چگونه از اینترنت استارلینک استفاده کنیم • جونی

[ad_1]

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

به شرح پایگاه خبری عکس زندگی به تعریف از زومیت: ایلان ماسک روز ۲۹ شهریور برای ارائه‌ی سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران خواهان معافیت از تحریم‌ها شد و حالا یک روز پس از این درخواست، سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که می‌توان برخی از تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای را به ایران صادر کرد.

با اعلام پاسخ وزارت خزانه داری آمریکا به درخواست ایلان ماسک مبنی بر لغو تحریم های آمریکایی مرتبط با پروژه استارلینک و ارائه اینترنت ماهواره ای رایگان برای ایران، این خبر فراوان زود مورد توجه کاربران ایرانی که چند روزی درگیر قطعی اینترنت در ایران و فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ هستند قرار گرفت.

به طوری که در ۲۴ ساعت قبل فراوان زود کاربران ایرانی در گوگل در جستجوی آموزش نام نویسی اینترنت استارلینک و اینکه چگونه از اینترنت استارلینک استفاده کنیم افتادند.

ایلان ماسک می‌خواهد اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در کشورمان فعال کند تا کاربران در ایران قادر به استفاده از اون باشند، اما آیا چنین کاری امکان‌پذیر است و کاربران در کشورمان می‌توانند اینترنت ماهواره‌ای را تجربه کنند؟

نحوه استفاده از استارلینک در ایران

استفاده از اینترنت ماهواره‌ای نیاز به تجهیزات خاصی دارد که شامل ترمینال یا دیش به نام گیرنده می‌شود؛ تجهیزاتی که به شکل یک کیت و با قیمت ۵۹۹ دلار توسط اسپیس ایکس فروخته می‌شود. بنابراین برای استفاده از استارلینک باید کاربران به این کیت دسترسی داشته باشند.

در کنار کیت، باید سرویس ماهانه برای اون تهیه کرد که این کار هم هزینه مخصوص به خودش را دارد و کاربران باید ماهانه بیش از ۱۰۰ دلار برای اون پول بپردازند. با توجه به این داستان حتی اگر ایلان ماسک به‌زودی استارلینک را برای ایران فعال کند، دوباره هم نیاز به تجهیزات ویژه خواهد بود.

علاوه بر این موارد، «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات کشورمان به تازگی گفته بود که بر پایه ضوابط «شورای عالی فضای غیر واقعی ایران»، استارلینک نمی‌تواند بدون مجوز کارش را در ایران شروع کند و این داستان از سوی ایران به اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) اعلام شده است.

با توجه به تمام موارد بالا از خرید تجهیزات ضروری و سرویس گرفته تا دریافت مجوز، نمی‌توانیم در حال آماده بطور دقیق بگوییم که در آینده استارلینک در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌گیرد یا خیر.


در این مطلب شما را با پروژه استارلینک دوست می‌کنیم

دیجیاتو: اینترنت ماهواره ای استارلینک سرویس اینترنتی است که ایلان ماسک، مالک شرکت هوافضای اسپیس ایکس تصمیم دارد اون را تا جای ممکن در اختیار تمام فراوانی دنیا قرار دهد. این پروژه که توسط شرکت اسپیس ایکس در حال اجرا است، در آخر سال ۲۰۲۰ با اندوخته‌گذاری عظیمی با مبلغ ۸۸۵.۵ میلیون دلار از سوی کمیسیون فدرال معامله شروع شد و روند پیشرفت اون در سال ۲۰۲۱ سرعت گرفت.

در حال آماده تعداد ماهواره‌های استارلینک به بیش از ۲۰۰۰ ماهواره رسیده است. تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر برای استفاده از این سرویس اینترنت درخواست داده‌اند. درحالی‌که نزد‌فروش اینترنت ماهواره ای استارلینک همچنان ادامه دارد، اسپیس ایکس نسل دوم دیش اینترنت ماهواره‌ای خود را نیز عرضه کرده و حتی ممکن است استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خود را برای مسافران هواپیماهای مسافربری نیز امکان‌پذیر کند. ایلان ماسک پس از شروع حمله روسیه به اوکراین امکان استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خود را در اوکراین نیز آماده کرده است.

هنوز مشخص نیست که لباس اینترنت ماهواره ای استارلینک تا چه حد پهناور خواهد بود؛ اما ایلان ماسک در مصاحبه‌ای در WMC 2022 اعلام کرد که اینترنت استارلینک در آینده در تمام نقاط دنیا به‌جز قطب شمال و قطب جنوب در دسترس خواهد بود؛ البته این سرویس اینترنت تنها در مناطقی قابل‌استفاده است که در اون‌ها منع قانونی وجود نداشته باشد، اجرای آزمایشی اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک از ماه اکتبر سال میلادی جاری به‌آخر می‌رسد و پس از اون به‌شکل رسمی عملیاتی می‌شود.

اینترنت ماهواره ای استارلینک دقیقاً چیست؟

واژه «استارلینک» (Starlink) در واقعیت هم نام بخشی از اسپیس ایکس و هم نام شبکه فضایی اسپیس ایکس متشکل از ماهواره‌های مداری (این شبکه را می‌توان یک شکل فلکی ساختگی در نظر گرفت) که روند ساختن اون در سال ۲۰۱۵ شروع و در سال ۲۰۱۸ نمونه‌های اولیه ماهواره‌‌هایی که قرار بود در این شبکه استفاده شوند، ساخته شد.

از اون تاریخ تاکنون ماهواره‌های زیادی به این شکل فلکی ساختگی اسپیس ایکس اضافه شده و تاکنون اسپیس ایکس برای گسترش این شبکه فضایی خود، پرتاب‌های برنده زیادی داشته است. آخرین فعالیت‌ پرتاب ماهواره‌های استارلینک در تاریخ ۱۲ اسفند با پرتاب ۴۷ ماهواره انجام شد و با این فعالیت‌ تعداد این ماهواره‌ها به بیش از ۲۰۰۰ ماهواره رسید؛ البته تعدادی از این ماهواره‌ها تنها نمونه‌های اولیه یا ماهواره‌های غیرعملیاتی هستند.

امکان استفاده از اینترنت استارلینک به‌عنوان اینترنت خانگی

بله.استارلینک هم تصمیم دارد همانند چند شرکت دیگر ازجمله «هیوزنت» (HughesNet) و «ویانت» (Vianet) اینترنت ماهواره‌ای را برای قسمت خانگی نیز ارائه دهند؛ مخصوصاً در مناطق روستایی و سایر مناطق دنیا که از اینترنت پرسرعت دارای پهنای باند بالا محروم هستند. اینترنت ماهواره‌ای محدودیت سایر روش‌های ارائه سرویس اینترنت را ندارد و می‌تواند به‌راحتی برای ارائه اینترنت پرسرعت به مناطقی که به اینترنت پایدار دسترسی ندارند یا کاملاً از اون محروم هستند، استفاده شود.

برای استفاده‌مندی از اینترنت ماهواره‌ای نیازی به استفاده از خط تلفن نیست و تنها وسیله واجب برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، یک ترمینال کوچک یا همان دیش ماهواره‌ برای دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ها و انتقال اون‌ها به مودم است. تجهیزات واجب برای استفاده از این سرویس اینترنت می‌تواند روی سقف، حیاط یا حتی فضای خارجی نزدیک به خانه نصب شود. اسپیس ایکس یک اپلیکیشن واقعیت اضافه برای اندروید و iOS منتشر کرده است تا کاربران با استفاده از اون بتوانند بهترین مکان و موقعیت را برای قرار دادن ترمینال گیرنده پیدا کنند.

ترمینال گیرنده اینترنت ماهواره ای استارلینک

در حال آماده استارلینک تنها در نقاط خاصی از آمریکا و کانادا قابل‌استفاده است؛ اما ایلان ماسک اعلام کرده است تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار ترمینال برای استفاده از اینترنت استارلینک را برای مشتریان خود به ۱۴ سرزمین ارسال کرده است. هرچقدر ماهواره‌های بیشتری به شبکه فضایی استارلینک اضافه شود، لباس این سرویس پهناور‌تر خواهد شد. ایلان ماسک امیدوار است در نهایت بتواند سراسر دنیا را تحت لباس اینترنت بی‌سیم پرسرعت قرار دهد

سرعت و پینگ اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

طبق اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت استارلینک در ماه‌های آینده سرعت این اینترنت ماهواره‌ای در اکثر نقاط بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابایت در ثانیه و پینگ اون ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه خواهد بود. در ضمن احتمال قطع کامل کوتاه‌زمان اینترنت این سرویس نیز وجود دارد؛ البته مسئولان اسپیس ایکس مدعی هستند با افزایش تعداد ماهواره‌ها در مدار، افزایش ایستگاه‌های زمینی و بهبود عملکرد آرام‌افزار شبکه، سرعت، پینگ و مقاومت اینترنت این شرکت نیرومند خواهد شد.

سرعت اینترنت ماهواره ای استارلینک

ایلان ماسک فوریه سال میلادی قبل با انتشار توییتی مدعی شد سرعت اینترنت ماهواره او تا آخر سال ۲۰۲۱ دو برابر خواهد شد و به ۳۰۰ مگابیت در ثانیه خواهد رسید. حالا در سال ۲۰۲۲ ارزیابی صحیح بودن یا نبودن چنین ادعایی دشوار است؛ زیرا سرعت این سرویس اینترنت بر پایه تاریخ و مکان دریافت اون متغیر خواهد بود. طبق شرح یکی از مشترکان اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک، متوسط سرعت این سرویس اینترنت در سال قبل در کالیفرنیا در حدود ۷۸ مگابایت در ثانیه و پینگ اون در حدود ۳۶ میلی‌ثانیه بوده است.

هزینه استفاده از اینترنت استارلینک

استارلینک در حال آماده در حال توصیه پذیری است و افرادی که برای استفاده از این اینترنت ماهواره‌ای درخواست داده‌اند، باید برای دریافت تجهیزات گیرنده چشم به راه بمانند. استارلینک سال میلادی قبل اعلام کرد در مرحله اجرای آزمایشی این پروژه، مهیا‌سازی سرویس برای متقاضیان جهت استفاده نهایی ۶ ماه طول می‌کشد.

هزینه ماهانه استفاده از این سرویس ۱۱۰ دلار اعلام شده است که مالیات و یک‌سری از هزینه‌های دیگر نیز به اون اضافه می‌شود. در ضمن مشترکان باید ۵۹۹ دلار نیز برای دریافت ترمینال گیرنده امواج اینترنتی و مودم مخصوص اینترنت ماهواره‌ای پرداخت کنند.

حق اشتراک ماهیانه ۱۱۰ دلاری برای یک سرویس اینترنت هزینه زیادی محسوب می‌شود. در ضمن باید این داستان را هم در نظر بگیرید که سرعت اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک به‌اندازه سرعت اینترنت فیبر نوری در آمریکا نیست؛ اما ماسک مدعی شده است که این سرویس اینترنت در مناطق محرومی که به اینترنت پرسرعت و پایدار دسترسی ندارند، ارزش هزینه کردن را دارد.

گوئین شاتول (Gwynne Shotwell)، مدیرعامل اسپیس ایکس، مدعی شده است هزینه ۵۹۹ دلاری خرید تجهیزات واجب برای استفاده از اینترنت استارلینک در سال‌های آینده کاهش می‌یابد؛ زیرا اسپیس ایکس تصمیم دارد هزینه تولید ترمینال‌های گیرنده را با استفاده‌مندی از روش‌های مختلف در سال‌های آینده کاهش دهد. جدیدترین مدل ترمینال گیرنده اسپیس ایکس که تأیید کمیسیون فدرال معامله را نیز دریافت کرده، اندازه کمتری نسبت به مدل قبلی دارد و هزینه تولید اون نیز کمتر است؛ اما مشترکان برای خرید اون همچنان باید ۵۹۹ دلار بپردازند.

شاتول اعلام کرده استارلینک تصمیم دارد قیمت‌گذاری سرویس اینترنت ماهواره‌ای خود را تا جای ممکن شفاف کند. واجب به ذکر است که استارلینک تصمیم دارد سرویس مخصوص خود را نیز با شتاب دانلود ۱۵۰ تا ۵۰۰ مگابیت با حق اشتراک ماهانه ۵۰۰ و هزینه ۲۵۰۰ دلاری برای خرید تجهیزات، نیز راه‌اندازی کند.

مناطق تحت لباس اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

همان‌طور که گفتیم ایلان ماسک مدعی شده است در آینده تمام نقاط دنیا تحت لباس اینترنت ماهواره‌ای قرار می‌گیرند؛ اما در حال آماده تنها در چند سرزمین و در مناطق خاصی قابل‌استفاده است. کشورهای تحت لباس در حال آماده شامل آمریکا، کانادا، انگلستان، فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک، سوئیس، دانمارک، پرتغال، استرالیا و نیوزلند می‌شود. در ضمن می‌توانید در وقت ارائه تقاضا برای نزد‌توصیه این اینترنت ماهواره‌ای، برای استفاده از سرویس در کشورهای ایتالیا، لهستان، اسپانیا و شیلی هم تقاضا کنید.

لباس جهانی اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک، نیازمند قرار گرفتن ۱۰ هزار ماهواره در مدار زمین است و همان‌طور که گفته شد در حال آماده تنها ۲ هزار ماهواره در مدار قرار گرفته‌اند؛ بنابراین هنوز تا امکان‌پذیر شدن ارائه سرویس اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس به تمام نقاط دنیا، فاصله زیادی داریم (اسپیس ایکس با ارائه علامت‌های به‌شکل غیرمستقیم علامت داده است که تصمیم دارد ۴۲۰۰۰ ماهواره را در شبکه فضایی خود مستقر کند).در حال آماده تنها ۲۰ درصد از این تعداد ماهواره پرتاب شده‌اند و در مدار قرار گرفته‌اند. با این تعداد ماهواره بهترین میزان لباس، لباس کشورهای واقع در مدار ۴۵ تا ۵۳ مقام شمالی است. ایلان ماسک سال میلادی قبل در حادثه MWC 2021 اعلام کرد که لباس جهانی اینترنت استارلینک قطب شمال و قطب جنوب تا اوت ۲۰۲۱ امکان‌پذیر می‌شود.

شاتول هم سال قبل مدعی شد لباس جهانی این سرویس اینترنت تا پاییز ۲۰۲۱ تکمیل می‌شود؛ اما تاکنون چنین اتفاقی چهره نداده است. در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ ایلان ماسک در پاسخ به توییتر کاربری در مورد تاریخ آخر مرحله اجرای آزمایشی پروژه استارلینک، ماه اکتبر را تاریخ آخر این مرحله از پروژه اعلام کرد.

در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰، ۰.۰۸ درصد از آمریکایی‌ها به اینترنت استارلینک دسترسی پیدا کردند. با وجود اینکه در اون تاریخ پروژه استارلینک هنوز در مرحله آزمایشی قرار داشت، مشترکان اینترنت ماهواره‌ای اون به حداکثر سرعت دانلود ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و حداکثر سرعت آپلود ۱۰ مگابیت در ثانیه دسترسی پیدا کردند

برای چی باید از اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنیم؟

اینترنت فیبر نوری در برخی از کشورها سرعت فراوان بالاتری نسبت به سرعت وعده‌داده‌شده در مورد اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک دارند؛ اما پیاده‌سازی پهناور این سرویس اینترنت و افزایش مناطق تحت لباس اون امر سختی محسوب می‌شود و انتقال فیبرهای نوری به تک‌تک منازل فرایند تاریخ‌بری است

اما در مقابل، پرتاب ماهواره‌ها به فضا کار تقریباً ساده‌ای محسوب می‌شود و برای پیاده‌سازی اینترنت ماهواره‌ای مراحل اداری کمتری باید طی شود؛ مطمئناً سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای زودتر از اینترنت فیبر نوری برای مناطق محروم و دور از دسترس قابل‌استفاده خواهند شد و از این سرویس‌های اینترنت می‌توان برای برقراری تماس‌های تلفنی نیز استفاده کرد. در ضمن ماهواره‌های استارلینک علاوه بر انتقال امواج اینترنت، برای ارسال سیگنال‌های GPS نیز استفاده شوند.

مطمئناً در آینده استارلینک در زمینه ارائه اینترنت ماهواره‌ای برنده‌تر از سایر رقبای خود خواهد شد؛ زیرا این پروژه تحت حمایت اسپیس ایکس اجرا می‌شود و این شرکت تنها شرکت هوافضایی است که ماهواره‌بر قابل فرود با قابلیت استفاده مجدد دارد که یک برگ برنده زرد برای استارلینک در مقابل سایر رقبای اون محسوب می‌شود.

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که حقوق نتیجه از اینترنت استارلینک می تواند هزینه هدف بلندپروازانه شروع زندگی بشر در سیاره مریخ را فراهم‌ کند. اگر روزی شاهد این اتفاق باشیم ممکن است اسپیس ایکس یک شبکه متشکل از ماهواره‌های اینترنت‌رسان نیز برای سیاره قرمز ساختن کند؛ بنابراین کاربران استارلینک می‌توانند در ساختن اینترنت پرسرعت برای سیاره مریخ در آینده نیز نقش داشته باشند! مسلماً ساکنان مریخ هم همانند زمینی‌ها به اینترنت پرسرعت علاقه‌مند خواهند بود!

سرعت اینترنت ماهواره‌ای در سنجیدن با شتاب اینترنت فیبر نوری

البته متأسفانه سرعت اینترنت ماهواره‌ای در آینده نزدیک به‌پای سرعت اینترنت فیبر نوری نخواهد رسید زیرا امواج دربردارنده اطلاعات درخواستی کاربر برای عبور از هواکره و رسیدن به ماهواره‌های ارائه‌دهنده باید مسافت زیادی را طی کند و مسلماً دریافت سیگنال‌ها از این ماهواره‌ها توسط ترمینال‌های گیرنده هم زمان‌تاریخ زیادی طول خواهد کشید.

به همین دلیل سرعت اینترنت ماهواره‌ای نسبت به سایر سرویس‌های اینترنت پرسرعت به میزان قابل‌توجهی کمتر است. طولانی بودن تاریخ ارسال و دریافت سیگنال‌ها در وقت استفاده از اینترنت ماهواره‌ای دلیل افزایش تأخیر این سرویس اینترنت هم می‌شود، به همین دلیل افراد وقت استفاده از تلفن ماهواره‌ای صدا را با تأخیر می‌شنوند.

استارلینک وعده داده است به‌منظور افزایش سرعت و کاهش تأخیر اینترنت ماهواره‌ای خود، ماهواره‌های مداری خود را در ارتفاع کمتری از سطح زمین مستقر خواهد کرد و ارتفاع این ماهواره‌ها از سطح زمین در سنجیدن با ارتفاع ماهواره‌های متداول، ۶۰ برابر کمتر خواهد بود؛ ارتفاع کمتر ماهواره‌ها از سطح زمین دلیل کاهش زمان‌تاریخ ارسال و دریافت سیگنال‌ها بین تجهیزات گیرنده و فرستنده و درنتیجه کاهش تأخیر اینترنت می‌شود؛ البته هنوز اظهارنظر در مورد تأثیرگذار بودن یا نبودن این اقدام استارلینک برای کاهش تأخیر اینترنت زود است.

آیا اینترنت استارلینک قابل‌اطمینان است؟

شرح‌های منتشرشده از سوی منابع با اعتبار همانند مجله فست کمپانی (Fast Company) و CNBC علامت‌دهنده رضایت مردم از اینترنت ماهواره استارلینک است؛ البته استارلینک به‌صراحت اعلام کرده است که احتمال قطع کامل اینترنت در تاریخ اجرای آزمایشی پروژه وجود دارد. در وب‌سایت https://downdetector.com/ که اختلالات سرویس‌های مختلف اینترنت در آمریکا را شرح می‌کند، چهار مورد اختلال این سرویس اینترنت ماهواره‌ای در ماه‌های ژانویه، فوریه و آوریل ۲۰۲۱ و حتی مارس ۲۰۲۲ شرح شده است؛ اما در مقابل مشترکان سرویس هیوزنت هیچ اختلال مهمی را شرح نکرده‌اند و کاربران سرویس اینترنت ماهواره‌ای «ویاست» (Viasat) هم تنها یک مورد اختلال را شرح کرده اند؛ البته در تمام موارد اختلال سرویس استارلینک، مشکل تنها در چند ساعت برطرف شده است.

البته درصورت تمایل برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، باید این داستان را در نظر بگیرید که موانع مقابل ترمینال‌های گیرنده می‌توانند فرایند ارسال و دریافت سیگنال‌ها را مختل کنندِ بنابراین این سرویس اینترنت برای افراد ساکن مناطق شهری با تراکم بالای ساختمان‌های بلند مناسب نیست

نشان هوا و بارش بر کیفیت اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

مختل شدن عملکرد اینترنت ماهواره‌ای در شرایط بد آب و هوایی، یکی از نقاط ضعف اساسی اون است. در وقت بارش برف درصورتی‌که حجم برف در حال بارش فراوان نباشد و برف‌ روی سطوح در حال آب شدن باشد، ترمینال گیرنده می‌تواند امواج را بدون مشکل دریافت کرد؛ اما چنانچه افزایش ارتفاع برف دلیل ساختن سد در مقابل ترمینال شود، روند دریافت و ارسال سیگنال‌ها مختل می‌شود. در وب‌سایت استارلینک توصیه شده ترمینال گیرنده در ارتفاع بالا در فضایی دوباره و بدون سد نصب شود. در ضمن نشان منفی بارش سنگین برف یا باران روی کاهش سرعت این سرویس اینترنت ماهواره‌ای و همچنین احتمال فراوان کم قطع کامل اینترنت در چنین مواقعی، به‌صراحت بیان شده است.

نگرانی‌های مرتبط با اینترنت ماهواره‌های استارلینک

اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک تاکنون جنجال زیادی به پا کرده است. کمیسیون فدرال معامله مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره برای ارائه این سرویس اینترنت ماهواره‌ای را صادر کرده است. چنین اقدامی دلیل ساختن نگرانی‌هایی برای متخصصان ناسا و افراد فعال در حوزه مطالعات اخترشناسی شده است؛ زیرا اون‌ها معتقدند پرتاب این تعداد از ماهواره‌ها که در فاصله فراوان نزدیکی از زمین قرار می‌گیرند، می‌تواند رصدهای زمینی را با مشکل مواجه کند و افرادی که در حال رصد فضا هستند، ممکن است این ماهواره‌ها را با اجرام فضایی و سماوی اشتباه بگیرند.

درضمن قوانین و کارها مواجهه‌کننده‌ای برای کاهش سرعت پیشرفت این علمی از سوی رقبای استارلینک نیز ساختن شده است.

اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی (International Astronomical Union) در سال ۲۰۱۹، زمان کوتاهی پس از پرتاب نخستین ماهواره‌های عریض‌باند استارلینک، با انتشار بیانیه‌ای هشدارگونه در مورد تأثیرات منفی نزد‌بینی‌نشده گسترش ماهواره‌های استارلینک روی مطالعات اخترشناسی و همچنین عواقب بد افزایش استفاده از اینترنت ماهواره‌ای برای عمر مخلوقات شب‌زی هشدار داده است.

افراد ارائه‌دهنده این بیانیه اذعان کرده اند که هنوز نشان این ماهواره‌های قابل‌مشاهده فراوان فراوان پخش در فضا، بر آسمان شب مشخص نیست. به اعتقاد اون‌ها اگرچه این ماهواره‌ها تنها با اهداف خوب و برای تسهیل و تسریع ارائه اینترنت پرسرعت به مناطق محروم و دور دست در فضا قرار گرفته‌اند؛ اما ممکن است هم مطالعات اخترشناسی را تحت نشان منفی قرار دهند و هم تهدیدی برای مخلوقات شب‌زی باشند (ممکن است این مخلوقات ماهواره‌های استارلینک را با دشمن یا خوراکی اشتباه بگیرند).

استارلینک از تاریخ انتشار این بیانیه تاکنون در حال آزمایش طراحی‌های مختلف ماهواره‌ها با هدف کاهش میزان روشنایی و میزان قابل‌مشاهده بودن اون‌ها است. این شرکت در ابتدای سال ۲۰۲۰ آزمایش ماهواره‌ای به نام ماهواره تاریک یا دارک ست (Darksat) با یک لباس ویژه ضدبازتاب را شروع کرد.

در ضمن این شرکت در همان سال ماهواره‌ای به نام «وایزرست» (Visorsat) به معنی ماهواره دارای آفتاب‌گیر را پرتاب کرد که مجهز به یک آفتاب‌گیر ویژه است. درنهایت این شرکت در اوت ۲۰۲۰ تعدادی ماهواره جدید پرتاب کرد که همه اون‌ها دارای اون آفتاب‌گیر ویژه بودند. شاتول اعلام کرده است که اسپیس ایکس تلاش می‌کند ماهواره‌ها در رصد فضا از زمین، مشکلی ساختن نکند و حتی کودکان نیز بتوانند با تلسکوپ‌های ساده خود به‌راحتی اجرام و سیارات را ببیند.

در ضمن طبق اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت استارلینک، این شرکت در حال مشارکت با افراد فعال در حوزه مطالعات اخترشناسی است تا مهندسان اون بفهمند این افراد دقیقاً چه اجرامی را می‌خواهند مشاهده کنند و اطلاعات واجب در مورد این داستان را به دست آورند تا بر پایه این اطلاعات تغییرات واجب را به‌منظور کاهش روشنایی ماهواره‌ها اعمال کنند.

پاسخ به سوالات رایج کاربران درباره اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک چیست؟

پروژه استارلینک امکان استفاده از اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا بدون نیاز به خط تلفن را آماده می‌کند که فقط نیاز به ترمینال گیرنده امواج ماهواره‌ها و مودم مخصوص اینترنت ماهواره‌ای دارد.

امکان نام نویسی اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک در ایران وجود دارد؟

ایلان ماسک وعده داده که استارلینک را برای ایران فعال کند، با این حال برای استفاده از اون کاربران در ایران به تجهیزات مخصوص نیاز دارند.

[ad_2]