چگونه هزینه انتقال نفت ناپخته به پالایشگاه‌های تهران و تبریز کم می‌شود؟

[ad_1]

مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت مردمی نفت ایران گفت: با استفاده از سوآپ نفت قزاقستان از راه ایران، هزینه انتقال نفت ناپخته به پالایشگاه‌های تهران و تبریز کم می‌شود.
به شرح صفحه اقتصاد، موقعیت استراتژیک ایران در خاورمیانه در سنجیدن با سایر کشورهای همسایه بی‌نظیر است. ایران از یک سو به کشورهای آسیای میانه و کنار دریا فارس از راه حدود یک هزار کیلومتر کنار دریا دریای خزر در ارتباط است و از سوی دیگر در جنوب خود حدود ۵ هزار کیلومتر کنار دریا با قابلیت دسترسی به آب‌های آزاد دارد.
از سوی دیگر شبکه خط‌ ها لوله نفت و گاز ایران در سراسر سرزمین پهناور شده و به نام شبکه‌ای منسجم ارتباط را از شمال تا جنوب سرزمین آماده کرده است.

خط‌ ها لوله‌ای که با هدف اصلی تامین سوخت مورد نیاز سرزمین احداث شده تا نفت و گاز تولیدی در جنوب را به مقاصد مصرف که زیادتر در شمال و غرب سرزمین متمرکز هستند برسانند.

با این حال این مزایا می‌تواند در موارد دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرند تا علاوه بر کاهش هزینه‌های سرزمین، حقوق نیز به دنبال داشته باشد.

یکی از این موارد، سوآپ نفت از کشورهای کنار خزر به دریا فارس است. موضوعی که از سال‌ها قبل در سرزمین مورد توجه بوده و ساختن زیرساخت‌های واجب در بندر نکا برای دریافت و تخلیه نفت نیز علامت می‌دهد ایران بیش از یک دهه است که به دنبال سوآپ نفت و استفاده از مزایای اون است.

البته سوآپ نفت در تمام این سال‌ها و در دولت‌های مختلف مغفول بوده و زیرساخت‌های بندر نکا نیز بلااستفاده باقی مانده‌اند.

با این حال دولت سیزدهم که با اولویت توسعه همکاری با کشورهای همسایه و رواج دیپلماسی انرژی بدون گره‌زدن اون به برجام روی کار آمده، استفاده از این ظرفیت را در دستور کار خود قرار داده است.

از همین رو، سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران هفته قبل و در مسافرت به سرزمین قزاقستان، با نشانه به اینکه از حدود ۱۰ سال نزد روند سوآپ نفت بین ایران و قزاقستان شروع شده بود، گفت: اما در ادامه به سبب مشکلاتی متوقف شد و الآن در مسافرت به این سرزمین توافق در این باره به دست آمد.

وی تاکید کرد که سوآپ نفت قزاقستان علاوه بر کاهش هزینه ترانزیت نفت ایران از جنوب به شمال برای تامین خوراک پالایشگاه‌های تهران و تبریز موجب می‌شود که یک حق سوآپ نیز به ایران وابستگی بگیرد و یک بازی دو سر برد برای سرزمین است.

در واقع، ایران با سوآپ نفت قزاقستان علاوه بر آنکه درجه خود را در مناسبات انرژی منطقه و دنیا توسعه خواهد داد همچنین از مزایای اقتصادی اون نیز استفاده می‌برد.

محسن قمصری، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت مردمی نفت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با تاکید بر اینکه سوآپ نفت بین دو سرزمین یک پازل است، گفت: با سوآپ نفت قزاقستان از راه ایران می‌توانیم نفت را در پالایشگاه‌های شمالی مصرف کنیم و در مقابل نفت تولید شده در جنوب را صادر کنیم.

وی با نشانه به اینکه با این کار هزینه حمل نفت به شمال سرزمین برای پالایش در پالایشگاه‌های تهران و تبریز کاهش پیدا می‌کند، افزود: تنها در یک مورد، کاهش هزینه و مصرف برق در تلمبه‌خانه‌های انتقال نفت را شاهد خواهیم بود.

به گفته مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت مردمی نفت ایران، با این کار هزینه تمام شده تولید فرآورده‌های نفتی در سرزمین کاهش پیدا می‌کند.

قمصری ادامه داد: همچنین ایران به‌ازای سوآپ نفت قزاقستان مبلغی به نام سوآپ فی دریافت خواهد کرد.

وی البته تاکید کرد که با توجه به وجود محدودیت ایران برای صادرات نفت به سبب تحریم‌ها، قزاقستان باید مشتری نفت خود را معرفی کند تا سوآپ نفت این سرزمین، خللی در صادرات نفت ایران و حجم اون نداشته باشد.

مدیر اسبق امور بین الملل شرکت مردمی نفت ایران گفت: برای کاهش این صدمه در جریان سوآپ، قزاقستان باید خودش بازار بیاورد.

وی افزود: اگر سوآپ را به ترانزیت تبدیل می‌کردیم خوب تر بود زیرا مسئولیتی برای فروش و صادرات نفت از سوی ایران وجود نداشت.

قمصری با نشانه به اینکه ایران زیرساخت واجب برای سوآپ و یا ترانزیت نفت کشورهای کنار دریای خزر را دارا است، ادامه داد: در بندر نکا زیرساخت مناسبی وجود دارد که امکان دریافت و انتقال نفت تا تهران را دارد.

به گفته قمصری این زیرساخت‌ها زیادتر از ۱۰ سال است که ساختن شده، اما از اون استفاده نشده است.

وی تاکید کرد: باید از مزیت سرزمینی ایران که سال‌ها مغفول مانده است، استفاده کنیم.

منبع: ایرنا

[ad_2]