۳ راه ساده برای تغییر نگرش و بهبود سلامت جاری

[ad_1]

نگرش شما به دنیا می تواند دلیل‌ عظیمی برای سلامت جاری تان داشته باشد.

همه چیز از طرز فکر ما شروع می شود. این طرز فکر ما است که نحوه ی زندگی ما را تعیین می کند و بنابراین می تواند سلامت جاری ما را نگه داری کند.

در ادامه ۳ روش ساده به شما معرفی خواهیم کرد که با استفاده از اون ها می توانید کم کم نگرش خود را تغییر دهید.

istockphoto 1319763211 612x612 1

۱- از تصویرسازی ذهنی استفاده کنید

تصویرسازی های ذهنی تان از وضعیت سلامت جاری تان از با ارزش و مهم بودن فراوان زیادی در چگونگی دید شما به این داستان و نحوه ی تجربه ی اون دارد.

افسردگی، اضطراب و همه ی عواطف مشابه اون ها معمولاً بر دلیل‌ استفاده از توصیفات و تشبیهات غم زده به وجود می آیند. البته برای مواقع خاصی و همچنین برای بیان حال بد خود و اثری که بر ما دارد، واجب و سودمند هستند. اما اگر تنها چیزی که استفاده می کنیم و می بینیم این تصویرسازی های تاریک و تار باشد، پس روشنایی و رنگ چطور به درون ذهن مان راه یابند؟

در گفت و گو تصویرسازی های ذهنی از وضعیت سلامت جاری، اگر ذهن خود را منظره‌ ی فیلمبرداری مجسم کنید، افکارتان هم تصاویری خواهد بود که دوربین می گیرد.

شما کارگردان این فیلم هستید و کنترل همه چیز در دست شما است.

هر چه زیادتر از تصاویر منفی دوری کنید، رنگ و شور بیشتری امکان ورود می یابد و در نتیجه، تصاویر روشن تر می شوند و حس کنترل بیشتری پیدا می کنید.

برای داشته باشید که شما کارگردان تمرکز و تصویرسازی های ذهنی تان هستید، به همین سبب هر چقدر دلتان می خواهد از این تصاویر بسازید، اما اجازه ندهید تاریک و تار و غم زده باشند.

این تصویرسازی ها را با شور انجام دهید، سپس پرده ها را کنار بزنید و اجازه دهید تصویری که ساخته اید اثرش را بگذارد.

825a3434 bb55 4887 897b ccbff209df14 1

۲- به جای کلمات منفی از کلمات مثبت استفاده کنید

همچون تصویرسازی های ذهنی، کلماتی هم که با اون ها خود را تغذیه می کنیم، آنچه برای دیگران روایت می کنیم و آنچه برای خود تعریف می کنیم، حس ما نسبت به خودمان را تعیین می کنند.

اگر به خودتان بگویید که آدم بی ارزشی هستید، روز خود را با نگرانی و ناامیدی شروع می کنید.

اگر به خودتان بگویید که زیر بار این شکنجه ی ذهنی نخواهید رفت و در وجودتان عزم و تصمیم دارید و از اون استفاده خواهید کرد، روزتان را با شادی و اطمینان به نفش شروع خواهید کرد.

مخلص سخن اینکه اگر دائماً به خودتان کلمات و عبارت های منفی و تحقیرآمیز بگوید، حس فراوان بدی پیدا خواهید کرد.

اما اگر به جایش، دائماً از کلمات و عبارات تشویق کننده و قدرت قسمت استفاده کنید، با فکری مثبت تر و با تصمیم، با روز خود مواجه می شوید.

زمانی درگیر طرز فکر منفی می شوید، اینگونه با اون برخورد کنید: بس کنید و از جایگزین صحیح استفاده کنید.

مثلاً:

  • الهام گرفتن به جای سنجیدن
  • دوست داشتن خود به جای تنفر از خود
  • رضایت به جای کامل و بی نقص بودن
  • شجاعت به جای ناامیدی
  • شهامت به جای تندی و تلخی
  • شاکر بودن به جای حسادت
  • تمرکز به جای خوف
  • عمل به جای نشخوار ذهنی
  • تصمیم به جای شرم

pensive millennial indian girl sit on couch at home look in distance thinking pondering thoughtful young ethnic woman lost in thoughts feel stressed suffer from depression or emotional breakdown stockpa

۳- از حمله به خود دوری کنید

این انس می تواند ریشه در کودکی یا اشتباهات مان یا حس شرم و گناهی باشد که هم سن و سالان، پدر و مادر، جامعه یا حتی خودمان به خودمان داده ایم.

هر چقدر هم که بر روی ارتقاء و دگرگونی سلامت جاری خود کار کرده باشیم، واقعیت این است که برخی روزها کارها طبق برنامه نزد نمی رود، ناخواسته خرابکاری می کنیم، یا زبان مان می گیرد یا روی زمین می افتیم.

در این لحظات است که حس گناه درون سرمان به ما حمله می آورد و تلاش می کند که سد نگرانی را بشکند و اجازه دهد ذهن مان غرق در منفی بافی، حس شرم و تنفر از خود شود.

باید به خود یادآوری کنیم که اشتباه کردن امری طبیعی است و همینطور نقطه ای که باید دست به انتخاب بزنیم.

ما می توانیم تصمیم بگیریم که از اشتباه خود درس بگیریم و به آموخته هایمان اضافه کنیم.

می توانیم به اشتباه مان به چشم دانشی که کسب کرده ایم دید کنیم و از اون به نام فرصتی برای توقف در راه خود استفاده کنیم تا نفس جدید کنیم و همه چیز را از جدید بچینیم.

یا می توانیم تسلیم شدن در برابر مشکلات روانی خود و فروپاشی را انتخاب کنیم. می توانیم به اشتباه مان به چشم یک پسرفت دید کنیم و تمرکزمان را از دست بدهیم و دست از تلاش برداریم.

برای غلبه بر این عواطف مخرب، باید صدای بلندتر درون سرتان باشید و به خودتان یادآوری کنید که از اشتباهات تان درس های بیشتری می گیرید تا از موفقیت هایتان.

بنابراین به جای تسلیم شدن در برابر این افکار منفی، از جا برخیزید و از هر اشتباهی که می کنید و هر روز بدی که تجربه کرده اید، درسی بگیرید و به آموخته هایتان اضافه کنید.

سپس از اون، علیرغم چیزی که خوف ها و اضطراب هایتان تلاش دارند به شما بگویند، بار دیگر می توانید از دانشی که کسب کرده اید استفاده کنید و از این لحظات دشوار با اطمینان بیشتری نسبت به توانایی های خود و با دید شفاف تری عبور کنید.

اینکه دیگران چه فکری می کنند را یاد بردن کنید و تمرکزتان را بر روی استقامت، شجاعت و شهامت خود بگذارید تا به تلاش ادامه دهید. حمله به خود نتیجه ای جز وقت خراب کردن ندارد.

برای داشته باشید که تغییر نگرش امری تدریجی و یک فرآیند است

این کار به صرف وقت، حوصله و تلاش نیاز دارد و به تغییر اون به چشم یک چیز غیرممکن دید نکنید. ابداً اینگونه نیست.

این قدم ها و درس های کوچک هستند که طرز فکر شما را می سازند.

این واقعیت را به خود بقبولانید که این شما هستید که تمرکزتان را کنترل می کنید و این شما هستید که تصویرسازی های ذهنی تان را انجام می دهید.

خودتان را ببخشید و به زندگی و مسیری که در حال طی اون هستید فرصتی را دهید که شایستگی اش را دارند.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *