چطور برای یک هفته پربازده برنامه ریزی کنیم؟

[ad_1]

آیا تا به حال حس کرده اید که در لیست کارهایتان، کارهای زیادی برای انجام دادن دارید اما هیچ وقت نمی توانید به همه اون ها برسید؟

آیا اولویت های شما به سبب مدیریت بد تاریخ از دست می روند؟ یا حس می کنید فکرتان بیش از حد مشغول است و برای روزهای هفته تان آمادگی ندارید؟

در این مقاله ما به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید یک هفته پربار را با موفقیت برنامه ریزی کنید!

این 10 نکته به شما کمک می‌ کند سحر شنبه، علاوه بر خواندن فال ورزانه، کاملا برای شروع یک هفته عالی مهیا و پر انرژی باشید! به علاوه، هم بتوانید به اولویت هایتان برسید، و هم برای خودتان وقت بگذارید.

 

1. در روز جمعه، هفته جدیدتان را برنامه ریزی کنید!

اول از همه، برای برنامه ریزی هفته خود تا سحر روز شنبه چشم به راه نمانید. هفته خود را روز جمعه و حتی قبل از اون برنامه ریزی کنید.

شنبه ها شروع یک جدید است و قرار است شما با حس و حال خوب برای این شروع جدید مهیا شوید!

مزیت برنامه ریزی هفتگی از قبل، این است که دقیقا می دانید سحر شنبه چه کاری باید انجام دهید. بدین ردیف دیگر نیازی نیست تاریخ خود را صرف فکر کردن به اینکه چه کاری باید انجام دهید، تلف کنید.

ناگفته نماند، زمانی که نمی دانیم دقیقا چه کاری باید انجام شود، سحر روز شنبه، تمایل داریم کمی تنبلی کنیم و کارهای مهم را به تعویق بیاندازیم.

ممکن است برنامه ریزی هفتگی در روز جمعه، کمی طاقت فرسا به نظر برسد، اما اگر در اون تاریخ برنامه ریزی کنید، زندگی در طول هفته برایتان فراوان آسان تر خواهد شد!

2. با تخلیه مغزی شروع کنید!

نزد از اون که تاریخ تعیین کنید، برنامه ریزی کنید یا لیست کارهایی را که باید انجام دهید بنویسید، تخلیه مغزی کنید.

یک ورق کاغذ خالی بردارید و هرآنچه در فکرتان می گذرد را روی کاغذ خالی کنید. هر ایده، اولویت، وظایف احتمالی، کارهایی که می‌ خواهید انجام دهید و کارهایی که واقعا نمی‌ خواهید انجام دهید را شاملش کنید و همه را بنویسید.

هدف از تخلیه مغز این است که تمام افکارتان را از ذهن تان خارج کنید و روی کاغذ بیاورید. این به شما کمک می کند ذهن خود را پاک کنید، اما علاوه بر این، به شما کمک می کند تا هر کاری را که می خواهید انجام دهید تجسم کنید. نوشتن همه چیز به طور آزادانه، می تواند به شما کمک کند که هیچ چیز مهمی را یاد بردن نکنید.

3. برای کار و زندگی شخصی، به طور همزمان برنامه ریزی کنید.

یکی از اشتباهات اساسی که فکر می کنم بسیاری از مردم مرتکب می شوند، این است که همزمان برای کار و زندگی خود برنامه ریزی نمی کنند. یا ابدا برای زندگی خود برنامه ریزی نمی کنند!

نگذارید از چیزهای مهم زندگی همانند آشپزی، سرگرمی ها، خانواده و نگهداری از خود غافل شوید. اون ها را در برنامه هفتگی خود و در لیست کارهایتان برنامه ریزی کنید.

ممکن است فهرست‌ های جداگانه‌ ای برای کار و زندگی داشته باشید، اما توصیه می‌ کنم اون ها را همزمان برنامه‌ ریزی کنید تا مجبور نباشید بیش از حد خود را درگیر برنامه ریزی های متفاوت کنید.

4. اولویت هایتان را مشخص کنید.

یکی از مهم ترین چیزها در برنامه ریزی موفقیت آمیز برای یک هفته پربار، تصمیم گیری در مورد اولویت هایتان است. مهمترین چیزهای این هفته برای شما چه هستند؟

اگر اولویت‌ های خود را شفاف نکنید، به راحتی می‌ توانید به جای کارهای مهم، مشغول انجام کارهای پرمشغله شوید!

5. محدودیت زمانی اختصاص دهید.

هنگامی که اولویت‌ های خود را مشخص کردید، تلاش کنید برای هر اولویت، یک تاریخ کامل اختصاص دهید.

من دوست دارم هر روز هفته را به یک اولویت اختصاص دهم تا بتوانم هر بار روی یک اولویت تمرکز کنم. این امر به شما کمک می کند تا کارهای زیادتر را سریع تر انجام دهید؛ زیرا دائما مجبور نیستید از این شاخه به اون شاخه بپرید.

این نوع برنامه ریزی بسته به نوع زندگی و حجم کاری، برای هر کس کمی متفاوت به نظر می رسد، اما من کاملا ایمن هستم که می توانید بدون توجه به موقعیت تان تا حدودی این کار را برای خودتان انجام دهید.

6. برنامه خود را با کارهای کوچک تر پر کنید.

پس از اینکه عمده تاریخ خود را به کارهای اولویت دار خود اختصاص دادید، می توانید برنامه خود را با کارهای کوچک تر تکمیل کنید (مثلا، به پاسخ دادن به ایمیل ها یا پاکیزه کردن یک چیز ویژه فکر کنید).

مهم است که ابتدا به اولویت های خود تاریخ اختصاص دهید تا این کارهای کوچک تر تاریخ زیادی را اشغال نکنند. زمانی به این ردیف برنامه ریزی می کنید، از اینکه چقدر سریع می توانید کارهای کوچک تر را انجام دهید متعجب خواهید شد!

7. لیستی از مواردی تهیه کنید که در تاریخ اضافه می توانید انجام دهید.

اگر شما هم همانند من باشید، لیست هفتگی تخلیه مغزتان فراوان طولانی خواهد بود! به جای تلاش برای انجام همه کارها، به یک لیست دیگر از موارد غیر اولویت دار نیاز دارید.

این موارد ممکن است چیزهایی باشند که دوست دارید به انجام برسانید یا پروژه هایی که می خواهید در هفته آینده شروع کنید، اما اگر انجام نشوند، فراوان هم مهم نیست.

ساختن یک لیست “کارهای اضافه” به شکل جداگانه از لیست کارهای واقعی تان، دلیل می شود ابتدا کارهای مهم تر انجام شوند و همچنین از حس سردرگمی شما پیشگیری می شود.

8. برنامه خود را انعطاف پذیر کنید.

یک برنامه برنده برنامه ای است که انعطاف پذیر باشد. چیزهای زیادی در زندگی وجود دارد که نمی توانیم کنترل و یا نزد بینی کنیم، بنابراین ناچار باید هر هفته برنامه های خود را تغییر دهید.

ممکن است انجام یک کار زیادتر از آنچه نزد‌ بینی شده طول بکشد؛ رئیس‌ تان ممکن است یک وظیفه ضرب‌ الاجلی برایتان تعیین کند، یا ممکن است یک داستان خانوادگی برایتان نزد آید که نیاز به نگهداری در اسرع وقت داشته باشد.

اطمینان نتیجه کنید که در برنامه هفتگی خود انعطاف پذیری ساختن کرده اید. در اینجا چند توصیه وجود دارد:

  • در آخر هفته (2 تا 4 ساعت) تاریخ اضافی را به انجام کارهایی که در آغاز هفته انجام نشده‌ اند، اختصاص دهید. اگر نیازی به استفاده از اون تاریخ ندارید، می توانید اون را با کاری مشغول کننده پر کنید و یا تعطیلات آخر هفته تان را زودتر شروع کنید!
  • مهم ترین کارها را در ابتدای هفته قرار دهید تا مطمئنا انجام شوند.
  • برای هر کار بیش از آنچه فکر می کنید نیاز است، تاریخ اختصاص دهید؛ مخصوصا برای کارهای خلاقانه.

9. کارهای بی با ارزش و مهم بودن را رها کنید.

می دانم که فراوان از شما، هفته ای پر از کارهای غیرممکن را برای خودتان برنامه ریزی می کنید. من هم موافق مدیریت تاریخ برای انجام کارهای هرچه زیادتر هستم؛ اما شما یک انسان هستید و در طی یک روز، فقط چند کار را می توانید انجام دهید.

پس اجازه دهید جمله مورد علاقه خودم را بگویم: «بیخیال کارهای بی با ارزش و مهم بودن!» مادامی که برای هفته خود برنامه ریزی می کنید، با خودتان راستگو باشید. آیا واقعا نیاز است که همه کارهای موجود در اون لیست را انجام دهید؟

اگر کارهایی در لیست تان قرار دارند، صرفا برای اینکه حس می کنید مجبور به انجام اون ها هستید، باید اون ها را بیخیال شوید!

هر چیزی که جزو وظیفه های شما نیست، ارزشی به زندگی شما نمی‌ افزاید، یا همانند قبل در اولویت نیست، رها کنید.

منبع: www.thebeautifullifeplan.com

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

[ad_2]