتی این استان و … به امضاء رسید. این طرح ظرفیت انتقال روزانه 73 هزار بشکه فرآورده را از هرمزگان به استان فارس را مهیا خواهد کرد.

این خط لوله راهبردی به طول 400 کیلومتر با قطر 14 اینچ در راه شهرستان‌های مهرآران و فسا ساخته می‌شود و سپس به شیراز می‌رسد، در طول راه این خط لوله 2 تلمبه‌خانه، یک پایانه و یک انبار نفت جدید به ظرفیت 80 میلیون لیتر در فسا ساخته خواهد شد.

کارها پالایش و پخش: ارتقاء کیفی سوخت تولیدی

پروژه‌های تصفیه گازوئیل، ارتقاء کیفی نفت گاز و سولفورزدایی نفت کوره از ته مانده آسمانخراش‌های تقطیر در پالایشگاه اصفهان مهیا استفاده برداری است.

تولید کک سوزنی در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند، ارتقاء کیفی محصولات سنگین واحد کک سازی در بندرعباس، ارتقاء کمی و کیفی فرآورده‌های تولیدی در پالایشگاه نفت تبریز، طرح احداث واحد بهبود کیفی و کمی بنزین در تهران، طرح احداث واحد سولفورزدایی نفت کوره در کرمانشاه، واحد تقطیر در خلا جدید لاوان از دیگر طرح‌های در دست اقدام است که فاز مطالعاتی اون در حال اجراست.

 نوسازی ناوگان حمل و تعریف جاده‌ای

نوسازی ناوگان حمل و تعریف جاده‌ای تفاهمنامه نوسازی 500 نفتکش سوخت جاده‌پیما بین بانک ملت و معامله، شرکت مردمی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شرکت‌های دنیای ماموت و رخش ماشین دیزل با وجود معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت مردمی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به امضا رسید. گفتنی است در مرحله اول نوسازی ناوگان از مجموع 4 هزار دستگاه، 500 دستگاه نوسازی می‌شود.

با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه، بانک ملت متعهد شد برای نوسازی 500 کشنده تا 17 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کند.

هم‌الآن حدود 65 درصد فرآورده موردنیاز قسمت نیروگاهی با نفتکش ارسال و حمل می‌شود و حدود 14 هزار و 800 نفتکش در زنجیره توزیع فرآورده کوشش می‌کنند که نوسازی این ناوگان، نقش مهمی در تسهیل و به‌روزرسانی فرآیندهای این فعالیت‌، افزایش ضریب ایمنی و استانداردهای زیست‌محیطی ایفا خواهد کرد.

 ممانعت از توقف فرآورده‌ها در هرمزگان

نباید از نظر دورداشت که با برشمردن ظرفیت پالایشگاه‌های موجود و تعریف طرح‌های جدید، ظرفیت پالایشی هرمزگان از لحاظ استراتژیک به بیش از یک میلیون بشکه می‌رسد که ضرورت دارد ذخیره‌سازی فرآورده‌ها به موازات اون افزایش یابد و زیرساخت‌های جدیدی در قسمت ظرفیت‌های دریایی، صادرات و اسکله ساختن شود.

دراین راستا تفاهم‌نامه مالی طرح احداث مخزنگاه شهید نادر مهدوی در استان هرمزگان روستای جمال آباد بندرعباس در ششم اردیبهشت‌ماه سال جاری با وجود وزیر نفت بین شرکت مردمی پالایش و پخش فرآرده‌های نفتی ایران و بانک مردمی امضا شد.

توسعه انبارهای ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی با توجه به برنامه احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مهر دریا فارس افزون بر پالایشگاه‌های موجود، افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی راهبردی سرزمین، ساختن عظیم‌ترین مرکز ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی در سواحل جنوب سرزمین و تکمیل زنجیره صادرات دریایی و زمینی فرآورده‌های نفتی از جمله اهداف طرح ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی شهید نادر مهدوی به حساب می‌آید.

با امضای این تفاهم‌نامه سرزمین شاهد افزایش 600 میلیون لیتری ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی در جنوب این خط فرضی بین دو کشور و بوم خواهدبود.

رکوردزنی در فعالیت‌ انتقال فرآورده های نفتی ایران

با ثبت رکورد انتقال 128 میلیارد لیتر نفت ناپخته و فرآورده های نفتی اصلی در سال 1400، یک رکورد شکنی در این قسمت ثبت و ضبط شد.

باتوجه به کارها کلیدی برای تامین مالی پروژه‌های نفتی با اندوخته‌گذاری کنسرسیوم بانکی و پتروشیمی، اعلام آمادگی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی به اون سوی مرزها، توجه و تاکید برای میدان دادن به علم‌بنیان‌ها و بسترسازی برای همکاری هرچه زیادتر با این شرکت‌ها، تسریع در مهیا‌سازی طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان، تسریع در مهیا‌سازی و تکمیل واحد تصفیه نفت گاز پالایشگاه اصفهان، اورهال و تعمیرات موفقیت آمیز پالایشگاه‌ها و در عبارتی کلانتر به ارتقاء کمی و کیفی تولیدات پالایشگاهی نشانه کرد.

توجه به کوشش‌های برون مرزی

اما در خصوص کوشش برون‌مرزی صنعت پالایش باید به صدور خدمات فنی و مهندسی به پالایشگاه های فراسرزمینی، انعقاد قرارداد 110 میلیون یورویی بازسازی و راه اندازی پالایشگاه 140 هزار بشکه ای ونزوئلا، امضای تفاهمنامه مطالعات فنی و مهندسی احداث پالایشگاه های جدید و توسعه پالایشگاه های موجود در کشورهای حوزه  کارائیب نشانه کرد.

امضای تفاهمنامه با 5 شرکت علم‌بنیان

شرکت مردمی پخش فرآورده‌های نفتی و پنج شرکت علم‌بنیان، تفاهم‌نامه‌‌های مختلفی در زمینه علمی‌های موردنیاز این شرکت امضا کردند.

این تفاهم‌نامه‌ها 29 تیرماه بین شرکت مردمی پخش فرآورده‌های نفتی با 5 شرکت علم‌بنیان درباره هوشمندسازی درجه‌های عرضه سی‌ان‌جی، روباتیک و ساخت روبات‌های آتش‌علامت، تجهیزات سامانه هوشمند سوخت، تولید آسمانخراش‌های روشنایی و پرژکتورهای فوق‌کم‌مصرف و دیگر تجهیزات سامانه هوشمند سوخت امضا شد.

شروع صادرات دریایی گاز مایع از پایانه شهید باهنر

پتانسیل صادراتی گاز مایع شرکت مردمی پالایش و پخش فرآورده های نفتی 2000 بدن در روز است که تاکنون به دلیل محدودیت‌های مقاصد صادرات زمینی و عدم تمهیدات صادرات دریایی و توسعه زیرساخت های واجب در دوره های قبل امکان تحقق اهداف صادراتی میسر نبوده است ولی با تلاش و پیگیری مستمر، اخیراً امکان صادرات دریایی گاز مایع در پایانه شهید باهنر بندرعباس و پیشگیری از هدر رفته حدود 365 میلیون دلار منابع ارزی در سال پژوهشگر شده است.

بومی‌سازی کاتالیست‌های مورد استفاده در صنعت پالایش

با حمایت شرکت مردمی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از شرکت‌های علم بنیان در سالی که از سوی رتبه معظم رهبری (مدظله العالی) به سال تولید علم بنیان و اشتغال آفرین نام گذاری شده است، تلاش‌های پهناور‌ای جهت بومی‌سازی کاتالیست‌های مورد استفاده در صنعت پالایش توسط شرکت‌های علم بنیان داخلی شکل پذیرفت به نحوی که برای نخستین بار کاتالیست واحدهای RCD و RFCCپالایشگاه‌های آبادان و امام خمینی(ره) شازند توسط یک شرکت‌ داخلی علم‌بنیان تولید و با تولید این کاتالیست‌ها در درون سرزمین، از خروج ارز به میزان قابل توجهی پیشگیری بعمل می‌آید.

شرکت مردمی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از تیرماه سال 1400 تا تیرماه سال جاری برنده به حل و دوره پرونده های مالیاتی به ارزش 368 هزار میلیارد ریال، افزایش سودآوری مجموعه پالایش و پخش بالغ بر 86 هزار میلیارد ریال  و تامین منابع سازمان هدفمندسازی یارانه ها 110 هزار میلیارد تومان شده است.

اضافه شدن به فهرست سازمان‌های توسعه‌ای

اضافه شدن شرکت مردمی پالایش و پخش به فهرست سازمان‌های توسعه‌ای ادامه داد: باتوجه به زیرساخت ها و بسترهای متوازن توسعه در شرکت مردمی پالایش و پخش، هیئت محترم دولت طی تصویب نامه‌ای در مورخ 1/5/1401، شرکت مردمی پالایش و پخش را به فهرست سازمان های توسعه‌ای سرزمین اضافه کرد. لذا سپس از این، مجمع شرکت های زیر مجموعه که تاکنون متشکل از وزرای امور اقتصادی و ثروت، دادگستری و نفت بود، به هیئت مدیره پالایش و پخش تغییر پیدا کرد که قدم بلندی در راستای توسعه شرکت قلمداد می‌گردد.

شرکت مردمی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برنده به کسب رتبه نخست در بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت و رتبه پنجم از بین 110 دستگاه اجرایی براساس ارزیابی شاخص های اساس دولت مردمی و نظارت عمومی شد.

این شرکت در بازه زمانی مذکور از درجه 34 به درجه پنجم، بین 110 دستگاه اجرایی در خصوص عملکرد ارتقاء پیدا کرده است.

منبع: تسنیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]