۵ نوشیدنی انرژی‌زا که جایگزین مناسبی برای قهوه هستند

[ad_1]

قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌ها در سراسر دنیا است و فراوان هم تندرست به شمار می‌رود. این نوشیدنی دارای آنتی‌اکسیدان‌های زیادی است که به معالجه بیماری‌های مختلفی کمک می‌کنند.

به شرح وقت سحر به تعریف از مجله دیجی کالا: قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌ها در سراسر دنیا است و فراوان هم تندرست به شمار می‌رود. این نوشیدنی دارای آنتی‌اکسیدان‌های زیادی است که به معالجه بیماری‌های مختلفی کمک می‌کنند.

بسیاری از مردم به جستجو این نوشیدنی می‌روند تا از فواید اون استفاده‌مند شوند و سطح انرژی خود را افزایش دهند. ولی مشکلی که وجود دارد این است که زیاده‌روی در مصرف قهوه نه‌تنها به سلامتی صدمه می‌رساند، بلکه منجر به حس خستگی و کمبود انرژی هم می‌شود.

قهوه کافئین دارد و این ماده‌ی غذایی می‌تواند انرژی بیشتری به شما بدهد. خوردن کمی قهوه در سحر ممکن است به شما کمک کند تا روز پرانرژی‌تری داشته باشید، ولی هیچ وقت نباید در مصرف اون زیاده‌روی کنید، زیرا اگر زیادی قهوه بنوشید با خستگی و استرس بیشتری روباه‌رو خواهید شد. تحقیق‌ها هم این داستان را تأیید کرده‌اند و منظور می‌کنند تا جای ممکن قهوه‌ی کمتری مصرف کنید.

به همین سبب شما باید تلاش کنید مصرف قهوه‌ی خود را کاهش دهید و در عوض به جستجو سایر نوشیدنی‌های انرژی‌زا و طبیعی بروید. در نوشته‌ی امروز می‌خواهیم همین نوشیدنی‌ها را معرفی کنیم.

در این نوشته پنج نوشیدنی عالی و جایگزین قهوه را آورده‌ایم که می‌توانند انرژی شما را در طول روز نگه داری کنند و جلوی خستگی و بی‌حالی را بگیرند. این نوشیدنی‌ها همچنین دارای فواید فراوانی هستند که منجر به بهبود سلامتی می‌شوند. در ادامه ابتدا نگاهی به ضررهای قهوه می‌اندازیم سپس به جستجو نوشیدنی‌هایی می‌رویم که بدون جراحت زدن به سلامتی می‌توانند انرژی و شادابی شما را افزایش دهند. پس با ما دنبال باشید.

خطرات و عوارض جانبی نوشیدن قهوه

قهوه یک نوشیدنی سودمند است که در شکل میانه‌روی می‌تواند به نگه داری سلامتی کمک کند، ولی زیاده‌روی در مصرف اون با مشکلاتی دنبال خواهد بود. حداکثر مقدار توصیه‌شده برای مصرف قهوه ۳ تا ۴ فنجان است که کم‌وبیش ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد.

شما اگر بیش از مقدار توصیه‌شده قهوه مصرف کنید ممکن است با برخی علامت‌ها از جمله افزایش وزن، کاهش انرژی، کمبود مواد معدنی به‌مخصوص آهن و همچنین اختلال در خواب روباه‌رو شوید. به طور کلی، اگر در مصرف کافئین زیاده‌روی کنید بدون شک سلامتی خود را به خطر خواهید رها کرد. همچنین اگر به کافئین حساسیت داشته باشید باید مصرف قهوه را به‌کلی کنار بگذارید. در ادامه چند مورد از ضررهای زیاده‌روی در مصرف کافئین را بررسی می‌کنیم.

۱. منجر به اضطراب می‌شود

کافئین می‌تواند ترشح آدرنالین را افزایش داده و بدن را در وضعیت واکنشی ستیز یا گریز قرار دهد. واکنش ستیز یا گریز یک واکنش فیزیولوژیکی است که جانوران در پاسخ به ادراکاتشان نسبت به موقعیت‌های پرخطر، حمله، یا فرار برای نجات خود علامت می‌دهند.

این وضعیت دلیل می‌شود مضطرب شده و با علامت‌هایی همانند عصبی شدن، بی‌قراری، نفس نفس زدن، استرس داشتن و علامت‌های مشابه روباه‌رو شوید.

۲. بی‌خوابی را در پی دارد

یکی از بهترین ویژگی‌های کافئین این است که می‌تواند خستگی را از بین ببرد و شما را بیدار نگه دارد. ولی مشکل اینجا است که زیاده‌روی در مصرف کافئین دلیل می‌شود به بی‌خوابی‌های صدمه‌زننده وابسته شوید و سلامت کلی خود را به خطر بیندازید.

اگر بدن شما نتواند به اندازه‌ی کافی استراحت داشته باشد و خودش را ریکاوری کند با مشکلات و بیماری‌های گوناگونی مواجه می‌شود و کارکرد مناسب خود را از دست می‌دهد.

۳. روی فرآیند هضم غذا نشان می‌گذارد

اگر تاکنون قهوه خورده باشید به‌خوبی می‌دانید که کافئین چگونه روی کوشش دستگاه گوارشی و روده‌ها نشان می‌گذارد. اگر حجم بالایی از این ماده درون بدن شود ممکن است منجر به شل شدن مدفوع یا اسهال شود و همچنین بیماری بازگشت اسید به مری را در پی داشته باشد. در این وضعیت ماهیچه‌هایی که سد از حرکت محتویات معده به سوی گلو می‌شوند شل شده و کارکرد خود را از دست می‌دهند.

۴. منجر به فرو ریختگی ماهیچه‌ها می‌شود

برخی تحقیق‌ها علامت می‌دهند که زیاده‌روی در مصرف کافئین می‌تواند منجر به بیماری رابدومیولیز شود. رابدومیولیز یا واپاشی به تجزیه‌ی ماهیچه‌ها نشانه دارد. در این وضعیت سلول‌های ماهیچه‌های اسکلتی تخریب شده و محتویات اون‌ها به خون درون می‌شوند.

شما با کاهش مصرف کافئین می‌توانید جلوی این مشکل را بگیرید و توده‌ی عضلانی بدن خود را نگه داری کنید.

۵. اعتیادآور است

مصرف کافئین اعتیادآور است و می‌تواند به یک انس همیشگی تبدیل شود. فراوان از کسانی که کافئین مصرف می‌کنند در شکل نخوردن قهوه و شکلات تلخ و… ممکن است حس بی‌حالی کنند و با وابستگی روانی یا جسمی به این ماده روباه‌رو شوند.

این اعتیاد می‌تواند زیاده‌روی در مصرف کافئین را به دنبال داشته باشد و از جنبه‌های گوناگون روی سلامتی نشان منفی بگذارد.

۶. فشار خون را بالا می‌برد
به طور کلی، به نظر نمی‌رسد کافئین منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی یا سکته در زیادتر افراد شود، ولی در چندین تحقیق دیده شده به سبب تحریک کردن سیستم عصبی می‌تواند فشار خون را افزایش دهد. فشار خون بالا هم به مطالعه عاملی پرخطر برای سکته و ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

البته نشان کافئین روی فشار خون موقتی است و شما با میانه‌روی در مصرف کافئین می‌توانید جلوی این مشکل را بگیرید.

۷. ضربان قلب را افزایش می‌دهد
صحیح همانند فشار خون، کافئین روی افزایش ضربان قلب هم نشان می‌گذارد. این ماده‌ی غذایی تحریک‌کننده است و دلیل تپیدن قلب می‌شود. همچنین می‌تواند ریتم ضربان قلب را دگرگون کند.

البته این نشان در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اگر پس از مصرف کافئین متوجه تغییر در ریتم و سرعت ضربان قلب خود شدید باید مصرف این ماده را کاهش دهید.

۸. بدن را خسته می‌کند
قهوه، چای و سایر خوراکی‌هایی که کافئین دارند می‌توانند سطح انرژی را افزایش دهند. با وجود این، زمانی که کافئین از بدن خارج می‌شود نشان اون به‌کلی از بین می‌رود و بدن حسابی خسته می‌شود. همچنین اگر به این ماده انس کنید هم به احتمال فراوان با دلیل‌ شادابی اون روباه‌رو نخواهید شد و در عوض خستگی به سراغتان خواهد آمد.

شما باید در مصرف کافئین تعادل را برقرار کنید و مثلا به جای آنکه حجم بالایی را در ابتدای روز بخورید، این مقدار را در طول روز تقسیم و مصرف کنید تا با دلیل‌ انرژی‌بخشی اون مواجه شوید. البته حواستان باشد در نیمه‌ی دوم روز کافئین نخورید تا خوابتان را به هم نریزید.

۵ جایگزین تندرست برای قهوه

با در نظر داشتن ضررهای زیاده‌روی در مصرف قهوه، اگر از قهوه برای افزایش انرژی و کاهش خستگی استفاده می‌کنید باید مصرف اون را کاهش دهید و در عوض به جستجو جایگزین‌های بهتری بروید، زیرا قهوه تنها نوشیدنی‌ای نیست که وقت خستگی می‌توانید از اون استفاده کنید. در واقعیت، قهوه گاهی زمان‌ منجر به افزایش حس خستگی هم می‌شود.

شما باید مصرف این نوشیدنی را کاهش دهید و به جای اون از نوشیدنی‌های طبیعی و انرژی‌زا که جراحت کمی هم دارند استفاده کنید. در ادامه این نوشیدنی‌ها را فهرست کرده‌ایم.

۱. چای سبز ماچا
03 Energizing Alternatives to Coffee

پودر چای سبز ماچا شامل برگ‌های چای سبز کامل است که آسیاب و پودر شده‌اند. شما با حل کردن این پودر در آب می‌توانید یک چای انرژی‌زا و لبریز از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی برای خود مهیا کنید.

ماچا جایگزین فوق‌العاده‌ای برای قهوه است. دو گرم ماچا (کم‌وبیش نصف قاشق چای‌خوری) حاوی کافئین کافی برای افزایش انرژی است، ولی مقدار اون تنها یک پنجم کافئین موجود در یک فنجان قهوه است و به همین سبب چای سبز ماچا انتخاب بهتری برای نگه داری سلامتی به شمار می‌رود.

افزون بر این، کافئین موجود در ماچا با شتاب کمتری و در زمان ۶ تا ۸ ساعت در بدن جاذبه می‌شود. به همین سبب ماچا سطح انرژی شما را برای زمان تاریخ بیشتری بالا نگه می‌دارد و جلوی افت انرژی، خستگی و اختلال‌های خواب را می‌گیرد.

ماچا همچنین دارای انواع اسیدهای آمینه است که امواج آلفا را در مغز نیرومند می‌کنند و منجر به افزایش تمرکز، ترشح هورمون دوپامین و بهبود حافظه می‌شوند. به طور کلی، چای سبز ماچا فواید بسیاری برای سلامتی دارد و می‌تواند سیستم ایمنی بدن را نیرومند کند، احتمال ابتلا به بیماری‌های پرخطر همانند سرطان را کاهش دهد و همچنین به کاهش وزن کمک کند.

۲. آب

آب بهترین نوشیدنی‌ای است که می‌توانید در طول روز مصرف کنید و با کمک اون بدنتان را خوشحال نگه دارید. اگرچه بدیهی به نظر می‌رسد، ولی فراوان‌ها ممکن است آب کافی ننوشند و به همین سبب حس خستگی و بی‌حالی کنند.

نوشیدن آب کافی می‌تواند دمای بدن را تنظیم کند، مواد زائد را از بدن خارج کند، مفاصل را آرام کند و همچنین کارکرد ماهیچه‌ها را بهبود ببخشد. جدا از این‌ها، روی سلامت جسم و جاری هم نشان می‌گذارد و منجر به کارکرد خوب تر بدن و تمرکز زیادتر مغز می‌شود.

یکی از نخستین علامت‌های کم‌آبی بدن حس خستگی و ناتوانی است. ننوشیدن آب کافی روی سطح انرژی نشان منفی می‌گذارد و شما را حسابی خسته و بی‌حال می‌کند. به همین سبب است که زیادتر مردم در طول روز به جستجو قهوه و سایر انرژی‌زاها می‌روند در حالی که می‌توانند با نوشیدن کمی آب به‌خوبی جلوی خستگی خود را بگیرند.

کارشناسان سلامتی بر این باورند که مردان و زنان در طول روز باید به ردیف ۱۳ فنجان و ۹ فنجان آب مصرف کنند. این حجم مایعات در صورتی که ورزش کنید، باردار یا شیرده باشید و همچنین مریض شده باشید زیادتر هم می‌شود. شما همچنین باید از غذاهای آب‌دار در رژیم غذایی خود استفاده کنید. خوردنی‌هایی همانند خیار، هندوانه، اسفناج، کاهو، گل کلم، بروکلی، تربچه، گوجه‌فرنگی و فلفل سبز همگی از گزینه‌های فراوان مناسب برای آب‌رسانی به بدن به شمار می‌روند.

نوشیدن آب کافی منجر به نگه داری سلامتی می‌شود و با توجه به برخی تحقیق‌ها حتی به کاهش وزن هم کمک می‌کند. بنابراین، تلاش کنید در طول روز به جای قهوه آب کافی مصرف کنید و جلوی کاهش سطح انرژی خود را بگیرید.

۳. اسموتی‌های گیاهی یا آب سبزیجات سبزرنگ

سبزیجات دارای آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی فراوانی هستند و به همین سبب اضافه کردن اون‌ها به رژیم غذایی‌تان می‌تواند به‌خوبی سطح انرژی شما را افزایش دهد و همچنین به نگه داری سلامتی‌تان کمک کند.

سبزیجات به طور کلی خوش‌مزه هستند و می‌توانند تنوع زیادی به غذاهای شما بدهند. ولی اگر به هر دلیلی نخواهید اون‌ها را مصرف کنید می‌توانید در عوض به جستجو آب سبزیجات بروید و به‌آسانی از فواید این مواد غذایی استفاده‌مند شوید.

نوشیدن آب سبزیجات جدید بدن را خوشحال می‌کند و حس خستگی را کاهش می‌دهد. آب سبزیجات دارای فیبر کمتری است و سبزیجات حین آب‌گیری فیبر خود را از دست می‌دهند. به همین سبب، بدن سریع‌تر می‌تواند سبزیجات را هضم و ترکیبات معدنی و مغذی اون‌ها را جاذبه کند.

در این حالت بدن با مواد معدنی و مغذی گوناگون روباه‌رو می‌شود در حالی که انرژی کمی برای جاذبه اون‌ها صرف کرده است. بنابراین، شما از ویتامین‌ها و ترکیبات مقوی برای افزایش شادابی استفاده می‌برید و انرژی خود را هم نگه داری می‌کنید.

آب سبزیجات جدا از این ویژگی دارای فواید فراوان دیگری هم برای سلامتی است که منجر به نیرومند بدن و کاهش خطر بیماری‌های مختلف می‌شوند. به‌مخصوص آب سبزیجات سبزرنگ و برگ‌دار می‌توانند سلامت قلب و عروق را بهبود ببخشند و جلوی بیماری‌های مختلفی را بگیرند. به همین سبب باید به جای قهوه از آب سبزیجات و اسموتی‌های گیاهی استفاده کنید و رژیم غذایی تندرست‌تری داشته باشید.

البته یادتان باشد زیادتر حجم آب و اسموتی‌های گیاهی شما باید شامل سبزیجات شود نه میوه‌ها؛ با این کار می‌توانید میزان قند دریافتی خود را کاهش دهید و خوب تر سلامتی‌تان را نگه داری کنید. شما به‌عنوان مکمل می‌توانید این نوشیدنی را در کنار دمنوش‌های گیاهی و چای سبز مصرف کنید تا انرژی بیشتری به دست بیاورید و از فواید بیشتری برای بهبود سلامت جسم و جاری خود استفاده‌مند شوید.

۴. چای ماته

چای ماته یا یربا ماته یک نوشیدنی حاوی کافئین است که در آمریکای جنوبی پیدا می‌شود و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. این چای هم از برگ‌های گیاهی و خشک‌شده تهیه می‌شود و ترکیب اون با آب داغ یک دمنوش خوش‌مزه و انرژی‌زا را در اختیار شما قرار می‌دهد.

چای ماته طعمی مانند به برگ‌های دم‌کرده‌ی چای سبز دارد و همانند قهوه روی افزایش انرژی نشان می‌گذارد. البته نسبت به قهوه تأثیرگذارتر بوده و با افزایش زیادتر تمرکز و کاهش اختلال در خواب دنبال است. این چای کافئین کمتری نسبت به قهوه دارد، ولی لبریز از اسیدهای آمینه و مواد مغذی است که اون را به انتخاب بهتری نسبت به قهوه تبدیل می‌کنند.

به طور کلی، چای و دمنوش‌ها به‌خوبی سطح انرژی را افزایش می‌دهند بدون آنکه ضرری برای سلامتی داشته باشند. جدا از این، دمنوش‌های گیاهی معمولا طبیعی هستند و مواد فرآوری‌شده و شرکتی ندارند. شما همچنین می‌توانید از دمنوش‌های روبیوس، زنجبیل، بابونه، گایوسا و… استفاده کنید. این نوشیدنی‌ها نه‌تنها خستگی را به طور موقت از بین می‌برند، بلکه می‌توانند خواص ضدپیری و آنتی‌اکسیدانی داشته باشند و با بیماری‌ها هم مبارزه کنند.

۵. اسموتی‌های پروتئینی

پروتئین برای فراهم‌ انرژی مورد نیاز بدن حیاتی است و تحقیق‌ها هم علامت می‌دهند این ماده‌ی غذایی با تحریک مغز می‌تواند به افزایش هوشیاری و تمرکز کمک کند.

پروتئین یکی از اصلی‌ترین مواد مغذی برای سلامتی شما است. شما برای نگه داری سلامت و کارکردهای بدنتان به پروتئین نیاز دارید. نکته‌ی دیگر هم این است که کودکان و زنان باردار به پروتئین بیشتری نیاز دارند. کودکان با شتاب فراوان بالایی در حال رشد هستند و زنان باردار یا شیرده هم برای رشد فرزندشان نیازمند حجم فراوانی از مواد مغذی خواهند بود. به طور کلی، مقدار پروتئین توصیه‌شده برای مصرف روزانه ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است. برای نمونه، اگر وزن شما ۷۵ کیلوگرم باشد روزانه به ۶۰ گرم پروتئین نیاز خواهید داشت.

شما برای فراهم‌ پروتئین روزانه‌ی خود می‌توانید به جستجو اسموتی‌ها و شیک‌های پروتئینی بروید. میوه‌ها و سبزیجات دارای پروتئین کمی هستند، ولی شما با اضافه کردن منابع پروتئینی به اون‌ها از جمله دانه‌ی چیا، کره‌ی آجیل همانند کره‌ی بادام زمینی، لبنیات و… می‌توانید یک وعده‌ی غذایی سبک و مقوی برای خود مهیا کنید و پروتئین زیادی به بدنتان برسانید.

شما همچنین می‌توانید از مکمل‌های ورزشی پروتئینی هم استفاده کنید و شیک‌های مقوی گوناگونی برای خودتان مهیا کنید. انواع مکمل‌هایی که شامل پروتئین‌های باکیفیت از جمله کلاژن و وی می‌شوند انتخاب‌های مناسبی برای تهیه‌ی اسموتی و شیک پروتئینی و افزایش انرژی خواهند بود.

سخن پایانی

قهوه کافئین دارد و این ماده‌ی غذایی می‌تواند انرژی بیشتری به شما بدهد. خوردن کمی قهوه در سحر ممکن است به شما کمک کند تا روز پرانرژی‌تری داشته باشید و به همین سبب است که مردم زیادی در طول روز قهوه مصرف می‌کنند. ولی مشکلی که وجود دارد این است که زیاده‌روی در مصرف قهوه نه‌تنها منجر به حس خستگی و استرس زیادتر می‌شود، بلکه روی سلامت جسم و جاری هم نشان منفی می‌گذارد.

به همین سبب شما باید مصرف قهوه‌ی خود را تا جای ممکن کاهش دهید و در عوض به جستجو جایگزین‌های خوب تر و تندرست‌تر بروید. نوشیدنی‌هایی که در این نوشته معرفی کردیم جایگزین‌های فراوان خوبی برای قهوه هستند و بدون آنکه سلامتی شما را به خطر بیندازند می‌توانند سطح انرژی‌تان را افزایش دهند. این نوشیدنی‌ها حتی در برخی مواقع تأثیرگذارتر هم هستند و خوب تر می‌توانند به بالا نگه داشتن سطح انرژی و شادابی شما کمک کنند.

بنابراین، از این پس به جای قهوه تلاش کنید آب کافی بنوشید و به جستجو جایگزین‌هایی از جمله دمنوش و چای‌های گیاهی، آب سبزیجات و شیک‌ها و اسموتی‌های پروتئینی بروید.

[ad_2]