گاز پروپان (LPG) چیست؟

[ad_1]

سلب وظیفه: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و
تحریریه مسئولیتی
درباره محتوای اون ندارد.

پروپان یا LPG یکی از فراوردهای نفتی است که در شرایط استاندارد حالت گازی دارد. گاز پروپان اولین بار در سال ۱۹۱۱ به نام سوخت و بصورت تجاری مورد استفاده قرار گرفت. گاز پروپان یک سوخت پاک محسوب میشود. زیرا الودگی نتیجه از سوختن این گاز فراوان ناچیز است. گاز پروبان کاربرد های فراوانی در صنعت و مصارف خانگی دارد. پروپان همچنین در صنایع شیمیایی، دارویی و محصولات غذایی نیز استفاده می شود.

پروپان در زیادتر سرزمین ها از محبوبیت بالایی بر خودار است. به همین دلیل بسیاری از کشورهای دنیا دارای زیرساخت های پروپان هستند. استفاده از این گاز فراوان راحت و بصرفه است به همین دلیل از ان در هتل ها رستوران ها و اماکن صنعتی که به گاز طبیعی شهری دسترسی ندارند استفاده میشود. نقطه ضعف اصلی پروپان این است که باید در شرایط خاصی ذخیره شود تا برای وقت طولانی دوام بیاورد. برای حداکثر وقت تاریخ محافظت، پروپان باید در دمای زیر ۵۰ مقام فارنهایت، دور از روشنایی مستقیم خورشید و دور از مقام حرارت شدید همانند دمای فراوان بالا یا پایین محافظت شود.

خواص شیمیایی گاز پروپان (LPG)

پروپان بر دلیل‌ پالایش نفت ناپخته و گاز طبیعی ساختن میشود. سپس این گاز فشرده میشود تا به حال مایع تبدیل شود. به پروپان گاز مایع نیز می گویند. پروپان گازی بی رنگ و بی بو است . به همین دلیل به این گاز کمی اتان تیول اضافه میشود تا گاز مایع بودار شود این کار دلیل می شود اگر پروپان نشت کند به راحتی قابل تشخیص باشد.
پروپان نیز همانند دیگر آلکان ها یک ماده اشتعال پذیر است.این بدان معناست که این گاز میتواند در وجود گرما و اکسیژن بسوزد. و انرژی زیادی را بصورت گرما آماده کند. از همین رو از پروپان زیادتر به نام سوخت استفاده میشود.

کاربرد گاز پروپان (LPG)

گاز پروپان به دلیل استفاده اسان یکی از بهترین گزینه های خانه ها، هتل ها و یا مناطق مسکونی هستند که به گاز شهری دسترسی ندارند.این گاز به دلیل نقطه جوش پایین به راحتی دوباره کردن شیر گاز از درون سیلندر بصورت گاز خارج میشود. همچنین حمل و تعریف گاز LPG نسبت به دیگر مواد نفتی و گازی فراوان اسان تر است و ان مناسب مناطق دور افتاده می کند.
علاوه بر استفاده های خانگی از گاز LPG برای احتراق خوب تر ماشین های دیزلی سنگین نیز بهر می گیرند. گاز پروپان به دنبال گازوییل درون سیلندر ماشین میشود. این گاز دلیل نیشود تا گازوییل خوب تر بسوزد و شدت گرما و انرژی بیشتری ازاد کند این یعنی احتراق در موتور بهینه تر میشود و دلیل افزایش گشتارو موتور و قدرت موتور ماشین میگردد.همچنین از این روش در کشتی ها عظیم تجاری نیز استفاده میشود.

سوخت اتومبیل

گاز پروپان (LPG) چیست؟

گاز LPG هر روز زیادتر از دیروز در صنعت اتومبیل به نام سوخت استفاده میشود. بطور مثال در سرزمین های امریکای شمالی و بخصوص ایالات متحده امریکا بیش از ۴۵۰۰۰۰ ماشین های صنعتی همانند لیفتراک از گاز پروپان به نام سوخت استفاده می کنند. از طرفی طبق اخرین اماری که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد حدود ۱۳ میلیون اتومبیل در سر تاسر دنیا از گاز پروپان به نام سوخت اصلی استفاده می کردند این امار امروزه قطعا وابسته تغیراتی شده و روند افزایشی قابل توحه ای را تجربه کرده است. پروپان امروزخ تبدیل به سومین سوخت پر مصرف اوتومبیل های سواری تبیل شده است.

استاندارد های گاز پروپان

استاندارد های گاز پروپان در همه سرزمین ها یکسان نیست و نقریبا هر کشوری استاندارد مخصوص به خود را دارد اما مهترین استاندارد های پروپان را ایالات متحده،کانادا و اروپا دارند. پروپانی که در امریکا مصرف میشود از استاندارد HD5 پیروی می کند این استاندارد بیان می کند که گاز پروپان می تواند حداکثر ۵ درصد گاز بوتان را در قلب خود داشته باشد.این استاندارد در کانادا به ۱۰ درصد گاز بوتان و در اروپا ۳۰ درصد گاز بوتان است.
گاز پروپانی که در سرزمین های اسیایی من جمله ایران مصرف میشود درصد فراوان زیادی از بوتان را دارد.

حمل و تعریف و ذخیره سازی گاز پروپان (LPG)

گاز پروپان (LPG) چیست؟

حمل و تعریف گاز پروپان را با ماشین ها مخصوص، قطار و کشتی انجام می دهند. در حمل و تعریف گاز پروبان به دلیل قابلیت اشتعال باید از استاندارد های مخصوصی را رعایت کرد. این استاندار ها شامل نحوه انتقال،استاندارد مخزن گاز و … میشود.
راه ای زیادی برای استفاده از گاز پروپان یا LPG وجود دارد. ساده ترین راه استفاده از LPG سیلندر های گاز ۱۱ کیلیویی ( کپسول گاز) یا پیکنیک های مسافرتی است. اما برای استفاده در ابعا صنعتی و یا استفاده در مراکز تفریحی و یا ویلا ها استفاده از کپسول های گاز به دلیل حجم استفاده فراوان راهکار بصرفه و درستی نیست. برای حل این مشکل از مخزن گاز های با ظرفیت بیش از ۵۰۰ کیلوگرم استفاده می کنند.این مخزن ها با استاندارد های مشخصی ساخته میشوند.
برای خرید و مشاوره در زمینه مخزن های گاز مایع می توانید از راه این لینک  به وب سایت کمپرسور حسنی سر بزنید. کمپرسور حسنی فروشنده انواع مخزن های گاز LPG با استاندارد و رعایت تمامی نکات ایمنی است.

شرکت کمپرسور حسنی سابقه درخشانی در زمینه ساخت مخازن تحت فشار  و پمپ باد های صنعتی دارد و با پشتوانه و علم فراوان در امر ساخت مخازن تحت فشار، مخزن های گاز مایع را نیز برای مصارف صنعتی و مسکونی همانند ویلا، باغ و باغچه  را با تأییدیه نامه شرکت بازرسی و اداره تولید می کند.

[ad_2]