چگونه اندوخته توسعه میادین مشترک غرب کارون فراهم‌ می شود؟ 

[ad_1]

بر پایه گفته ی مدیرعامل شرکت مردمی نفت ایران، برای توسعه میدان مشترک آزادگان، باید با تولید زودهنگام مابقی اندوخته موردنیاز فراهم‌ شود.
به شرح صفحه اقتصاد، محسن خجسته مهر امروز در همایش زمان‌های اندوخته‌گذاری در فراهم‌ خدمات شناوری موردنیاز نفت با نشانه به اینکه اقتصاد مردمی در این همایش دنبال می‌شود، افزود: این یک جلسه کارشناسی در ابعاد عظیم‌تر است. صنعت نفت پیشران اقتصاد سرزمین است و واجب است جدیت مخصوص‌ای برای به ثمر رساندن اون به کار بگیریم.

خجسته مهر تأکید کرد: رشد اقتصادی هر سرزمین در گرو اندوخته‌گذاری است و مهم‌ترین اهرم پیشرفت رشد اقتصادی ایران در صنعت نفت نهفته است.

وی با نشانه به اینکه مقدورات و ظرفیت‌های خوبی در سرزمین داریم، گفت: زمانی که توان داشته باشیم و از اون استفاده نکنیم مورد انتقاد قرار می‌گیریم. زمانی که توان نامحدود است باید به فعل برسانیم و نیازمند ابزار هستیم.

وی با نشانه به اینکه اندوخته‌گذاری در صنعت نفت ویژگی‌هایی دارد، ادامه داد: طرح‌های صنعت نفت درآمدزا و تاریخ بر است و توجیه اقتصادی طولانی‌زمان است. طرح‌های نفتی ایران بیش از ۱۱۰ سال است که مورد استفاده‌برداری قرار می‌گیرد و تمام زنجیره کوشش‌ها تا زمانی که منابع زیرزمینی را داریم ادامه خواهد داشت.

وی تأکید کرد: طرح‌های صنعت نفت دارای یک اشتغال پایدار است و می‌تواند مولد باشد. اجرای این طرح‌ها نیازمند همراهی است که در رأس اون مردمی‌کردن اقتصاد سرزمین قرار دارد. با روی کار آمدن دولت سیزدهم کارها مهمی را شروع کردیم تا اقتصاد مردمی شود. باید مردمی‌کردن اقتصاد را به بلوغ خود برسانیم و با آماده‌کردن قوانین و تسهیلات، قسمت خصوصی درون میدان شود.

وی به استفاده از توان سایر قسمت‌ها در توسعه میادین نفت و گاز و استفاده از توان شرکت‌های علم‌بنیان در صنعت نفت نشانه کرد و گفت: شرکت‌های علم‌بنیان می‌توانند در قسمت صنعتی درون عمل شوند. موانع توسعه آزادگان جنوبی در دولت سیزدهم برداشته شد و از سال قبل تا کنون ۲۰ حلقه چاه جدید در این میدان حفاری شده و ۷۰ درصد دکل حفاری را افزایش دادیم.

وی با بیان اینکه تولید از میادین مشترک غرب کارون به ۵۷۰ هزار بشکه تولید روزانه می‌رسد، افزود: تمام مطالعات بین‌المللی قبل را به کار گرفتیم و مشخص شد برای توسعه این میدان ۷ میلیارد دلار اندوخته‌گذاری نیاز است. با توجه حجم بالای اندوخته، تصمیم بر  این شد تا ۲.۵ میلیارد آورده اولیه باشد و با تولید زودهنگام مابقی اندوخته موردنیاز فراهم‌ خواهد شد. با اجرای این طرح ۲۳ هزار نفر شغل ساختن خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۶ بانک و ۶ شرکت اکتشاف و تولید در این طرح درون شدند، گفت:  شرکت دشت آزادگان اروند در منطقه آزاد اروند ساخت شده و در حال اخذ مجوز از بانک مرکزی هستیم .

معاون وزیر نفت به وجود شرکت‌های عظیم پتروشیمی در طرح‌های بالادست نفتی برای ضمانت خوراک موردنیاز نشانه کرد و افزود: بخشی از اندوخته‌گذاری انجام شده و تفاهم‌نامه‌هایی نیز امضا شده است. در علم‌بنیان‌شدن بالادست صنعت نفت وابسته عقب‌ماندگی هستیم و در شرکت مردمی نفت باید تشخیص دهیم این شرکت‌ها توانایی چه کاری را دارند. ۵۵ میلیون یورو و یک هزار میلیارد تومان پروژه به دانشگاه‌ها داده شده است.

وی با نشانه به اینکه در حال آماده ۱۰۰ شناور خارجی داریم و ۱۰۰ درصد شناورهای ما خارجی است و ۵۰ درصد کارکنان اون نیز خارجی است، گفت: حقوق سالانه و ارزش قرارداد این شناورها چقدر است؟ ایران که توان ساخت ناوهای جنگی را دارد آیا نمی‌تواند شناورهای پشتیبانی را بسازد؟

وی با نشانه به اینکه روزانه ۴ تا ۵ هزار یورو روزانه برای این شناورها پرداخت می‌شود، افزود: ۲۰۰ میلیون یورو ارز از سرزمین خارج می‌شود. اندوخته‌گذاری یک میلیارد یورو برای ساخت ۱۰۰ شناور نزد‌بینی‌شده است و هر شناور ۴۰ نفر اشتغال دارد که به معنای ۴ هزار نفر شغل مستقیم ساختن خواهد کرد.

وی ادامه داد: باید زنجیره بانکرینگ را توسعه دهیم تا کشتی‌های عبوری به‌جای فجیره به قشم بیایند.

منبع: ایرنا

 

[ad_2]