4 روش فرمت و بازیابی اطلاعات فلش RAW (در ویندوز-قطعی)

[ad_1]

هنگامی که درایوUSB تان به حالت RAW در می آید، با خطا هایی همانند عدم شناسایی درایو توسط ویندوز، تغییر نام فایل ها به کاراکتر های شگفت آور و نا آشنا یا از دست رفتن کامل فایل ها و موارد دیگر مواجه خواهید شد. مطمئنا می‌توانید فلش مموری که RAW شده است را تعمیر کنید، اما اول باید روی ریکاوری فایل ‌هایتان تمرکز کنید.

هنگامی که کوشش می کنید یک درایو RAW را تعمیر کنید، ممکن است تعمیرش نکنید یا حتی در برخی موارد به اون صدمه بزنید و کاری کنید که غیرقابل استفاده شود. به همین سبب، همیشه باید قبل از اعمال هر گونه اصلاحی، اطلاعات موجود در فلش درایو RAW را ریکاوری کنید. ما در این مقاله به شما علامت می دهیم که چه طور اول فایل ها را ریکاوری و سپس درایو فلش RAW شده را تعمیر کنید.

RAW شدن فلش درایو چه معنایی دارد؟

RAW حالتی در دستگاه ذخیره سازی است که در اون یک فایل غیرقابل تشخیص، صدمه دیده یا خالی وجود دارد. اساسا فایل سیستم دستگاه ذخیره سازی، ریشه مشکل است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز همانند بلبل سخن بزن! بهترین متد روز، همزمان نیرومند حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

دلایل زیر می تواند فلش مموری شما را در حالت RAW قرار دهند:

  • وقفه وقت فرمت کردن فلش درایو به یک فایل سیستم دیگر به سبب حذف ناگهانی یا قطع برق
  • وجود ویروس یا بدافزار
  • وجود فایل سیستم خراب
  • وجود فایل سیستم ناسازگار (به طور مثال یک فلش درایو با فرمت APFS به نام درایو RAW در ویندوز ظاهر می شود)

با استفاده از ابزار مدیریت دیسک در ویندوز، می‌ توانید بررسی کنید که فلش مموری شما در حالت RAW است یا خیر. Win +R را فشار بدهید ، diskmgmt.msc را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا کنسول مدیریت دیسک یا  Disk Management consoleراه اندازی شود. فلش درایوتان را در نیمه پایینی کنسول با فایل سیستمی که با فرمتی همانند FAT32 علامت داده شده است، پیدا خواهید کرد.

checking raw drive in disk management console

اگر درایو به شکل RAW ظاهر شود، اول باید فایل ها را ریکاوری کنید.

حتما بخوانید: روش ساده حل مشکل پنهان شدن فایل های فلش

نحوه ریکاوری فایل ها از USB ای که به حالت RAW درآمده

اولین کاری که باید انجام بدهید ریکاوری فایل های مهمی است که در فلش درایو USBتان ذخیره کرده اید.

در موردش فکر کنید. اگر کوشش کنید درایو فلش را تعمیر و در نهایت به اون صدمه درون کنید یا اطلاعات فایل ها را جایگزین کنید، فایل های موجود در فلش درایوتان را برای همیشه از دست خواهید داد. به همین سبب، فقط سپس از بازیابی فایل‌ ها از فلش درایو، باید تغییرات را اعمال کنید.

هنگامی که از ابزاری همانند Disk Drill استفاده می کنید ، ریکاوری درایو USB که RAW شده، آپولو هوا کردن نیست. بازیابی فایل ها با Disk Drill یک فرآیند ساده و چهار مرحله ای است.

مرحله اول: Disk Drill را دانلود و نصب کنید

با دانلود و نصب Disk Drill در ویندوز کامپیوتر تان شروع کنید. فایل نصب را دانلود کنید، راهنمای نصب را اجرا و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. با استفاده از نسخه رایگان Disk Drill می توانید فایل های تا 500 مگابایت را ریکاوری کنید.

installing disk drill on your pc

مرحله دوم : درایو RAW شده را انتخاب کنید

سپس از اتمام نصب Disk Drill را اجرا کنید. فلش درایو RAW شده را از صفحه اصلی برنامه انتخاب کنید.

selecting raw drive in disk drill

فراوان کاربردی: آموزش پارتیشن بندی فلش (3 روش ساده)

مرحله سوم : روش اسکن را انتخاب کنید

یک روش اسکن را از نوار کناری سو راست در Disk Drill انتخاب کنید. به شکل نزد ‌فرض Disk Drill از All recovery methods استفاده می‌ کند که گزینه بدی هم نیست.

سپس از انتخاب روش، روی دکمه Search for lost data کلیک کنید تا اسکن شروع شود.

selecting a method for scanning

مرحله چهارم : فایل ها را ریکاوری کنید

سپس از شروع اسکن، می ‌توانید فایل‌ هایی که اسکن شناسایی می ‌کند را با کلیک بر روی دکمه Review found items علامت بدهید. همچنین می ‌توانید در همان حین که اسکن هنوز در حال اجرا است، فایل‌ های خاصی را ‌نمایش بدهید. به طور مثال اگر در حال بازیابی تصاویر هستید، می توانید با کلیک بر روی دکمه چشم، نزد نمایش تان را مشاهده کنید.

previewing files on disk drill

سپس از اتمام اسکن، تمام فایل هایی که می خواهید بازیابی کنید را با تیک زدن کادر کنارشان انتخاب کنید. سپس از انتخاب فایل ها روی دکمه Recover در پایین کلیک کنید. یک پنجره ظاهر می شود که در اون باید مکان ریکاوری فایل ها را انتخاب کنید.

توجه : برای پیشگیری از جایگزین شدن داده ها، مکانی متفاوت با فلش درایوی که فایل ها را از اون جا ریکاوری می کنید، انتخاب نمایید .

رفع ارور the disk is write protected (6 روش قطعی)

سپس از انتخاب مکان، روی OK کلیک کنید و تمام!

choosing a location for recovering filesچه طور یک فلش درایو RAW شده را با فرمت کردن تعمیر کنیم؟

هنگامی که فایل‌ های مهم را ریکاوری کردید، فرمت کردن یک راه آسان برای تعمیر درایو USB ای که RAW شده به حساب می آید. فرمتUSB ای که RAW شده می تواند به فرمت فلش درایو در فایل سیستم دلخواه تان و رفع اون کمک کند. شما می توانید یک فرمت را با استفاده از سه ابزار کاربردی در ویندوز انجام بدهید:

روش اول: جستجوگر فایل

به قطعه Computer (یا This PC در ویندوز 10) بروید، روی درایو فلش USB با فرمت RAW کلیک راست و Format را انتخاب کنید.

برای آسان تر شدن فرمت دهی، فایل سیستم را انتخاب کنید (اگر ایمن نیستید کدام یک را انتخاب کنید، FAT32 را انتخاب کنید)، کادر کنار Quick Format را علامت بزنید و روی Start کلیک کنید.

formatting from file explorer

روش دوم: خط فرمان

Win +R را فشار بدهید، cmd را تایپ کنید و Ctrl + Shift + Enter را فشار بدهید تا صفحه خط فرمان یا Command Prompt اجرا شود. دستورات زیر را یکی یکی اجرا کنید:

diskpart

list disk

همه دیسک های فهرست شده را خواهید دید. فلش درایو RAW را پیدا کنید (دید کردن به اندازه دیسک ممکن است کمک کند)، شماره دیسک را یادداشت و دستور زیر را تایپ کنید:

select disk 2

دستورات زیر را یکی یکی اجرا کنید تا تمامی فایل های موجود در فلش درایو حذف شده و یک پارتیشن ساختن شود:

clean

create partition primary

سپس دستورات زیر را برای فرمت کردن درایو فلش اجرا کنید و یک سخن به درایو اختصاص بدهید:

format fs=fat32

assign

۱۵ تا از بهترین برنامه های جدید اندروید که باید نصب کنید

روش سوم: مدیریت دیسک

روی فلش درایو USB RAW در کنسول مدیریت دیسک کلیک راست و Format را انتخاب کنید. هنگامی که کادر محاوره ای ظاهر شد، فایل سیستم مورد نظرتان را انتخاب کنید، کادر کنار Perform a quick format را تیک بزنید و روی OK کلیک کنید.

formatting using disk management

آیا می توان با استفاده از دستور Chkdsk یک فلش درایو RAW شده را تعمیر کرد؟

Chkdsk (Check Disk) یک دستور سودمند خط فرمان است که یک درایو را از نظر یک پارچگی فایل سیستم بررسی می کند و به طور خودکار هر گونه مشکلی که پیدا کند را برطرف می کند. دو راه برای استفاده از ابزار Chkdsk در ویندوز وجود دارد : Command Prompt وfile explorer . با این حال، هیچ یک از این روش ها برای درایو RAW شده پاسخ نمی دهند.

اگر روش Command Prompt را امتحان کنید، این پیام را دریافت خواهید کرد:

Is it Possible to Fix a RAW Flash Drive Using the Chkdsk Command

اگر روش کاوشگر فایل را امتحان کنید، با پیام خطایی همانند The disk check could not be performed because the disk is not formatted. Would you like to format the disk? مواجه می شوید که می گوید ” بررسی دیسک انجام نشد زیرا دیسک فرمت نشده است. آیا می ‌خواهید دیسک را فرمت کنید؟ ”

حتما بخوانید: ۶ سبب اصلی سوختن فلش مموری ها

بنابراین، تنها راه حل برای تعمیر درایو USB که RAW شده، فرمت کردن اون به روشی است که در قطعه قبل هم توضیح داده شد.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *