کاهش 50 درصدی واردات گوشی به سرزمین ؛ اشتباه محاسباتی گمرک!

[ad_1]

گمرک سرزمین در شرایطی خبر از کاهش 50 درصدی واردات گوشی به سرزمین داده که به نظر یک اشتباه محاسباتی در این آمار وجود دارد.

آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران از واردات گوشی دنبال به سرزمین در شش ماهه نخست سال حاکی از این است که واردات گوشی نسبت به بازه مشابه در سال قبل با کاهشی پنجاه درصدی مواجه شده است. اما این آمار چه ایرادی دارد؟

زیادتر بخوانید: واردات گوشی‌های بالای 600 دلار آزاد می‌شود؟

کاهش 50 درصدی واردات گوشی به سرزمین

بنابر شرح جدید گمرک که با عنوان «معامله خارجی سرزمین از ۵۰ میلیارد دلار گذشت» در سایت رسمی این سازمان منتشر شده است، اینگونه اعلام شده که میزان واردات گوشی دنبال در شش ماهه نسخت سال جاری رقمی معادل 867 میلیون دلار بوده، این در حالی است که واردات این محصولات در سال قبل بدون در نظر گرفتن رویه واردات مسافری، ارزش تقریبی 1.8 میلیارد دلاری داشته و به همین سبب این کالا در سال 1400 در صدر اقلام وارداتی جای گرفته بود. در حال آماده اما بنابر آمار گمرک، گوشی‌های دنبال در درجه پنجم اقلام وارداتی به سرزمین جای گرفته‌اند.

این کاهش واردات گوشی را مقامات صنفی و انجمن واردکنندگان موبایل نیز تایید کرده‌اند. با این وجود خبرگزاری مهر مدعی است که این آمار شگفت آور است و بنابر بررسی‌های میدانی انجام شده توسط این رسانه خبری دولتی، در حال آماده بازار موبایل ایران با هیچ کمبود شدیدی در عرضه مواجه نیست!

کاهش 50 درصدی واردات گوشی به کشور ؛ اشتباه محاسباتی گمرک!

مهر به تعریف از برخی کارشناسان این حوزه نوشته که اشتباه محاسباتی گمرک در این است که گمرک از اردیبهشت ماه 1401 به سبب تغییرات جهانی، کد تعرفه جدیدی برای گوشی‌های هوشمند تعریف کرد، اما از آنجا که بسیاری از واردکنندگان نزد از این تاریخ با کد تعرفه کهنه نسبت به ثبت توصیه اقدام کرده بودند، کد کهنه نیز فعال باقی ماند.

بر این پایه ین احتمال وجود دارد که گمرک در اعلام آمار دقیق واردات گوشی به سرزمین در 6 ماه ابتدایی 1401، اشتباها تنها یکی از کدهای تعرفه را در نظر گرفته باشد. البته که بروز چنین اتفاقی باید فراوان بعید باشد، اما بررسی جزئیات دقیق آمار واردات در وبسایت این سازمان احتمال بروز این اتفاق را نیرومند کرده است.

به بیان دیگر، نزد از شروع سال 1401، کد تعرفه ۸۵۱۷۱۲۱۰ در گمرک برای واردات موبایل فعال بود و آمار رسمی درباره میزان واردات گوشی به سرزمین از راه این کد تعرفه مورد محاسبه قرار می‌گرفت، اما از نیمه اردیبهشت ماه سال جاری، کد تعرفه جدید ۸۵۱۷۱۳۹۰ برای واردات گوشی در نظر گرفته شد.

حال با بررسی جزئیات آمار واردات کالا به سرزمین در شش‌ماهه ۱۴۰۱ مشخص می‌شود که بیش از ۸۶۶ میلیون دلار برای میزان واردات کالا با کد تعرفه کهنه (۸۵۱۷۱۲۱۰) ثبت شده، اما در آراستگی تعجب ابداً هیچ کمی برای واردات کالا با کد تعرفه (۸۵۱۷۱۳۹۰) ثبت نشده است؛ این در حالی است که بسیاری از واردکنندگان با کد تعرفه جدید اقدام به واردات کرده و کالای خود را در همین زمان ترخیص کرده‌اند، عدم احتساب این دسته از واردات کالا خود به تنهایی گواه اشتباه محاسباتی گمرک در اعلام آمار واردات گوشی تلفن‌دنبال است.

با این حساب و در صورتی که میزان واردات گوشی با کد تعرفه جدید در نظر گرفته شود، بعید نیست اختلاف مورد گفت و گو کاسته شود و بار دیگر موبایل در صدر اقلام وارداتی سرزمین قرار گیرد.

زیادتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص کاهش 50 درصدی واردات گوشی به سرزمین چیست؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی در میان قبل و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

[ad_2]