کسری بودجه شدیدی سال آینده خواهیم داشت

[ad_1]

تحلیلگر اقتصادی براین اعتقاد است: بودجه ای که امسال به شکل ریاضتی و محدود بسته شد سال آینده نیز حتما اینگونه است و امکان پذیر نیست که بخواهد اتفاق خاصی در اون بیفتد. به دلیل اینکه محافظت و تعمیر و اصلاح زیرساخت ها در حوزه نفت، آب و برق وابسته مشکلات اساسی هستیم.

حمید حاج اسماعیلی تحلیلگر اقتصادی در گفتگوی اختصاصی با صفحه اقتصاد، در خصوص ویژگی های بودجه 1402 گفت: این نکته را نشانه کنم که هنوز جزئیات برنامه هفتم توسعه مشخص نشده و فقط کلیات در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شده به همین دلیل تلفیقی به لحاظ برنامه و اجرا باید بین بودجه سال آینده و برنامه هفتم که سال اول اون سال آینده است وجود داشته باشد. اگر غیر از این باشد وابسته مشکل 6 برنامه قبلی می شویم که اثرگذاری مثبتی در سرزمین نداشت و نتوانستیم به درستی برنامه ها را اجرا و عملیاتی کنیم.

سازمانبرنامهوبودجه

وی ادامه داد: زمان زیادی که به دلیل کاهش درآمدهای نفتی و افزایش هزینه ها در سرزمین وابسته کسری بودجه جدی شدیم. به همین دلیل سال آینده چشم انداز خوبی برای تامین منابع بودجه وجود ندارد. با توجه به هزنیه هایی دولت حتما افزایش هزینه های سال آینده قطعی است.

او تصریح کرد: بودجه ای که امسال به شکل ریاضتی و محدود بسته شد سال آینده نیز حتما اینگونه است و امکان پذیر نیست که بخواهد اتفاق خاصی در اون بیفتد. به دلیل اینکه محافظت و تعمیر و اصلاح زیرساخت ها در حوزه نفت، آب و برق وابسته مشکلات اساسی هستیم و به منابع زیادی نیاز داریم. اینها قسمت جدی است که برای سال آینده امکان حذف اون وجود ندارد. اگر این اتفاق افتد در سال آینده به لحاظ خدمات عمومی که در سرزمین می خواهیم ساختن کنیم مشکلات جدی خواهیم داشت.

حاج اسماعیلی بیان کرد: هنگامی رواج در سرزمین نباشد و سازوکار جدی برای کوشش های کسب و کار در سرزمین وابسته مشکل شود می تواند منابع مالیاتی ما هم وابسته مشکل مقاومت شود. امسال به لحاظ وضعیت مالیاتی ما شرایط و رشد خوبی داشتیم و همه اون مبلغی که در بودجه هدفگذاری شده پژوهشگر می شود. چونکه اول سال نیمی از اون براحتی پژوهشگر شده است. برای بقیه تامین بودجه سرزمین منابعی را نداریم حتی گفت و گو درآمدهای نفتی فراوان با اما و اگرهایی روبرو شده که زیرساخت ها وابسته مشکل است و نیاز به تعمیر و تعویض دارد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: با توجه به جنگ اوکراین و روسیه شاهد هستیم که نفت ارزانی را روسیه به بازار عرضه می کند که همین امر برای ما مشکل ساز است. به نظر من، سال آینده نیز وضعیت منابع بودجه بدتر از امسال است. به دلیل اینکه کسری سال آینده قطعا نسبت به کسری امسال زیادتر است. هنوز درون سال آینده نشدیم گفت و گو دستمزدها وابسته بازنگری شده و این اولین باری که کاملا جدی و رسمی حقوق کارمندان و بازنشستگان دولتی را مورد بازنگری قرار دادیم که برای شرایط مقاوم اقتصادی که سرزمین با اون مواجه شده و فشار به خانواده های حقوق بگیر درون شده است.

وی گفت: سال آینده به دلیل همین وضعیت کمبود درآمدها تورم بالایی را شاهد خواهیم بود. در این شرایط تدبیر ای نداریم جز اینکه افزایش حقوق را مدنظر قرار دهیم که با افزایش حقوقها نیز تورم بالا را داریم. این یک جریان فراوان خطرناکی در حوزه اقتصادی در ایران که همه برنامه های سرزمین را بهم ریخته است.

حاج اسماعیلی بیان کرد: به نظر من، راه تعامل سیاسی و راه گفتگو و مشارکت برای همکاری مردم بهترین راهکار برای شرایط اقتصادی در سال آینده است. دولت باید از همین الان بتواند شرایط را در درون از راه گفتگو و تسهیل گری برای مشارکت مردم در حوزه های اقتصادی و همکاری با دولت آماده کند و در عین حال همین مبنا را با کشورهای دیگر انجام دهد. به دلیل اینکه این شرایط مقاوم تر می شود و دورنمای برجام هم با شرایطی که اتفاق افتاده و جو سیاسی که در دنیا علیه سرزمین فرماندار است، امکان اینکه این توافق تا آخر سال شکل گیرد نزدیک به صفر است. همچنین شرایط تحریمی شدیدتر شده و درآمدهای دولت نیز افزایش نیافته است و نگرانی برای هزینه های زیادتر در سال آینده وجود دارد. سال آینده نیز بودجه وابسته کسری بزرگی خواهد بود که در قبال این کسری تورم را نیز داریم مگر اینکه تا آخر سال اتفاق خاصی مخصوصاً در حوزه سیاسی در تعامل ایران با کشورهای خارجی چهره دهد که فراوان خوشبین نباید به این داستان باشیم.

حمید حاج اسماعیلی تحلیلگر اقتصادی
حمید حاج اسماعیلی تحلیلگر اقتصادی

حاج اسماعیلی در آخر در خصوص اینکه سال آینده رشد اقتصادی نیز نخواهیم داشت خاطرنشان کرد: ایمن باشید سال آینده وضعیت اقتصادی حتما بدتر از امسال است چون بر پایه علائم و دورنمایی که چشم انداز سال آینده را تعیین می کند صحبت می کنیم. سال آینده چه اتفاقی می افتد؟ ما نتوانستیم منابع جدیدی برای ردیف بودجه غیر مالیات ها تعریف کنیم. در حوزه نفت هم وابسته نوسان جدی در 3-2 ماه قبل شدیم. شرایط جنگ اوکراین به وضعیت صدور و صادرات نفت ما کمکی نکرد. در عین حال خود زیربنا و زیرساخت های شرایط استخراج نفت نیاز به اندوخته گذاری دارد. به دلیل اینکه باید تعمیر کنیم و آنها را تعویض قطعه کنیم. در اون قسمت ها هم نتوانستیم اندوخته گذاری درستی انجام دهیم و این می تواند نگرانی ها را برای سال آینده زیادتر کند.

[ad_2]