4چیزی که در مورد قاعدگی نمی‌دانستید!

[ad_1]

4چیزی که در مورد قاعدگی نمی‌دانستید!

اگرچه همه زنان تصور می‌کنند که اطلاعات کافی در مورد قاعدگی دارند اما با این حال مواردی هست که برخی زنان از اون بی‌اطلاع هستند. اما چه مواردی؟

پریود و آنچه باید در مورد بفهمید

ممکن است شما جز زنانی باشید که چند سالی است که پریود می‌شوید و تقریبا همه موارد را در مورد شروع و نحوه قاعدگی و نکات بهداشتی می‌دانید اما یکباره اتفاقی می‌افتد که تاکنون با اون مواجهه نشده‌اید و می‌خواهید سوال خود را از پزشک بپرسید. این مطلب به شما کمک می‌کند تا پاسخ سوالات رایج خود را در مورد قاعدگی دریافت کنید.

زیادتر بفهمید :  خرافات در مورد پریود زنان در طول تاریخ

زیادتر بفهمید :  علائم غیر طبیعی پریود (قاعدگی)

دلیل تغییر خلق و خو در پریود

نشانگان نزد از قاعدگی، به دلیل این چهره می‌دهد که بدن به تغییرات هورمونی حساس می‌شوند. 10 روز قبل از شروع قاعدگی، سطح هورمون‌هایی همانند پروژسترون و استروژن به سرعت تغییر می‌کند و این تغییر سبب بروز علایمی همانند نفخ، تغییرات خلق و خو، سردرد، حساسیت پستان‌ها و خستگی می‌شود.

نزدیک 90 درصد از زنان قبل از پریودشان این علامت‌ها را تجربه می‌کنند. به نوشته نشریه آرشیو داخلی آمریکا، نزدیک کمتر از 20 درصد از آنها حتی وابسته علامت‌های شدیدتر می‌شوند که با کوشش‌های طبیعی‌ زندگی‌شان و حتی روابط فردی آنها تاثیر می‌گذارد.

در تاریخ پریود چه باید کرد؟

  • اول اینکه ایمن شوید که از نظر جسمی مشکلی ندارید، تلاش کنید ورزش کنید مخصوصا هنگامی حس می‌کنید خلق شما باریک شده است.
  • مایعات فراوان بنوشید.
  •  حتی هر 2 ساعت یک بار اگر با این کارها خوب تر نشدید از پزشک خود کمک بگیرید.
  • مکمل‌های کلسیم و ویتامین‌ها نیز در کاهش علامت‌های نزد از قاعدگی موثر هستند.
  •  گاهی مصرف قرص‌های ضدبارداری با نظر پزشک و در موارد شدید مصرف ضدافسردگی‌ها سبب بهبود این علامت‌ها می‌شود.

برای چی قاعدگی‌ام نامنظم است؟

استرس، اضطراب و اتفاقات دلواپس‌کننده سبب تغییر در نظم قاعدگی می‌شود. به دلیل تغییر در تاریخ تخمک‌گذاری سبب بروز قاعدگی غیر از موعد مشخص می‌شود. قاعدگی طبیعی باید به فاصله 25 تا 35 روز چهره می‌دهد. یعنی از شروع اولین خون‌ریزی تا خون‌ریزی بعدی. بسیاری از زنان حس می‌کنند که قاعدگی‌شان طبیعی نیست یعنی قاعدگی در یک روز در هر ماه اتفاق نمی‌افتد.

این افراد نباید دلواپس شوند برای چی که واجب نیست دقیقا در همان روز ساختن شود. تغییر دو سه روزی در ساختن قاعدگی مشکل خاصی نیست. اما در صورتی که این فاصله به کمتر از 25 یا زیادتر از 35 روز برسد باید با پزشک مشاوره کنید. یکی از دلایل دیگر بی‌نظمی یا قطع قاعدگی باروری، اضافه وزن، کاهش وزن، اختلالات تغذیه‌ای و ورزش‌های سنگینی است اگر سپس از گذشت یک ماه قاعدگی، وضع اول بازگشت با پزشک خود صحبت کنید.

آیا ممکن است در قاعدگی بارداری اتفاق بیفتد؟

بله احتمال دارد اما نه همیشه، کلید تعیین اینکه آیا خون‌ریزی واقعا پریود است یا نه این است گاهی بین دو پریود لکه‌های خون دیده می‌شود. در برخی از زنان وقت تخمک‌گذاری کمی خون‌ریزی دارند. اما اگر قاعدگی شما به زمان 2 ماه قطع شود حتما بارداری اتفاق افتاده است. اگر خانمی در انتهای قاعدگی‌اش مقاربت داشته باشند بسته به طول زمان قاعدگی‌اش تخمک‌گذاری چند روز سپس اتفاق می‌افتد و اگر اسپرم هنوز در بدن‌ شما مانده باشد ممکن است باردار شوید. اما این همیشه اتفاق نمی‌افتد.

اگر پریود شوم ایمن باشم که باردار نیستم؟

نمی‌توان صد در صد از این داستان ایمن بود. ممکن است خون‌ریزی در آغاز بارداری اتفاق بیفتد. توجه داشته باشید که آیا قاعدگی‌تان مرتب است یا نه.اگر علایمی نظیر تهوع و استفراغ دارید حتما به پزشک مراجعه کنید ممکن است نیاز به انجام تست بارداری باشد.

استفاده از تامپون طولانی زمان سبب شوک توکسیک می‌شود؟

نشانگان شوک توکسیک که بیماری تهدید کننده جان است به دلیل عفونت باکتریایی ساختن می‌شود این نشانگان با حملات ناگهانی تب، لرز، اسهال، تهوع، درد عضلانی و بثورات پوستی مشخص می‌شود. کارشناسان معتقدند اگر تامپون‌ها به زمان طولانی بمانند زمینه را برای عفونت‌های باکتریایی مهیا می‌کنند. بهترین وضعیت اون است که تامپون‌ها هر 8 ساعت یک بار تعویض شوند.

زیادتر بفهمید : در تاریخ پریود از انجام این کارها جدا بپرهیزید

زیادتر بفهمید :  پریود شما درباره طول عمرتان چه می گوید؟

زیادتر بفهمید : آیا پریود من طبیعی و مرتب است؟

زیادتر بفهمید : دلیل نامنظم شدن پریود زمانی که باردار نیستید

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : salamat.ir

[ad_2]