21 شهریور ماه روز نمادین سینما

[ad_1]

سارا نعیمی – اختصاصی صفحه اقتصاد – 21 شهریور ماه روز مردمی سینما ،روز یادآوری وتلاش دست‌اندرکاران و افتخاری برای سینما ایران است.
ایران تنها کشوری است که سینمایش را به تمام دنیا صادر می‌کند. کیارستمی، فرهادی، بنی‌اطمینان و بسیاری دیگر افراد، نقش بزرگی در گسترش مرزهای فرهنگی ما بازی کرده‌اند.
21 شهریور ماه «روز مردمی سینما»
بانى ورود نخستين دوربين فيلم‌بردارى و نمايش فيلم به ایران، در سال 1279 شمسی برابر با 1900 میلادی مظفرالدين‌شاه بوده است و نخستين فيلم‌بردار ايرانى نيز ابراهيم ‌خان تصویربردار‌باشى محسوب مى‌شود در سفرنامه مبارکه مظفرالدین‌شاه آمده است که شاه روز یکشنبه هفدهم تیر ۱۲۷۹ به اتفاق میرزا ابراهیم خان تصویربردار‌باشى به تماشاى دستگاه سینموفتوگراف و لانترن ماژیک رفته است. این حادثه پنج سال پس از رواج اختراع برادران لومیر در پاریس چهره داد؛ (شاه این دوربین را اشتباهاً سینموفتوگراف مى‌نامید.).در سال 1379 در چهارمین مهمانی عظیم سینمای ایران و همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که 21 شهریور ماه به نام «روز مردمی سینما» شناخته شد و هر سال مهمانی خانه سینما در این روز برگزار می شود و 21 شهریور ماه به نام روزی نمادین درون تقویم شد. در سال ۱۳۷۹، پيشنويس قانون سينما ارائه شد که در اون دادگاه صالحه براى رسيدگى به خطاهاى سينمايى پيش بينى شده است. همچنين استراتژى سينماى ايران در برنامه پنج ساله سوم توسعه انتشار يافت. ويژگى و مشخصه اين دوره که به سينماى سپس از دوم خرداد معروف است، گفت و گو سنت و مدرنيته مى باشد.
حذف نام روز سینما از تقویم‌های رسمی
حذف نام روز مردمی سینما از تقویم های رسمی از سال 90 تا سال 93 با واکنش‌های متعددی مواجه شدتا اینکه علی جنتی وزیر فرهنگ دولت یازدهم در اولین مراسم مهمانی مردمی سینما که سپس از بازگشایی خانه سینما از بازگشت مجدد روز سینما به تقویم خبر داد و در نهایت یکشنبه ۴ آبان ماه بر پایه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز سینما رسما به تقویم سرزمین بازگشت.
با وجود همه کنار‌ها، اما جای خرسندی است که ۲۱ شهریور ماه به نام روز مردمی سینما در تقویم ایران وجود دارد و در این روز همه اهالی سینما حتی اگر به دلایلی در این مهمانی خانه سینما شرکت نکنند و یا برگزار نشود همدلی خودشان را در این عرصه به اثبات می‌رسانند.
سینما ایران در جشنواره های بین المللی
در ایران سینما با هویت، فرهنگ، تمدن، دین و تاریخ ایرانی عجین شده است و توانسته آثار ارزشمندی خلق کند.
فیلم‌های ایرانی توانسته‌اند در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی وجود داشته باشند و جوایزی کسب کنند. منتقدان عظیم دنیا از فیلم‌های ایرانی به‌عنوان مهم‌ترین آثار هنری دنیا تمجید کرده‌اند.
کارگردان‌های ایرانی توانسته‌اند در جشنواره‌های با اعتبار جهانی همانند جشنواره کن، اسکار، ونیز و برلین توجه دنیا را به سینمای ایران جلب کنند.
اولین وجود سینمای ایران به سال ۱۹۶۱ با فیلم کوتاه «کوروش کبیر» با کارگردانی مصطفی فرزانه دوباره می‌گردد. دومین وجود سینمای ایران، دنبال با کسب یک جایزه بود. فیلم «طلوع فجر» ساخته احمد فاروقی قاجار توانست جایزه شورای عالی تکنیک را از اون خود کند. در همین دوره بود که فیلم بلند ایرانی ساخته فرخ غفاری به نام «شب قوزی» به نمایش در آمد و منتقدان جشنواره به تماشای این فیلم نیز نشستند.
مرحوم عباس کیارستمی به نام یکی از تاثیرگذارترین سینماگران دنیا
جایزه بعدی سینمای ایران در جشنواره کن توسط مرحوم عباس کیارستمی دریافت شد. فیلم سینمایی «زندگی و دیگر هیچ» در قسمت نوعی دید به نمایش حقوق و اولین جایزه “بهترین فیلم” این قسمت و نیز “جایزه روسلینی” را به خود اختصاص داد.کیارستمی به نام یکی از تاثیرگذارترین سینماگران دنیا نیز شناخته می‌شود.
مرحوم عباس کیارستمی برای نخستن بار در سال 1994 میلادی و با ساخت فیلم سینمایی «زیر درختان زیتون» در جشنواره فیلم کن وجود داشت که در اون تاریخ برای ساخت این فیلم سینمایی نامزد دریافت جایزه نخل زرد این جشنواره فرانسوی شد، اما برنده به دریافت این جایزه مهم و با اعتبار سینمایی نشد. «زیر درختان زیتون» با وجود اینکه در جشنواره فیلم کن جایزه دریافت نکرد، اما توانست جایزه بهترین فیلم جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو، بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان انجمن منتقدان فیلم نیویورک و جوایز بهترین فیلم جشنواره های بین المللی سائو پائولو و وایادولید را به خود اختصاص دهد.
سینمای ایران درکن
نخل طلا، جایزه عظیم، جایزه هیئت داوران، نخل زرد فیلم کوتاه، جایزه بهترین بازیگر زن، جایزه بهترین بازیگر مرد، جایزه بهترین کارگردان و جایزه بهترین فیلم‌نامه از جمله جوایز مخصوص جشنواره کن است.
هفتاد و پنجمین جشنواره کن در شامگاه شنبه ۷ خرداد در حالی به کار خود آخر داد که امسال این جشنواره در کنار مسائل مختلفی همچون جنگ روسیه و اکراین شاهد حواشی مختلفی بود. در این دوره جشنواره کن ایران وجود فعالی داشت؛ اصغر فرهادی برای نخستین بار داور جشنواره کن ۲۰۲۲ شد، ایران در قسمت اصلی با فیلم برادران لیلا به کارگردانی سعید روستایی وجود داشت و البته از وجود فیلم عنکبوت مقدس هم نباید گذشت.
فیلم «برادران لیلا» روستایی همچنین برنده به کسب جایزه شهروندی کن شد. این دومین سالی است که این جایزه کنار‌ای اهدا می‌شود و سال نزد اصغر فرهادی با «قهرمان» برنده به کسب این جایزه شده بود. این اولین بار است که «در قسمت مسابقه اصلی» یک فیلم ایرانی برنده این جایزه می‌شود. این جایزه از سال ۱۹۴۶ توسط منتقدین منتخب این انجمن انتخاب می‌شود. «برادران لیلا» درامی پیچیده با شخصیت‌های متعدد است که قصـه خانواده‌ای سابقاً برنده را روایت می‌کند؛ خانواده‌ای که پدر پیرش (سعید پورصمیمی) به این فکر می‌کند که ثروت خود را بین پنج فرزندش تقسیم کند یا نه. تاریخ طولانی فیلم و روایت سرراست اون، از شانس تصاحب نخل طلا کاسته است با این‌که توانایی روستایی در تردستی با این همه شخصیت و گرفتن بازی‌های باورپذیر و انرژی دائمی که فیلم دارد، اون را تمجید‌برانگیز کرده است.
جشنواره فیلم ونیز 2022
هفتاد و نهمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز در تاریخ 31 آگوست 2022 (9 شهریور 1401) تا 10 سپتامبر 2022 (19 شهریور 1401) برگزار شد
جشنواره فیلم ونیز فستیوالی سالانه است که در ونیز ایتالیا برگزار می‌شود. این فستیوال کهنه‌ترین جشنواره فیلم دنیا است و یکی از 5 جشنواره با اعتبار بین‌المللی محسوب می‌شود. جشنواره فیلم ونیز 2022 شروع شد . 3 فیلم از سینمای ایران نیز در این جشنواره وجود دارندامسال لیلا حاتمی بازیگر ایرانی یکی از داوران قسمت مسابقه اصلی این حادثه مهم سینمایی بوده است.
فیلم‌های «خرس نیست» ساخته جعفر پناهی و «شب داخلی دیوار» (پشت دیوار) به کارگردانی وحید جلیلوند در قسمت مسابقه اصلی و فیلم «جنگ جهانی سوم» به کارگردانی هومن سیدی در قسمت کنار آسمان ها و همچنین فیلم «بی رویا» به کارگردانی آرین وزیر دفتری در قسمت کنار آسمان‌های گسترش یافته وجود دارند. «سینمای ایران با قضاوت لیلا حاتمی و دو فیلم سینمایی در قسمت مسابقه ۷۹، یک فیلم ( جنگ جهانی سوم به کارگردانی هومن سیدی ) در قسمت کنار آسمان ها و یک فیلم ( بی رویا آرین وزیر دفتری ) در قسمت کنار آسمان ها اکسترا، یک فیلم قسمت کالج سینما به تهیه کنندگی کتایون شهابی و وجود داریوش خنجی به نام مدیر فیلمبرداری فیلم «باردو» ساخته آلخاندرو ایناریتو، سالی استثنایی را برای خود در تاریخ جشنواره ونیز رقم زد.»
در این دوره از فستیوال فیلم «بانو» ساخته تهمینه رافائلا به تهیه کنندگی کتایون شهابی، محصول جمهوری آذربایجان در قسمت کالج سینمای بینال به نمایش در می‌آید.
ایران تنها کشوری است که سینمایش را به تمام دنیا صادر می‌کند. کیارستمی، فرهادی، بنی‌اطمینان و بسیاری دیگر افراد، نقش بزرگی در گسترش مرزهای فرهنگ ما بازی کرده‌اند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]