چهار انس ویرانگر که به آهستگی شما را می‌کشند

[ad_1]

انس‌های روزمره‌ای وجود دارند که در شکل استمرار می‌توانند سلامتی شما تخریب کرده و شما را به سوی مرگ بکشانند.

به شرح وقت سحر به تعریف از زومیت، انس‌ها شمشیری دولبه هستند. انس‌های تندرست می‌توانند بدن، ذهن و راه کلی زندگی شما را درجهت خوب تر شدن تغییر دهند. اون‌ها فراوان سودمند و متحول‌کننده هستند. متأسفانه عادات ناسالم می‌توانند سلامتی و طول عمر شما را به ویرانی بکشند. بدتر اینکه ممکن است بدون اینکه بفهمید چقدر این انس‌ها پرخطر هستند، هر روز وابسته این عادات باشید. در اینجا فهرستی از چهار انس روزمره آورده شده است که اگر کنترل نشوند، می‌توانند مرگبار باشند.

بد خوابی

کیفیت پایین خواب و محرومیت مزمن از خواب می‌تواند نشان فاجعه‌باری بر سلامت جسم و جاری شما داشته باشد. چندین مطالعه علامت داده‌اند که احتمالاً ابتلا به نابودی عقل در افراد میانسالی که هر شب شش ساعت یا کمتر می‌خوابند، ۳۰ درصد بالاتر است. دانایان خواب ناکافی را با فهرستی از مشکلات سلامتی گوناگون ازقبیل فشار خون بالا، بیماری قلبی، افسردگی و اضطراب مرتبط دانسته‌اند. اگر می‌خواهید زندگی تندرست و طولانی داشته باشید، از استراحت شبانه‌ی خوب غافل نشوید.

ورزش نکردن

نادیده گرفتن مزیت‌های ورزش‌های قلبی‌عروقی و تمرینات قدرتی دشوار است. با‌این‌حال، میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به سبک زندگی بی‌تحرکی ادامه می‌دهند که به‌تدریج موجب مرگ اون‌ها می‌شود. ورزش نکردن می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی، چاقی و دیابت نوع دو را افزایش دهد. کوشش‌های قلبی‌عروقی همانند دوچرخه‌سواری، دویدن و شنا می‌تواند در پیشگیری از این بیماری‌ها مؤثر باشد.

تمرین‌های مقاومتی همانند وزنه‌برداری نیز مهم هستند. مطالعات اخیر علامت داده‌اند یک ساعت ورزش مقاومتی در هفته می‌تواند منجر به کاهش ۱۵ درصدی در خطر مرگ‌و‌میر ناشی از هر علتی شود. تمرین مقاومتی همچنین می‌تواند به شما در کاهش خطر صدمه‌های جدی خصوصاً در دوران سالخوردگی کمک کند. ورزش یکی از ارکان اساسی زندگی تندرست و اجتناب از صدمه در سال‌های پیری است، بنابراین برای داشته باشید که باید کوشش کنید.

بی‌توجهی به محافظت دربرابر آفتاب

خوشی بردن از کمی آفتاب در طول فصول گرم سال اشکالی ندارد. قرار گرفتن درمعرض روشنایی خورشید برای تنظیم چند عملکرد بدن ازجمله ریتم‌های شبانه‌روزی، سطح انرژی و جاذبه ویتامین دی حیاتی است. با‌این‌حال، زیاده‌روی در هر چیزی مضر است و پیامدهای مواجهه‌ی بیش‌ازحد با روشنایی خورشید می‌تواند مرگبار باشد.

یکی از شایع ترین دلیل‌های سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم (از انواع سرطان پوست) مواجهه‌ی بیش از اندازه با اشعه UV خورشید است. فقط در کانادا، سالانه حدود ۸۰ هزار نفر مبتلا به سرطان پوست تشخیص داده می‌شوند و هشتاد تا نود درصد از این موارد با مواجهه با UV در ارتباط هستند.

راه‌حل این مشکل ساده است: ضد آفتاب. مطالعات علامت داده‌اند که استفاده مرتب از ضدآفتاب می‌تواند به میزان قابل‌توجهی نرخ سرطان را در بین زیادتر گروه‌های سنی کاهش دهد. ضدآفتاب دارای محافظت پهناور و فاکتور محافظت دربرابر آفتابی (SPF) که حداقل ۳۰ باشد، پوست شما را تندرست، کم سن و عاری از سرطان نگه می‌دارد.

استعمال سیگار الکترونیکی

آخرین موردی که در فهرست قرار دارد، ممکن است آشکار به‌نظر برسد، اما نرخ استعمال سیگار الکترونیکی هر سال درحال افزایش است. از سال ۲۰۱۱، تعداد جهانی مصرف‌کنندگان این سیگارها از ۷ میلیون به ۴۱ میلیون در سال ۲۰۱۸ رسیده است.سیگار الکترونیکی اگرچه به اندازه سیگارهای سنتی پرخطر نیست، تحقیق‌ها علامت داده‌ا‌ند که خطر ابتلا به بیماری مزمن ریه و آسم در افرادی که به‌طور مرتب سیگار الکترونیکی استعمال می‌کنند، افزایش پیدا می‌کند. در صنعت سیگارهای الکترونیکی نسبت‌به محصولات مرسوم تنباکو نظارت کمتری وجود دارد و این امر منجر به استفاده از مواد شیمیایی ناشناخته در فرایند تولید شده است.

درنهایت، استعمال سیگارهای الکترونیکی به کاهش اعتیاد به نیکوتین کمک نمی‌کند. درواقع، مصرف نیکوتین از تاریخ معرفی و رواج سیگارهای الکترونیکی در بین فراوانی کم سن افزایش پیدا کرده است. در نظرسنجی آمریکایی، بیش از دو میلیون علم‌آموز دوره متوسطه و دبیرستانی شرح کردند که به‌طور مکرر از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند. روش‌های سنتی ترک همانند معالجه جایگزینی نیکوتین و معالجه رفتاری-شناختی گزینه‌های فراوان تندرست‌تری نسبت‌به مصرف سیگار الکترونیکی هستند.

نکته نهایی

اگر درگیر هر یک از انس‌های یادشده هستید، به یاد داشته باشید که باید حوصله داشته باشید. ترک انس‌ها تاریخ‌بر است، اما با ثبات قدم کافی می‌توانید این انس‌های بد را کنار بگذارید و سبک زندگی تندرست‌تر و رضایت‌قسمت‌تری را در نزد بگیرید.

[ad_2]