کشف باریم در دو سیاره فراخورشیدی

[ad_1]

دانایان اخیراً خبر از کشف باریم در دو سیاره فراخورشیدی داده‌اند، در حالی که در جو سیارات فراخورشیدی معمولاً عناصری همانند اکسیژن، کربن و هیدروژن وجود دارد.

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ وی‌ال‌تی (VLT) در رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) به تازگی خبر از کشف باریم در دو سیاره فراخورشیدی داده‌اند. در این خبر آمده است، دو سیاره فراخورشیدی وجود دارد که علاوه بر ویژگی‌های شگفت آور‌و‌غریبی همانند ابرهای فلزی که از اون‌ها فلزات مایع می‌بارد، در جو خود یکی از سنگین‌ترین عناصر یعنی باریم (Ba) را دارند.

زیادتر بخوانید: شروع به کار رصدخانه مردمی ایران با نورگیری تلسکوپ 3.4 متری بومی

کشف باریم در دو سیاره فراخورشیدی

بر پایه بررسی علمی جدیدی که این گروه در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر کرده، باریم سنگین‌ترین عنصری محسوب می‌شود که تا به امروز در جو یک سیاره فراخورشیدی پیدا شده است. حتی در جو زمین، اتم‌های باریم به دلیل سنگینی فراوان فراوان اون معروف و معمولا با عناصر دیگر ترکیب شده تا موادی همانند مایعات حفاری چاه‌های نفت، ابزار شیشه‌سازی و رنگ ساخته شود.

در واقع، نام باریم، از کلمه یونانی barys گرفته شده که به معنای «سنگین» است. بنابراین، کشف این عنصر در جو یک سیاره فراخورشیدی، که معمولاً عناصر سبک‌تری همانند اکسیژن، کربن و هیدروژن در اون وجود دارند، فراوان جذاب و غیرمنتظره است.

این دو سیاره فراخورشیدی با اسامی WASP-76b و WASP-121b نام‌گذاری شده‌اند، هر دوی اون‌ها در گروه سیاره مشتری‌های فوق داغ قرار می‌گیرند. در حالی که اندازه اون‌ها با سیاره مشتری، غولی که 11 برابر عظیم‌تر از زمین است، برابری می‌کند، اما دمای سطح اون‌ها به بیش از 1000 مقام سلسیوس می‌رسد. این دمای فراوان فراوان به دلیل نزدیکی این سیارات به ستاره‌های میزبان خود است.

کشف باریم در دو سیاره فراخورشیدی
تصویری هنری از بارش باران آهن در سیاره فراخورشیدی در شب

اخترشناسان بر این عقیده هستند که این فاصله نزدیک، دلیل داشتن ویژگی‌های شگفت آور و غربی در این سیارات شده است. به نام مثال در WASP-76b شاهد چیز تازه‌ای به نام باران آهن هستیم. بنابراین وجود این چیز تازه‌ها دلیل تبدیل شدن اون‌ها به هدفی عالی برای مشاهدات جوی شده است.

«توماس آزودو سیلوا»، اخترشناس دانشگاه پورتو در پرتغال که پژوهشگر اصلی این تحقیق نیز هست، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این اتفاق در واقع یک کشف تصادفی بوده و ما به دنبال باریم نبودیم و با توجه به اینکه هیچ وقت چنین چیزی تا به حال در هیچ سیاره فراخورشیدی دیگری دیده نشده بود، باید بررسی می‌کردیم که این باریم واقعا از سیاره به دست آمده است یا خیر».

زیادتر بخوانید:

نظر شما درباره کشف باریم در دو سیاره فراخورشیدی چیست؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما در بین گذاشته و اخبار تکنولوژی را با جونی دنبال کنید.

[ad_2]