پرخطر ترین زندان های دنیا؛ که تصورش هم دردناک است!

[ad_1]

در این مطلب 20 از پرخطر ترین زندان های دنیا (زندان لا سابانتا، زندان پنال دو سیوداد باریوس، زندان کامیتی، کنیا و.. ) را که در آنها شکنجه، تجاوز و … بی داد می کند را به دنبال عکس به شما معرفی می کنیم.

یکی از رایج ترین تنبیه های دنیا برای مجرمین، رد کردن دوره ای در زندان است که امروزه در اکثر کشورهای دنیا هم انجام می شود. وقت رد کردن در زندان قرار نیست به معنای خوش رد کردن باشد، برای چی که آزادی، انتخاب، عزت نفس و امکانات رفاهی از مجرم سلب شده تا نتیجه مجازاتش را در این شرایط ببیند. اما در واقع واقعیت این است که زندان داریم تا زندان! رد کردن این دوره تنبیه به کیفیت و مکان زندان هم فراوان ربط دارد. حالا به این سوال می رسیم که مخوف ترین و پرخطر ترین زندان دنیا کجاست؟ با من و مجله «مینویسم» دنبال باشید تا 20 مورد از پرخطر ترین زندان های دنیا را با هم بررسی کنیم.

مطالب پیشنهادی : ترسناک ترین سرزمین های برای زندگی

20 تا از پرخطر ترین زندان های دنیا

عمل بازداشت به نام تنبیه جرم به قرن هفدهم دوباره می گردد، زمانی که مردم، حتی یتیمان، برای چیزهای جزئی یا در صبر محاکمه بازداشت می شدند. سه تا از اولین زندان های ایالتی در دنیا صحیح پس از انقلاب آمریکا در ایالات متحده افتتاح شد: در ماساچوست در سال 1785، در کانکتیکات در سال 1790 و پنسیلوانیا در سال 1794. در همان تاریخ تمایل به اصلاح زندان ها وجود داشت، زیرا شرایط نسبتا خوبی داشتند. بریم جستجو گفت و گو اصلی مقاله؛ مخوف ترین زندان های دنیا!

20. زندان لا سانته، فرانسه

 زندان لا سانته، فرانسه

ترجمه نام این زندان به فارسی می شود «زندان سلامتی»؛ اما واقعیت ابدا این طور نیست! افسردگی شدید و خود کشی از جمله عظیم ترین مشکلات زندانیان در این مکان هستند. پزشک گذشته این زندان، ورنیک واسر، در مورد شرایط این زندان و تاثیر اون روی زندانیان کتابی نوشته و توضیح داده است که بودن در این مکان تا چه اندازه غیر قابل صبر است. به گفته این خانم پزشک، بسیاری از زندانیان این زندان آب فاضلاب یا مایعات شیمایی دیگر را می نوشیدند تا از درد زندگی در لا سانته خلاص شوند. جذاب است بفهمید که تنها در سال 1999، 124 مورد خود کشی در این مکان به ثبت رسیده است. اگر بخواهیم این مکان را با سیستم زندان های کالیفرنیا سنجیدن کنیم به این نتیجه می رسیم که در کالیفرنیا هم 160000 زندانی محافظت می شوند، اما متوسط خود کشی در یک سال تنها 24 نفر است. از این رو منطقی است که نام این زندان در لیست پرخطر ترین زندان های دنیا آورده شود.

مطالب پیشنهادی: رفتار صحیح با فردی که تصمیم خودکشی دارد

19. زندان کامیتی، کنیا

زندان کامیتی، کنیا

زندان حداکثر امنیتی کامیتی در نایروبی قرار داشته و با نام قلعه کامیتی هم شناخته می شود. این منطقه در کنیا که با نام کایمبو شناخته می شود مرکز کشاورزی سرزمین بوده و به داشتن فراوانی بیش از اندازه، شرایط غیر بهداشتی و کمبود امکانات درمانی سرشناس است. نزدیک به 3800 زندانی در این مکان در شرایطی فراوان بد و سلول های فراوان کوچک و غیر بهداشتی زندگی سختی را پشت سر می گذارنند. بیماری های واگیردار و درگیری های بین زندانیان از جمله مهم ترین معضلات این زندان به شمار می رود.

18. زندان گوانتانامو، کوبا

زندان گوانتانامو، کوبا

از دیگر زندان های ترسناک می توان به زندان گوانتانامو در کوبا نشانه کرد. این زندان در واقع مکانی ارتشی برای دولت آمریکاست. این زندان اولین بار در سال 2002 افتتاح شده و مخصوص مجرمان گروه طالبان و اعضای گروه القاعده بوده که در فعالیت‌ 9.11 در افغانستان دستگیر می شدند. اما زمانی که اوباما رئیس جمهور آمریکا شد، یکی از مقاصدش را بستن این زندان اعلام کرد. البته این نیت به سرانجام نرسیده و این زندان همچنان پابرجاست. در کمپ های ایوگوانا و دلتای این زندان نزدیک به 150 نفر زندانی هستند. بسیاری از این افراد در دوران رد کردن زندان شکنجه هم می شوند.

مطالب پیشنهادی : بد ترین مکان های دنیا

 17. زندان تره هاته، آمریکا

زندان تره هاته، آمریکا

این زندان که با نام زندان گوانتاناموی شمالی هم شناخته می شود در واقع زندانی هندی است که قسمت های دوری با امنیت حداکثر، متوسط و پایین دارد. یکی از دلایل اصلی که این زندان را در لیست بد ترین زندان های دنیا جای داده، سلول های مخصوص دولت آمریکا برای کسانی است که حکم ابد دارند. در واقع این زندانیان ویژه، آنقدر زندانی هستند تا بمیرند. این افراد در زندان های انفرادی و فراوان کوچکی مانده و تنها اجازه دارند سه بار در هفته کمی ورزش کنند.

16. ندامتگاه امنیتی آمریکا

این مرکز که در کلرادو قرار گرفته است با نام های ADMAX و ADX فلورانس هم شناخته می شود. کسانی که در این زندان کار می کنند نام مستعار آلکاتراز را برایش انتخاب کرده اند. برخی از پرخطر ترین زندانیان دنیا در این زندان هستند؛ از جمله بمب گذار مرکز تجاری در سال 1993، رمزی یوسف و زکریاس موسوی که در جریان فعالیت‌ 9.11 درگیر بود. زندانیان این جهنم، 23 ساعت از روز را در سلول هایشان هستند. سلول ها فقط یک پنجره به ارتفاع 3 فیت و اندازه 4 اینچ دارند.

15. زندان جزیره پتاک، روسیه

زندان جزیره پتاک، روسیه

این زندان که با نام آلکاتراز روسیه شناخته می شود برخی از پرخطر ترین زندانیان این سرزمین وسیع را در خود جای داده است. دولتمردان این گونه ادعا می کنند که این زندان غیر قابل فرار است و با آب های یخ زده دور دریاچه احاطه شده است. زندگی در این زندان هم شرایط چندان خوبی ندارد. برای چی که زندانیان تنها 1 ساعت و نیم در روز زمان دارند از هوای آزاد استفاده کنند. و بدتر از همه اینکه تنها 2 نفر در سال می توانند به ملاقات زندانیان این مکان بیایند. سیستم شست و شوی لباس ها و امکانات بهداشتی این زندان هم تعریف چندانی ندارد.

14. زندان جزیره ریکر، آمریکا

بدترین زندان آمریکا در جزیره ریکر، آمریکا

برای فراوان ها تعجب آور است که چگونه زندانی در آمریکا می تواند در لیست بدترین و مخوف ترین زندان های دنیا جای داشته باشد. جذاب است بفهمید که زندان جزیره ریکر در نیویورک تنها اقامتگاهی موقتی و کوتاه وقت برای کسانی است که قرار است بدتر از اینها هم ببینند. زندانیان این مرکز کمتر از یک سال در اون اقامت داشته و در واقع از جمله کسانی هستند که منتظرند مکان بعدی شان مشخص شود. با این وجود کسانی که همین وقت کوتاه را در این زندان سپری کرده اند می گویند که برخی از بدترین کابوس های زندگی شان در این زندان به واقعیت تبدیل شده. سو استفاده از هر نوع که بخواهی در این زندان رایج است. نیویورک تایمز در این مورد گزارشی منتشر کرده بود که در اون حداقل 7 مورد پرونده شکایت خشونت زندانی علیه زندانی یا نگهبان علیه زندانی به ثبت رسیده بود.

13. زندان پنال دو سیوداد باریوس، الساوادور

پنال دو سیوداد باریوس، الساوادور

مهم ترین مشکل این زندان کمبود نگهبان است. البته با تجربه ترین نگهبان ها در این زندان کار می کنند اما تعدادشان به اندازه کافی نیست. در واقع قدرت اصلی در این زندان دست زندانیان است. طوری که به ازای هر 50 زندانی تنها 1 نگهبان وجود دارد. زندانیان این زندان برای خودشان سیستم تقسیم قدرت دارند و کسی که بالای این هرم قرار دارد تمام قدرت را از اون خود کرده است.

12. زندان مندوزا، آرژانتین

یکی از کوچک ترین زندان های ترشناک دنیا؛ زندان منودوزا در آرژانتین است. این زندان در ابتدا با ظرفیت حداکثری 600 نفر ساخته شده بود اما در حال آماده 1600 نفر در این مکان به سر می برند. مجسم کنید که در مکانی که تنها برای محافظت از 600 نفر ساخته شده، 1000 نفر اضافه تر را هم نگه داشت! مسلما مشکلات جدی به بار خواهد آمد. معضلاتی که شرایط زندگی برای انسان ها را در این مکان مقاوم و غیر قابل صبر می کند. در مندوزا هم زندانیان و هم نگهبانان از یکدیگر سو استفاده می کنند. شکنجه هم در این زندان فراوان است! منودوزا یکی از بدترین جاهای دنیا برای رد کردن دوران بازداشت است!

11. زندان ال رودئو، ونزوئلا

 زندان ال رودئو، ونزوئلا

این زندان مکانی است که پرخطر ترین مجرمان ونزوئلا نهایتا مسیرشان به اون ختم می شود. این زندان آنقدر عظیم است که می تواند 50000 نفر را به طور همزمان در خود جای دهد. جنگ های گروهی درون دیوارهای این زندان از جمله بزرگترین مشکلات اون هستند. البته که خشونت بین زندانیان هم در ال رودئو بیداد می کند. شرح شده که درگیری های مسلحانه ای هم بین زندانیان چهره داده است. درگیری هایی که کاملا از کنترل نگهبانان خارج بوده است.

10. زندان دیارباکیر، ترکیه

زندان دیارباکیر، ترکیه

این زندان یکی از جدیدترین سازه های بازداشت در ترکیه بوده و در سال 1989 افتتاح شده است. بنابراین از سایر زندان های کهنه که با مشکلاتی همانند کمبود جا و امکانات درگیر هستند فراوان خوب تر است. در عین حال این زندان مشکلات دیگری دارد که زندانیان را مجبور کرده دست به دامان دولت شوند تا فکری در این مورد بکنند و راه تدبیر ای پیدا کنند. این زندان رکورد شکن نقض حقوق بشر است. به همین خاطر برخی زندانیان به خود گرسنگی می دهند تا توجه رسانه ها به آنها جلب شده و نهایتا اقداماتی شکل گیرد.

9. زندان نایروبی، کنیا

زندان نایروبی در سال 1911 ساخته شد و قرار شده امکانات بازداشت حداکثر 800 نفر در اون آماده شود. متاسفانه این زندان امروز میزبان بیش از 4000 مجرم است و به همین خاطر به یکی از شلوغ ترین زندان های این سرزمین تبدیل شده است. به عبارتی نزدیک به 12 نفر در یک سلول نگه داری می شوند. این در حالی است که هر سلول برای 3 نفر جا دارد. بیماری، خوشنت، و سو استفاده های سیستماتیک هم از سایر مشکلات رایج در این زندان هستند.

8. زندان گلدانی، تفلیس، گرجستان

زندان گلدانی، تفلیس، گرجستان

   زندان گلدانی، تفلیس، گرجستان از پرخطر ترین زندان های دنیا بوده و مشکلات این زندان آنقدر فراوان است که زندگی در اون را تقریبا غیر ممکن کرده است. از جمله مهم ترین معضلات این مکان می توان به زیادی فراوانی، عدم رعایت بهداشت، و عدم دسترسی به امکانات درمانی نشانه کرد. البته مهم ترین مشکل این زندان سو استفاده نگهبانان از زندانیان است. مجله Open Democracy در سال 2012 نوشته است که نگهبانان این زندان دائما زندانیان را مسخره و شکنجه کرده و حتی گاهی هم تجاوز می کنند. سپس از انتشار این شرح بود که خبر زندان مخوف گرجستان دنیا را پر کرد.

7. زندان کنار دریا سیاه، مالابو، گینه

زندان ساحل سیاه، مالابو، گینه

اگر بخواهم لیست علل مخوف بودن این زندان را ارائه دهم از شب تا سحر طول می کشد. زندان کنار دریا سیاه در جزیره بیوکو و در پایتخت گینه قرار دارد. حمله موش ها، فراوانی بیش از اندازه، تغذیه نامناسب و بیماری از جمله نزد افتاده ترین معضلات رایج در این زندان هستند. این زندان آفریقایی در دنیا به سیستم سو استفاده و بی توجهی به زندانیانش معروف است.

6. زندان سن ژوان دو لوریگانچو، پرو

زندان سن ژوان دو لوریگانچو، پرو

این زندان در لیما قرار داشته و در اصل برای نگه داری از 2500 نفر ساخته شده است. اما امروزه از 7000 تا 11500 نفر به شکل همزمان در اون نگه دای می شوند. امکانات این زندان در طول تاریخ به ویرانی نزیک شده و دیوارها روی سر مجرمان خراب می شوند. نگهبانان این زندان کافی نبوده و زندانیان هیچ قانونی را رعایت نمی کنند. به همین خاطر از دست همان تعداد نگهبان هم کاری بر نمی آید. اکثرِ تاریخِ زندانیان در این مکان به استفاده از دراگ و مبارزه های گروهی گذرانده می شود.

5. زندان مرکزی گیتاراما، رواندا

زندان مرکزی گیتاراما، رواندا

جدی ترین مشکل این زندان فراوانی بیش از اندازه اش است. در واقع خوب تر است بگویم هیچ زندانی تا این اندازه شلوغ نیست. گیتاراما برای نگه داری از 400 نفر ساخته شده اما بیش از 7000 نفر در سلول های کوچک این زندان آفریقایی با امکانات کم روی هم تلمبار شده اند. این زندان آنقدر شلوغ است که زندانیان مجبورند تمام روز را چسبیده به نفر بغلی شان بیاستند. شرایط بهداشتی در این زندان آنقدر بد است که برخی زندانیان به دلیل ایستادن بر زمین های آلوده کف زندان مجبور شده اند انگشتان پا یا پاهایشان را قطع کنند. فراوانی بیش از اندازه این زندان در سال 1990 معضل عظیم این مکان معروف و تا به حال حل نشده که هیچ، بدتر هم شده است.

4. زندان بانگ کوانگ، تایلند

زندان بانگ کوانگ، تایلند

بی تردید یکی از بد ترین زندان های دنیا؛ زندان بانگ کوانگ، تایلند می باشد. هر چیز مخوف و غیر قابل تحملی که یک زندان در این لیست دارد را بانگ کوانگ یکجا دارد. این زندان را با هدف مسخره کردن به نام «هتل هیلتون بانکوک» هم می شناسند. علتش هم سنجیدن شرایط لاکچری هتل هیلتون و شرایط اسف بار این زندان در یک شهر است. این زندان حداکثر امنیتی بوده و با مشکلاتی همانند فراوانی بیش از اندازه و کمبود شدید بودجه دست و پنجه آرام می کند. زندان بانگ کوانگ در سال 1930 و برای نگه داری از حداکثر 3500 نفر ساخته شده بود. اما در حال آماده بیش از 8000 نفر درون دیوارهای سلول های باریک و تاریک این مخروبه روز و شب می گذارنند. زندانیان این زندان سه ماه اول اقامت در این هتل را با زنجیر و قفل و بست دور مچ پاها می گذارنند. البته کسانی که حکم مرگ شان صادر شده باید تا تاریخ مرگ خود این قفل و بست را با خود بکشند.

3. کمپ 22، کره شمالی

کمپ 22، کره شمالی

اگر بخواهم راستگو باشم باید اعتراف کنم که شرایط بسیاری از زندان های آسیا بد است. اما رتبه اول بدترین زندان آسیا، می رسد به کمپ 22 در کره شمالی! این زندان در عین مخوف بودن فراوان هم غیرعادی است. برای چی که 50000 زندانی این زندان به بازداشت ابد در اون محبوس هستند اون هم برای چه؟ انتقاد از دولت! بعید است کسی دوره محاکمه اش را تمام کند و از این زندان آزاد شود. این زندان بزر 87 مایل مربع وسعت داشته و با نگهبانان مسلح و فنس های الکترونیکی احاطه شده است. مجرمان این زندان در دوران اقامت باید مقاوم کار کنند، غذا فراوان کم و خشونت هم فراوان فراوان است.

2. زندان دلفین سیاه، روسیه

زندان دلفین سیاه، روسیه

سیستم زندان های روسیه در دنیا به مخوف بودن سرشناس است. اما برخی از این زندان ها از بقیه هم بدتر هستند. در بین این بدترین ها هم زندانی است که از همه بدتر است و اون هم جایی نیست جر زندان دلفین سیاه در روسیه، خط فرضی بین دو کشور قزاقستان! پرخطر ترین مجرمان روسیه در این زندان نگه داری می شوند؛ از تروریست ها گرفته تا بچه بازها و آدم خواران! یکی از استراتژی های ماموران این زندان برای پیشگیری از فرار زندانیان استفاده از دستبند و چشم طناب است. در واقع به محض ورود به زندان، به مجرمان دست طناب و چشم طناب زده می شود. در این زندان هیچ زمانی برای ورزش در هوای آزاد و غذاخوردن در سالن های غذاخوری نیست. در واقع زندانیان زندان دلفین سیاه باید تمام کارهایشان را درون سلول های خود انجام دهند. این زندان در شهر اورنبرگ ابلاست قرار دارد. شهری که صحیح روی خط فرضی بین دو کشور اروپا و آسیا است.

1. زندان لا سابانتا، ونزوئلا

زندان لا سابانتا، ونزوئلا

بر پایه گزارشات منتشر شده پرخطر ترین زندان دنیا لا سابانتا در ونزوئلا است. این زندان یکی از بی قانون ترین، پر فراوانی ترین و خشن ترین زندان های روی زمین است. لا ساباتا برای نگه داری از 700 نفر ساخته شده اما در حال آماده 3700 نفر دوران بازداشت خود را در اون می گذارنند. این یعنی یک نگهبان به ازای 150 زندانی! کمبود نیروی نگهبان این زندان به دلیل کمبود شدید بودجه است. علاوه بر این کمبود نیروی نگهبان دلیل شده زندان اکثر زمان‌ از کنترل خارج بوده و قوانین در اون قابل اجرا نباشند. بنابراین جای هیچ تعجبی نیست اگر بگویم به جای نگهبانان، این گنگ های مجرمین هستند که با خشونت در این مکان حکومت می کنند.

[ad_2]